Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KIŞIN ARAÇ KULLANMAK “10 ÖNERİ”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Kış mevsimi araba kullanmak için en tehlikeli iklimsel şartları beraberinde getirir. Rüzgar, soğuk, yağmur, kar ve buzlanma trafikte dolaşımı sınırlar ve sürücüyü sürüş şekli üzerinde değişiklik yapmaya zorlar. Bu olumsuz şartlarla başa çıkmak için temel öneriler kışın araba kullanmak için bu 10 ipucunda bir araya getirilmiştir:
1. Kış Hazırlığı Yapın
Motor, lastikler, silecekler… Arabanızın pek çok parçası güvenli bir sürüş için önemli. Peki, aracınız kışa hazır mı? Bu sorunun cevabını verebilmek için arabanızın kontrollerini yaptırmalısınız! Dilerseniz “Aracınızın İçin Kışlık Bakım Rehberi” yazımızı okuyarak güvenli bir sürüş için bakımla ilgili dikkat etmeniz gereken noktalara, detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
2. Araç İçi İdeal Isı Konusunu İhmal Etmeyin
Güvenli sürüş için sürücülerin konforlu bir şekilde araç kullanması önemlidir. Bu nedenle aracınızın içinin aşırı sıcak veya soğuk olmaması gerekir. Ayrıca koltuğunuzun da rahat olduğuna emin olmalısınız. İhtiyacınız varsa bel minderi gibi yardımcı ürünleri kullanabilirsiniz.
3. Doğru Aydınlatmaya Önem Verin
Kışın, gündüz saatleri kısalır ve sis gibi olaylar yaygınlaşır. Tüm bu etkenler ise yol görüşünü olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Görmek ve diğer araçlardaki sürücülerin sizi fark etmesini sağlamak için kısa farlarla araba sürmelisiniz.
4. Ön ve Arka Camları Kontrol Edin
Aşırı soğuğun camı kırmasını engellemek için, herhangi bir bozulma ya da çatlama karşısında camı tamir etmeniz veya değiştirmeniz oldukça önemlidir.
5. İlk Yardım Çantanızın Eksiksiz Olduğundan Emin Olun
İlk yardım çantası elbette ki her zaman önemli. Fakat kış aylarında, hava koşulları nedeniyle, kaza oranında artış yaşanabileceğini göz ardı etmemeli ve ilk yardım çantanızdaki eksiklikleri gidermelisiniz.
6. Alternatif Bir Güzergah Belirleyin
Kışın araç kullanmanın püf noktaları arasında yol durumunu takip etmek ve tercih ettiğiniz rotaya alternatif olarak bir güzergah belirlemek de yer alır. Kaza ya da hava koşulları nedeniyle yol tıkalı olduğunda alternatif güzergahı seçebilir ve bu sayede daha rahat bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.
7. Araç Sigortası Teminatlarını İnceleyin
Kış döneminde, yol yardımı oto sigortalarının en çok talep edilen hizmetlerinden biridir. Oto sigortası poliçenizde yol yardımı, ikame araç gibi teminatların yer alıp almadığını incelemelisiniz. Eğer poliçenizde bu teminatlar yoksa ve ekletmek istiyorsanız sigorta şirketiniz ile görüşebilirsiniz.
8. Hız Yapmayın
Kışa özgü meteorolojik olaylar; buzlanma, rüzgar, kar ve yağmur, daha yavaş sürüşü ve direksiyonda sert tepkilerden kaçınmanız güvenliğiniz için en önemli noktalardan biridir.
9. Büyük Vitesleri Tercih Edin
İmkân olduğu sürece, özellikle de buz ve kar üzerinde, arabanın ilk kalkışı da dâhil olmak üzere, mümkün olan en büyük viteslerle araba kullanmaya özen göstermelisiniz.
10. Fren Yapmaktan Kaçının
Buz, kar ile ıslak veya rüzgarlı yollar üzerinde fren yapmak veya arabayı durdurmak için uygun olan şey vitesi kademeli olarak küçültmek ve arabayı durana kadar yavaşlatır.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ