Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KESİN CEZAYI

Cengiz Güneş

Cengiz Güneş

Bu nasıl iştir bilen söylesin. Hatayı yapan hakem, tepki gösteren teknik adam, cezaya giren yine teknik adam, ödüllendirilen ise hakem!
Altay maçında top yardımcı hakemin önünden rakibe çarparak taca çıkıyor, yardımcı tacı yanlış bir karar ile rakibe veriyor. Bunun üzerine teknik heyet ve tribünde ki yöneticiler tepki gösteriyor haklı olarak. Çünkü taç kararının hatalı olduğunu cümle alem gördü. Televizyonları başında ki izleyenler bile kararın yanlış olduğu görüşünde.
Ama kırmızı beyazlı takımın teknik adamı Yusuf Şimşek karara tepki gösterdi diye ve hakem de yardımcısını koruma adına Şimşek’i oyun alanından tribüne gönderiyor. Tribünler de ise hakeme güvensizlik oluşuyor ve her kararı sonrasında tepki gösteriliyor. Çünkü hakemin 90 dakika boyunca verdiği ve vermediği kararlar iki takım tarafından da beğenilmiyor.
Maç bitiyor. Hafta içerisinde cezalar açıklanıyor ve hakem ödül olarak Süper Lig’de Göztepe-Sivas arasında oynanacak olan maça atanıyor. Yardımcılar ise normal olarak bu hafta bekleyecek, bakalım haftaya hangi maça atanacak. Aydeniz Et Balıkesirspor’a ise hakemlikleri yetersiz bu arkadaşlar yüzünden ceza yağıyor. Ama hakemler ceza almıyor. Böyle adalet mi olur. Gözlemci, kendine göre yorumluyor hakemlerin kararlarını. Ya her şey bir yana önünden taca çıkan topta kararı yanlış veren bir hakem nasıl adil olur? Sonuçta Balıkesirspor teknik direktörü bir maç ile cezalandırılıyor. Suçu ise ‘Hakemin yanlış kararına tepki göstermek.’
Balıkesirspor kulübüne 26 bin lira para cezası, yardımcı hocaya 3 maç, yöneticiye 75 gün hak mahrumiyeti. Nerede adalet. Hani hakem saha da adalet dağıtıyor du? Acaba onların adaleti farklı da biz mi anlamıyoruz. Kale arkasında maçı izlerken biz basın mensupları bile çileden çıktık kendimizi zor tuttuk. İnsan gördüğü şeyi yanlış yorumlar mı? Ama hakemler ne kadar hata yaparsa yapsın her zaman ödüllendiriliyor, kulüpler ise aldıkları cezalar ile baş başa kalıyor. Hakem her zaman haklı! Hele ki arkası da kuvvetli ise “Dokunmayın şabanıma” dercesine ne yaparlarsa yapsınlar hataları yüzlerine vurulmuyor. Bu kafa ile, böyle hakemler ile Türk futbolu nereye kadar gider bilinmez ama kulüplerin hepsi hakemlerden dert yanıyor. O zaman gelin birlik olun çıkmayın bakalım bir hafta maçlara, basiretsiz hakemler ne yönetecek. Kulüpler ceza alıyorsa hata yapan hakemler de ceza almalı ve onlarda açıklanmalı. İşini doğru yapan hakemler haksızlığa uğramamalı. Yoksa hata yapan hakemi bir hafta geri plana atıp ikinci hafta maç vermekle bu işler düzelmez. Hakeme hatalı olduğunu hissettirmelisiniz ki kendine çeki düzen versin. Amcasından, dayısından, babasından medet ummasın!
Öte yandan maçın temsilcisi ise daha sabahtan başlıyor esip gürlemeye. O yasak, bu yasak. Koltukları kapatın, kapıları kapatın. Akredite olanları bile aldırmıyor temsilci stada. Daha maçtan saatler önce geriyor yöneticileri, görevlileri. Maç içerisinde de hakemin hatalı kararları çileden çıkartıyor maçta bulunanları. Sonuç,yine aynı ‘kesin cezayı.’

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
HAK ARAMAK SUÇ! - 17 Nisan 2021
KESİN CEZAYI - 20 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kenan bey dedi ki:

    Sahaya alinan kacak seyirciler doğrumu

BİR YORUM YAZ
gazete