Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

”KES-BİT”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Kepsut denince akla ilk gelen  önce şeftalisi sonra da yerel halkın tabiriyle kışla’sı geliyor.

Adını  arazinin verimli olması ve mahsulün çabuk yetişmesi nedeniyle, kesildiğinde hemen yerine yenisi  yetişen  anlamında olan Kes-Bit isminden almış.

Bergama Krallığı ve  Misyalılar devrindeki  adına  ”Hadri Anut” ve ”Herun” denmiş.

Halk arasında söylenen  “Arabamın espiti dolaşalım Kesbit’i ” (Kepsut)  türküsü de baz alınarak  ismin  buradan geldiği   rivayet edilir.

Kep(süt) olarak anılan yerin  ilçe  olması hakkında yazılan  kanunda  ismin  Kepsut  olarak geçtiği  için,  o günden sonra bu şekliyle söylenmeye başlanmış, lakin  bu  ad görevli memurun kalemini sürçerek   ”ü” harfini  ”u” olarak  yazmasından mı ibaret  yada bilinçli bir anlamı mı var açıkçası bilinmiyor?

Kepsut  İlçemiz  merkezinde  cumhuriyet öncesinde  çiftlik mektebi olarak kurulmuş,  Osmanlı  döneminde   askeri kışla  yapılmış ve  cumhuriyet döneminden sonra da  ülkemizin  ilk ziraat mektebi olmuş bir  tarihi eser bulunuyor.

Haftalık köşe yazım olarak  Kepsut ile ilgili  belirlediğim  bir konu yazmayı düşünüyorken , tesadüfen  tanıştığım  ziraat fakültesi  4.sınıf  öğrencisi olan bir genç  bilmeden konunun seyrini değiştirdi.

Gencimiz  Balıkesir’li,  Çanakkale’de okuyormuş.

Kısa tanışma faslından sonra  bölümüyle ilgili olduğundan, “Türkiye’nin ilk Ziraat okulu neresi?” diye sordum.

Biraz düşündü ve ”Bilmiyorum” dedi.

İlk an  okulunu  çok asıyor galiba diye  düşünmedim değil, ancak  gencin bunu söylerken  ”ben bunu nasıl olur da bilmiyorum ” mahçubiyetini  görünce..!

“Okul sınavlarında da  bu soru   karşısına çıkmamış nasıl olur?” dedim.

Bu eksiklik müfredatın mıydı,  onlara ders anlatan hocaların meslek  tarihçesini  anlatmama  zaafı mıydı ,  yoksa araştırma yapmayı düşünemeyen  öğrencilerin  eksikliği miydi  bilemedim…

Ziraat  fakültesi 4. sınıf öğrencisi  mesleğinin  tarihçesini bilmiyor sa (!)   burada çok kollu bir zafiyet var demek yalnış olmaz diye düşünüyorum …

İlçemizin tarihinde   Antik çağ döneminden  başlayarak Selçuklular ve  Osmanlı devletine ait eserler  var  ve  bu  eserleri  tanıtmayı  (kışla) gibi, gönül rahatlığıyla gençlere bırakabiliriz .!

Nasıl mı ?

Ziraat mektebini  aslına uygun  olarak Ziraat Fakültesi yaparak !

Harici bir tanıtım yapılmasa dahi !  gençlerin  okul  tercihlerini yaparken  okumak istedikleri  okulun  ve yerin tarihçesini  en ince ayrıntısına kadar araştırdıklarını  yapılan  istatistikler  tarafından biliyoruz.

O zaman !

Gençlerimiz bu tarihi mekanda yapılacak bir okul  vasıtasıyla  Kepsut ilçemizin tarihini  ve tarihi eserlerini  ister istemez  tanımış ve tanıtmış olacaktır, bu  kültür mirasımızı   aslına  uygun  yaşatarak o tarihe sahip çıkmak (!) çok anlamlı olmaz mı…

Bir  operatör reklamı vardı hatırlarsanız,  aklına orjinal  fikir  gelen  sevimli  genç   parmaklarını şıklatarak  ”bi fikrim geldi”  diyordu .

Gözlemim doğrultusunda   şehrimin kültür varlıkları adına bi fikrim geldi, yazmadan edemedim.

Mutlu hafta sonları.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ENGELSİZ DÜŞLER(1) - 16 Mayıs 2020
EVDE KAL HİNDİSTAN - 9 Mayıs 2020
ALTERNATİF - 2 Mayıs 2020
BİLEŞKE - 18 Nisan 2020
MASAL DEYİP GEÇMEYİN - 29 Şubat 2020
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ÇALIŞAN GAZETECİLER - 11 Ocak 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ