Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KENDİ ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETEN BELEDİYE

KENDİ ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETEN BELEDİYE

Bandırma Belediyesi hayata geçirdiği akılcı projelerle, modern çağın gerekliliklerini yerine getirmekle beraber diğer belediyelere de öncü olmaya devam ediyor. Bu projelerden en önemlisi ise günümüzde tüm dünyanın kullanmaya başladığı çevre ve doğa dostu yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen Güneş Enerji Santrali.

Bandırma Belediyesi kentin 11 km uzağında bulunan Erikli mahallesine kurmuş olduğu Güneş Enerji Santraliyle kendi harcadığı elektrik enerjisini yine kendisi karşılayabiliyor.

Bandırma Belediyesi, Erikli mahallesinde bulunan ve tarım yapmaya elverişli olmayan 19. 553 metrekarelik arazisinin üzerine 1134 kWp – 999 kWe’lik üretim gücüne sahip, 270W’lık 4200 adet Paneli bulunan Güneş Enerji Sistemiyle kendi harcadığı elektrik enerjisinin yüzde doksanlık gibi büyük bir bölümünü karşılayabiliyor. Şubat ayı içerisinde üretime giren santral şu ana kadar 1.417.754 KWh’lik elektrik enerjisi üretirken Bandırma Belediyesinin 1.100.796 TL’lik elektrik harcamasının da önüne geçmiş oldu. Bir yıl sonunda 1milyon 500bin kWh’lik enerji üretmesi bekleniyor. Bandırma Belediyesi yaklaşık 1 milyon 200 bin TL tasarruf edecek.

Bandırma Belediyesinin doğaya ve milli kaynaklara fazlasıyla önem verdiğinin altını çizen Başkan Mirza; “Hayatımızın her alanında ve yoğun bir şekilde kullanılan enerji kaynaklarında değişim yaşanmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde fosil yakıt yerine yenilenebilir enerji kullanılmaya başlanmıştır. Biz de Bandırma Belediyesi olarak dünyada yaşanan bu değişim ve gelişime kayıtsız kalamayarak örnek bir projeyi hayata geçirdik. Güneş Enerjisi Santrali projesiyle hem temiz enerji üretiyoruz, hem doğayı koruyoruz, hem de Belediyemizin elektrik giderlerinin çok büyük bir bölümünü karşılayabiliyoruz. Yaptığımız işle gurur duyuyoruz ve tüm belediyelere örnek teşkil etmesini istiyoruz” dedi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete