Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

“Kazanılacak para ile bir hastane bile kurulamayacak!”

“Kazanılacak para  ile bir hastane bile  kurulamayacak!”
Reklam

Çanakkale’nin Merkez İlçesi’ne bağlı Kirazlı Köyü’nde Kanadalı Alamos Gold firmasının altın madeni için başlattığı çalışmada şu ana kadar 195 bin ağaç kesildi. Kaz Dağları olarak bilinen bölgede devam eden çalışmaya karşı bir hafta önce Su ve Vicdan Nöbeti başladı. Çanakkale’nin su ihtiyacım karşılayan Atıkhisar Barajı havzası içinde kalan altın madeni için 72 milyon ton kazı yapılması planlanıyor.

Artıgerçek’e konuşan Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, firmanın Türkiye’ye bırakacağı payla bir hastane bile kurulamayacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

YÜZDE 2 PAY VERİLİYOR

“ÇED raporundan söylüyorum. Altın cevherin içindeki tenör 0.75 gram/ton yani 1 ton kayaç kazanacaklar 0.75 gram altın alacaklar ve bu altın 495 bin ons olacak. 3 milyon 16 bin ons da gümüş olacak. Hesaplar yaptık. Türkiye’ye ne kadar pay kalacak ki Maden Yasası’na göre işletmeyi burada kurmazlarsa, yüzde 2 pay veriyorlar. Biz 4 üzerinden hesapladık. Altı yedi yıl sonra Türkiye’ye bırakacakları pay 172 milyon TL. Yani bir hastanenin yapım bedeli bile değil. Türkiye buradan parasal hiçbir şey almadığı gibi yok edilen değerlerin parayla ölçülmesi mümkün değil”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ