Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ
Reklam

BOR’DAKİ İLK RADİKAL ADIMLAR 2 ESKİ BAŞBAKAN ECEVİT VE ERBAKAN’DAN GELMİŞTİ

ARZU ÖZAKBAŞ

Türkiye borda küresel bir oyuncu olacak gibi. Çok önceleri sadece hammadde olarak satabildiğimiz ve sonrasında ağırlıklı olarak cam sektörü vb. dallarda üretim yapabildiğimiz borda, şimdi Çinlilerle de yapılan protokollerin ardından uç üretimde çıtayı fazlaca yükseltme şansını elde edeceğiz. Hammadde olarak ucuza giden bor madeni, işlenip uç ürünler alındığında ve bunları çeşitlendirdiğimizde büyük gelir getirecek. Bununla beraber dış güçlerin engellemelerini de katacak olursak madeni geçmişte iyi değerlendirememiştik.

250 sanayi dalında, 4000 kalemde kullanılan stratejik ürün borda geldiğimiz düzey 2000 kata varan verim artışı. Bu büyük bir oran. Çinlilerle ortak işletme başladığında çok daha büyük paralar kazanacak Türkiye. Fındıkta, kayısıda da kazanamıyorduk. Ürün bizde, pazarlama başkasında. Bizim kazandığımızın çok fazlasını kazanıyordu bazı ülkeler. Borda da öyle olmadı mı? Ama şimdi kazın ayağı öyle değil.

DEMOKRAT; bor konusunu yakından takip ettiğinden ve bor haberlerini Balıkesir’de geçmişten günümüze en çok yayınlayan yerel gazete olduğundan ve de bora özel önem verdiğinden bundan sonraki gelişmeleri de tüm okurlarına anı anına duyurmaya devam edecek.

Yaygın medyada da kendine yer bulan bu önemli madenimizin yol haritası konusunda Sabah Gazetesi’nden ŞEREF OĞUZ şu yazıyı kaleme aldı:

“Bor, Türkiye’nin stratejik zenginlilerinden biri… Tıpkı coğrafyamızın eşsiz konumu, binlerce endemik floramız, tarihi kültürel mirasımız, fındık, kayısı ürünlerimiz gibi.

Ancak sorun, bu zenginlikleri hayata geçirme sürecinde… Zira yeterince kazanç sağlama noktasında sıkıntı yaşıyoruz.

Bunu aşmada her geçen yıl daha fazla merhale kat ediyoruz.

Fakat sürate dair şikâyetlerim var.

Bildiğim şudur ki bizim kaynak sorunumuz yok, idrak sorunumuz var. Misal Allah fındık bitkisini bize, fakat ticari aklı İtalyan’a verdi gibi. 400 bin aile fındıktan yılda 2,5 milyar $ kazanırken, bir İtalyan firması, bizden aldığı cüz’i fındıkla imal ettiği üründen 13 milyar Euro kazanabiliyor.

Kayısı da farklı değil… Yapılan hesaplamalar gösteriyor ki Malatya’nın bu endemik zenginliği, daldaki halinden ileri işleme süreçlerin sonucunda 12 kata varan değere ulaşabiliyor. Böylesi örnekleri siz de kendi yörenizden sıralayabilirsiniz.

Bugün üzerinde durmak istediğim, arkadaşımız Barış Ergin’in yazı dizisinde araştırmasını yaptığı bor konusudur.

Genel ezberimiz; “efendim bizde bor var, fakat bu işin kaymağını yabancılar yiyor” şeklinde…

Fakat kazın ayağı artık böyle değil. İdrak düzeyimiz, teknoloji becerilerimiz ve madenlerimize milli yerli yaklaşımımızdaki iyileşme sayesinde, 2 bin kata varan verim artışı sağlayacak düzeye gelebildik.

Bor madenimize dair ilk farkındalığı, 2 eski başbakanımıza borçluyuz.

Rahmetli Bülent Ecevit ve Necmeddin Erbakan, 1978’lerde başlayan çalışmalarla bor maden sahalarının devletleştirilmesi dâhil pek çok radikal adım attılar.

Öyle ki Daruşşafaka’ya bağış yoluyla intikal etmiş bor sahaları ve bor şirketleri vardı, üretim yapılıyordu. Dünyada bor konusunda dönen oyunlar gösterdi ki bizde tonu 15 $ iken ABD kontrolündeki yataklarda tonu 50-55 $’a çıkıyordu.

Türkiye’nin bor zenginliğiyle pazara girip yüksek kârlara ortak olmasını istemeyenlerin çarkını şükür ki bugün kırabildik. Teknolojik bariyerleri aştığımız ölçüde, borda kendi göbeğimizi kesme sürecinde çok daha fazla kazanabileceğiz.

Umudum; borda bizim borumuzun ötmesi için, kendi hazinemizin dilencisi olmamak için bizdeki bor araştırmaları ve teknoloji üretiminin artmasıdır. Yerliden milliden biraz da bunu anlayalım derim.”

                                                                                                                                                             

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ