Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KONUŞMAYI SEVİYORUZ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Konuşmayı, her konuda fikir yürütmeyi çok seviyoruz. Bir TV kamerası gördüğünde söyleşi yapmamak için kaçanların sayısı oldukça azaldı. Herkes konuşmak ve içini dökmek istiyor. Konuşurken de arada söyleşi yapana soruyor, “Ne diyordum ben?” diye.

Bu bizim ülkemize ait bir durum değil. Artık bu durum bütün dünyaya yayıldı gitti. Dünya’da, kimse susmuyor. Eylemler, söylemler, protestolar sürüp gidiyor. Tüm insanlık konuşmaya ve boş konuşmaya acayip meyilli hale gelmiş.
Bir kere insan ilişkilerinde karşılıklı diyaloglarda mağduruz. Yok, onu ne yaptın?, bu ne oldu?, şu nasıl?, o iyi mi?, corona olan var mı sizin köyde?, geçen gün düşünceliydin ve bilmem ne bilmem ne… Hiç, böyle saatlerce süren boş muhabbet telefon görüşmeleri olur mu? Bir insan saatlerce, özellikle de telefonda nasıl konuşabilir? Konuşmalarımızda direk sonuç odaklı çalışsak bu kadar kavga bile etmeyiz aslında. En çok kavgayı en çok konuşanlar ediyor gibi geliyor bana.
Maç sonrası teknik direktörü açıklama yapar. Asıl söylenmesi gerekeni söylemez ve başka başka şeyler anlatır ve anlattıkları tamamen konudan alakasızdır.
Hele bazıları var ki, akıllara zarar. Anlatacağı şey maksimum 2 dakika ama adam o 2 dakikayı en az yarım saatte anlatıyor. Sayıyor, sayıyor, sayıyor ve en sonunda asıl anlatması gereken konuya sıra geldiğinde üstünkörü değinip geçiniyor.
Onu bilmem ben arkadaşım şu anda bizim memlekette, mikrofonu gören çıldırıyor.

//////

CENAZEDE NELER OLUYOR?

Bir tanıdığınız, yakınınız vefat ettiğinde cenazesine gitmek istiyorsunuz. Cenaze Namazı’nı kılmak istiyorsunuz. Tüm bunlar millet olmanın özellikleridir. Cenaze Namazı’nı bir kişi bile kılsa diğer kişilerin sorumluluğu düşer. Cenaze Namazı’nda cemaat şart değildir. Cenazeye gelenler ne kadar kalabalık olursa o kadar iyidir. Gelenlerin 100 kişiyi geçmesi halinde de  vefat edenin günahlarının bağışlanacağı söylenir. Gerçi şimdi Corona’dan dolayı 30 kişi ile sınırlandırılmış olsa da bu geçici bir durum elbette.

Cenaze için gelenlerin vefat eden Müslüman için gönülden ve samimi olarak dua etmesi gereklidir. Peki, biz cenazelerde neler yapıyoruz? Vefat eden tabutta son yolculuğuna çıkmış ve hakkında bir sürü dedikodu yapılıyor. “İyi insandı” diyerek söze giriliyor ve içtiği içkiden, köyde çaldığı eriklere kadar anlatılıyor. Birde en önemli soru şu: Neden ölmüş? Kaç yaşında?

Öğrensek ne olacak sanki. Boş muhabbet boş.

Diğer bir konuda ölüye diriden daha çok değer vermemiz. Yıllarca aramadığımız, sormadığımız, hiçbir şey paylaşmadığımız, yanına gitmeye üşendiğimiz kişilerin cenazesine gidiyoruz. Yaşarken sevdiğini hissettirseydin, gitseydin ya yanına.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
MACİT ERMİŞ - 22 Ocak 2021
NERDESİN BAKKAL AMCA? - 21 Ocak 2021
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ASKIDA NE VAR? - 9 Ocak 2021
ŞİFRELİ VASİYET - 8 Ocak 2021
ANLAMADIĞIM ŞEYLER! - 6 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete