Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KÖR NOKTA!

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Futbol camiasında kirli çamaşırların ulu orta meydana dökülmesiyle ortalık toz duman oldu. Nutuk atmak için kürsüye çıkan herkesin Besmele-i Şerif çeker gibi “Futbol ailemiziiiiiin” diyerek hitap ettiği sözde aileye bakınız. Başkanlar birbirleriyle kavgalı. Antrenörler arasında samimiyet ve dostluk hak getire. Futbolcular maçlara futbolcu kimliğiyle değil, gladyatör kisvesiyle çıkıyor. Tekmeler havada uçuyor. Kemik sesleri arş-ı alaya yükseliyor. “VAR” gelse de adalet mumla aranıyor. Kimsenin kimseye güveni kalmamış. Tekne karaya ha oturdu ha oturacak.

TV ekranlarına menemen testisi gibi dizilip ona buna atar gider yapanlar, argo söz ve eylemlerle spor kurumlarını yönetenlere, başkan ve yönetim kurullarına, hakemlere, teknik admlara, futbolculara ve taraftarlara ağza alınmayacak kelimeler sarf edenler de sonunda birbirlerine düştü. İddialar ve ithamlar havalarda uçuştu. Kendilerini aklama çabasıyla yaptıkları salvolarla ilginç görüntüler çizen dünün sözde muktedirleri nihayet acı gerçeklerle yüzleştiler. “Sütten çıkmış ak kaşık” rollerinde canhıraş bir edayla kendilerini savunsalar da nafile. O kor ateş kendi evlerine de düşünce Marmara çırası gibi tutuşup yanmaya başladılar. Futbolseverler ise bu kaotik ortamı saçları diken olmuş vaziyette seyrettiler.

***

Bakınız, 31 Mart 2011 tarihinde kabul edilen 6222 sayılı “Sporda Şiddet Ve Düzensizliğin  Önlenmesine Dair Kanun” un 2. Maddesindeki “Kapsam” bölümü ne diyor? “Bu Kanun; müsabaka öncesinde, esnasında veya sonrasında, spor alanları ile bunların çevresinde, taraftarların sürekli veya geçici olarak gruplar halinde bulundukları yerlerde veya müsabakanın yapılacağı yere gidiş ve geliş güzergâhlarında, takımların kamp yaptığı yerlerde uygulanacak güvenlik önlemlerini, şike, teşvik primi ve diğer yasak fiil ve davranışları, bunlara uygulanacak yaptırımları, spor kulüplerinin, spor kulübü yöneticilerinin, sporcularının ve diğer görevlilerinin, genel kolluk veya özel güvenlik görevlilerinin, hakemlerin, taraftarların, taraftar derneklerinin, taraftar temsilcilerinin, spor federasyonlarının, yazılı veya görsel ya da işitsel kitle iletişim kuruluşları ile mensuplarının ve diğer ilgili kişi ve kurumların spor müsabakalarında şiddet ve düzensizliğin önlenmesine ilişkin hususlardaki görev ve sorumluluklarını kapsar.”

Dikkatinizi çekti mi? Kanunun “Kapsam” bölümünde başkan ve yönetim kurularını, teknik adamları, futbolcuları, hakemleri ve dahi futbolun içindeki  tüm aktörleri pervasızca eleştiren ya da olanak sağlayan yazılı, görsel ya da işitsel kitle iletişim kuruluşları ile mensupları da var.  Yani maçlar biter bitmez akıl almaz iddia ve söylemlerle gündem yaratmaya çabalayan, gerginliklerden medet uman, tiraj ve reyting için çırpınan, futbol camiasını istedikleri gibi yönlendiren yorumcular unutulmuş ya da muaf tutulmuş değiller. Futbol konuşma özürlü olsalar da,  6222 sayılı kanun onları da bağlıyor.

Anımsayın.  Eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım‘a, görev süresinin son 10 yılında toplam 847 gün hak mahrumiyetinin yanı sıra 325 bin lira da para cezası verilmişti. Çaykur Rizespor Kulübü eski Başkanı Ekrem Cengiz, “TFF mensuplarına ve hakemlere hakaret ve tehdit” nedeninden dolayı bir yıl men ve 20 bin lira para cezası almıştı. Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, henüz çiçeği burnunda başkanken 290 gün men cezası alarak tarihe geçmişti. Eski Galatasaray Başkanı Ünal Aysal ve Adnan Polat‘a toplamda 175 gün hak mahrumiyeti ve 94 bin lira para cezası uygulanmıştı. Eski Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören önce 150 gün,  son 5 yılında ise 3 kez “sportmenliğe aykırı davranışlar” nedeniyle 90 gün hak mahrumiyeti yanında toplamda 40 bin lira da para cezasına çarptırılmıştı. Örnekler o kadar çok ki.

Peki, siz hiç futbol yorumcularının tıpkı yukarıda bahsedilen başkanlar gibi ceza aldıklarını gördünüz mü? Mümkün değil.  Çünkü 5894 Sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun uyarınca ilk derece yargı kurulu olan Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, “profesyonel futbol faaliyetlerinde bulunan kulüp, futbolcu, teknik direktör, antrenör, yönetici, müsabaka görevlileri ve profesyonel futbolda görevli diğer kişilerin fiillerinden doğan disiplin ihlallerini karara bağlar.” Yani başkan, yönetici, futbolcu, teknik direktör, antrenör, masör ve tercüman da dahil  “Gak” dese ceza. Öbür tarafta gece yarılarına kadar TFF’yi, hakemleri, sporu idare eden kurum ve kurulları yerden yere vuranlara kınama bile yok. Oldu mu şimdi?

Eksik olan ne? Futbol Disiplin Talimatının “Kapsam” başlıklı 3. maddesinde Kulüp başkan ve onursal başkanları, yöneticileri ve çalışanları, müsabaka görevlileri, amatör ve profesyonel futbolcular, teknik adamlar, müsabaka organizatörleri ve futbol menajerleri, taraftarlar, bir müsabaka veya etkinlik kapsamında görevlendirilmiş kişiler ve futbolda görevli diğer kişiler var.  Fakat yazılı, görsel ya da işitsel kitle iletişim kuruluşları ile bunların mensupları yok. Yani mevzunun kör noktası tam da burası. Bunlar işin hep eleştiri kısmında varlar. Cezaî müeyyidelerinde yoklar. Var mı böyle bir dünya?

***

6222 Sayılı Kanunun “Şiddete Neden Olabilecek Açıklamalar” başlıklı 22. Maddesinin 4. fıkrasını lütfen hep birlikte okuyalım. ” birinci fıkra kapsamına giren fiillerin, haber verme ve eleştiri hakkının sınırları aşılarak yayımlanması halinde, ilgili basın ve yayın organının işleticisi olan gerçek veya tüzel kişiye, yüzbin Türk Lirasından beşyüzbin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. Birinci fıkra kapsamına giren fiillerin tekrar tekrar yayımlanması halinde, haber verme hakkının sınırları aşılmış kabul edilir.” Şapkalarımızı öne koyup düşünelim. Taraftar kimliğiyle idari para cezası yiyenlerin haddi hesabı yokken, siz hiç bu madde uyarınca idarî para cezasına çarptırılan gerçek veya tüzel kişi, ya da futbol yorumcusu duydunuz mu?

***

RTÜK bile “Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez.” ilkesini ihlâl etttiği gerekçesiyle Ana Haber Bülteni sunucularına para cezası verirken, spor programlarında argonun dik alası fütursuzca sergileniyor.

Sahi ya! RTÜK üyeleri bu spor programlarını izlemiyorlar mı?

Anchorman‘lara gösterdikleri hassasiyeti biraz da futbol yorumcularına gösterseler vallahi mesele şıp diye hallolacak.

Alın size bir kör nokta daha!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SESSİZLİK… - 21 Ekim 2020
ASKI! - 20 Ekim 2020
ÇORAKLIK… - 19 Ekim 2020
MASA VE KASA! - 14 Ekim 2020
SANDIK - 12 Ekim 2020
PİYANGO - 9 Ekim 2020
İSTİKLAL MARŞI - 8 Ekim 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ