Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KISA – KISA- KISA

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Hiçbir İyiliği Küçümseme: Hiçbir iyilik küçük görülmemelidir. Basit gibi görünmekle beraber geçmiş günahların silinmesine neden olan birçok davranış vardır. Bazen susuzluktan dili sarkmış ve ölmek üzere olan bir köpeğe iki yudum hayat suyu temin etmek, bazen gelip geçene rahatsızlık veren yoldaki bir taşı, alıp kenara koyuvermek sonsuz mutluluğun kapılarını açmaya sebep olabilir.

Yaşlandıkça hayat neden çabuk geçer: Douwe Draaisma’nın bu isimli mükemmel bir eseri var ve okumanızı tavsiye ederim. Çok güzel psikolojik vakalar ve mükemmel analizler var, kitabın içinde. Nedense;  vakit bir türlü geçmezken yıllar ve hayatlar geçip gidiyor.

Sinemada izlediğiniz  ilk filmi hatırlıyor musunuz?: Eski kuşak sinemada izlediği ilk filmi kesinlikle hatırlamıyor. Yeni kuşak ise hiç unutmuyor. Yeni kuşak eski kuşak olduğunda acaba hatırlamaya devam edecek mi? İnanın çok merak ediyorum. Yeni kuşağın izledikleri ve unutmadıkları filmlere örnek verecek olursak bu filmler, Harika Otomobil, Cumhuriyet, Pokemon, King Kong(1986), Taş Devri(1994).

Çocukluktaki en masum düşünce: Bununla ilgili çocukların bazı düşünceleri şunlar; “Ay’ın beni takip ettiğini zannederdim. Uslu bir çocuk olursam şirinleri görebileceğime inanıyordum. Yamyamların uçakla gelip bizi yiyeceğini düşünürdüm”.

/////

BAÜN

“Balıkesir Üniversitesi”

Yaşar Kadir Kurtkan, benim asker arkadaşımdır. İstanbul da yaşayan bu arkadaşım, yazılarımı takip eder. Önerilerde bulunur. Balıkesir Üniversitesi ile ilgili yazımı okuyunca şöyle yazmış, bana gönderdiği e-mailinde; “Balıkesir Üniversitesi kısaltılmış adıyla BAÜN pek çok yerde bilinmiyor veya tanınmıyor, benzer başka üniversiteler var. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ, BANDIRMA ÜNİVERSİTESİ gibi. Tarihten gelen KARESİ ismi niçin kullanılmaz. BALIKESİR KARESİ ÜNİVERSİTESİ  (BKÜ) gibi veya sadece KARESİ ÜNİVERSİTESİ gibi üstelik örnekleri de var. KÜTAHYA DUMLUPINAR, TRABZON KARADENİZ, DENİZLİ PAMUKKALE, ADANA ÇUKUROVA  gibi… Bu hafta BAÜN ile ilgili yazınızı okuyunca, üniversitenin ülkemiz kamu oyunda tanınırlığının düşük olduğunu ve ilk anda BALIKESİR’İ çağrıştırmadığını düşünerek yazıyorum. Yanılıyor olabilirim, ama İSTANBUL’ da yaşayan bir BALIKESİRLİ olarak gözlemim bu. Saygı ve sevgiyle selamlar, size ve tüm BALIKESİRE.”

Yaşar kardeşimin düşüncesine katılırsınız veya katılmazsınız onu bilemem. Bence, Balıkesir artık büyükşehir ve ikinci, üçüncü bir üniversite kurulması muhtemel. İşte o zaman Yaşar beyin, bu önerisini göz ardı etmemek gerekir. İkinci olarak açılacak üniversitenin adı BALIKESİR KARESİ ÜNİVERSİTESİ olabilir. Önerin, için teşekkürler Yaşar Kadir Kurtkan.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete