Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KASAPLAR MAHALLESİ MUHTARI GÖNÜL BAŞÇİVİ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bazı seçmenler muhtarlığın sadece erkek işi olduğunu düşünür. Ancak; son zamanlarda ortaya çıkan ve seçilen kadın muhtarlar bu algıyı değiştirdi. Kasaplar Mahallesi Muhtarı Gönül Başçivi’de kendisine güvenerek oy verenler için canla başla çalışan biri. Muhtar bilindiği gibi Devletin mahalledeki temsilcisi. Devleti temsil etmek de çok önemli bir görev. Muhtar Başçivi bu bilinçle hareket eden biri. Muhtarlık aslında kadın işi diyen Başçivi, kadınların olaylara daha ciddi ve daha iyi yaklaştığını söylüyor. Dediği gibi kadınların iletişimi bu tip toplumsal olaylarda daha güzel. Gönül hanıma, mahallesine hizmet etmek, bir vatandaşın sorununu çözmek keyif veriyor.
Kasaplar Mahallesi benim doğduğum büyüdüğüm mahalle ve Muhtar Gönül hanım da liseden sınıf arkadaşımdır. Gönül hanım,Kasaplar Mahallesi için bir şanstır ve kadın muhtarların sayısı artmalıdır.

/////

ÜLKEMİZİN RAMAZAN GELENEKLERİ

Kütahya – Küpecik geleneği

Yedi yaşından büyük çocuklar toplanır, ev ev dolaşıp “küpecik” söylerler. Çocukları bir başkanları olur ve bu başkanın peşine düşüp dolaşır çocuklar.
Kapısını çaldıkları evlerden çocuklara bahşiş ya da sevdikleri yiyecekler verilir.
Küpecik geleneğinin ne zaman başladığı bilinmiyor ama yüzyıllardır sürdüğü tahmin ediliyor.
Benzer gelenekler farklı bölgelerde de var.

Sivas- Tel helvası

Tel helvası, Sivas’ta Ramazanlarda yapılan bir tatlı. Baştan söyleyelim, yapımı kolay değil! Altı kişinin bir araya gelmesini gerektiriyor. Ama bu emeğin karşılığında benzersiz bir lezzet ortaya çıkıyor.
Helva yapımında şeker, su, un ve limon tozu kullanılıyor. Altı kişinin kol kuvvetine ihtiyaç var, bir de işi iyi bilen bir aşçıya…
Tel helvasını sadece içindekiler değil, birlikte çalışma ve ortak bir iş başarmanın hazzı bu kadar lezzetli yapıyor.
Maalesef her şeyin kolayına kaçıldığı günümüzde bu gelenek git gide unutuluyor, işi bilen ustalar da azalıyor.

 Erzurum- İlk oruç hediyesi

Erzurum’un hoş Ramazan geleneklerinden biri de, ilk kez oruç tutan çocuklara çeşitli hediyeler verilmesi. Bu hediyeler arasında çocukların çok istedikleri şeyler olabileceği gibi oruç tutarken özledikleri yiyecekler de olabiliyor.
Böylelikle çocuklar oruç tutmaya özendiriliyor.
Benzer gelenekler sadece Erzurum değil, Türkiye’nin farklı bölgelerinde de görülüyor.

Artvin- İmece usulü

Artvin’de kadınlar, Ramazan’ın gelmesinden 10-15 gün önce bir araya gelip birlikte, imece usulü erişte ve silor hazırlıyorlar. Bu tabi ki Ramazan sofraları için bir hazırlık.
Yufkalar birlikte açılıyor, kesme işlemi birlikte yapılıyor. Amaç sadece Ramazan’a hazırlık değil elbette, bir arada olmanın güzelliğini, neşesini de yaşamak.

Kilis- Keşkek

Ramazan ayının başladığını Kilis’te evlerden yayılan keşkek yemeği kokularından anlayabilirsiniz. Zira Ramazan’ın ilk gününde genellikle keşkek pişirilir ve yenir.
Kilis’te keşkek ile birlikte özellikle Ramazan döneminde tercih edilen ve önceden hazırlanan yiyecekler arasında grebiç ve kahke de var.

Amasya- Ramazan bandosu

160 yıl kadar önce, o zamanın Amasya valisi bir Ramazan günü kalede davul zurna çaldırır. Özellikle iftarda müzik eşliğinde oruç açmak Amasyalıların çok hoşuna gider ve o günden bugüne belediye bandosu Ramazan ayında, iftardan bir saat kadar önce müzik yapmaya başlar.
Bu müzik geceleri, sahur sırasında da devam ediyor.

Sinop- Sellime çıkmak

Bu gelenek aslında Türkiye’nin diğer bölgelerinde görülen, çocukların ya da gençlerin ev ev dolaşıp mani okuması ile benzer bir gelenek. Ama bazı detayları ile birlikte Sinop’a özgü hale gelmiş.
Bu detayların başında, gençlerin yaptıkları bir sandal maketi ile sokaklarda dolaşması var.
Gençler bu sandal maketi ile evlerin kapılarını çalıyor, kapılar açılınca da maniler okuyorlar.
Evlerden de gençlere mendillere sarılı bahşişler veriliyor.
Bu geleneğin bir diğer adı da helesa. Zira evlerin önünde okunan mani lerden biri şu şekilde: ”Helesa, yelesa, heyemola yusa, yusa hop”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete