Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Kar yağdığında insan neden mutlu olur?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Sebebini bilmediğim sevinmedir. İnsan kar yağdığında neden sevinir. Bu öğrenilmiş bir şey mi? yoksa içgüdüsel olarak mı insanlar böyle bir tepki veriyor bilmiyorum. Çocuğundan yaşlısına bütün insanlar kar yağmaya başladığı zaman tebessüm ediyor. Benim tahminim kar renginin beyaz olması ile alakalı bir durum. Tam olarak nasıl oluyor bilmiyorum! Beyaz bilinçaltı masumiyeti bize sunuyor olabilir. Bilen birisi varsa açıklasın da öğrenelim. Kar yağdığında insan neden mutlu olur? Bunu da bir türlü anlayamadım.

Kar yağınca otomatiğe bağlamış gibi seviniyor insanlar. Çocukken sanki bu bizim beynimize kodlanmış gibi bir şey. Balıkesir’e de uzun süre kar yağınca millet sokağa çıkma yasağı falan dinlemedi kardan adam yaptı, kartopu oynadı, kızak kaydı. Soğuğa aldırmadan oynayan çocukları anneleri içeriye zor soktu.

DOĞUDA DURUM NASIL?

Batı da kar bir sevinç kaynağı olsa da doğu da durum hiç öyle değil. Hatta doğuya kadar gitmeyin,. Kütahya dan başlayan soğuk ve karlı hava Afyonkarahisar dan yoluna devam eder. Ben yıllar önce Afyonkarahisar’a gittiğimde yumurtanın, patatesin , portakalın donduğunu görünce çok şaşırmıştım. Camlar buz tutardı. mahalle aralarında bulunan çeşmelerin deposunda ateş yakılırdı, su aksın diye. Su boruları patlardı. Bende bir gün şubat tatili dönüşü evin su borularının patladığını ve evi su bastığını görmüştüm. Sürekli kar yağan yerlerde için kar biran geliyor eziyete dönüşüyor. Bunu da unutmayalım ve yazın kazaksız kışın azıksız yola çıkmayalım.

/////

Bunları Biliyor musunuz?

ANTAKYADA Kİ DÜNYANIN İLK KİLİSESİ SAİNT PİERRE

Türkiye’nin Yüzölçümünün %97’si Asya, %3’ü Avrupa kıtasındadır. Türkiye hem Avrupa Hem Asya Kıtasında toprağı bulunan tek ülkedir.Dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis Tapınağı Türkiye’de bulunmaktadır.Türkçemizde 14 bin yabancı kelime bulunmaktadır. Bu kelimelerden 6467 tanesi Arapça kelimelerden oluşturmaktadır. İstanbul’un en popüler bölgelerinden birisi olan Kapalıçarşı’da 4000 dükkan, 25 bin işçi ve 64 sokak bulunmaktadır.  Türkiye,çay, fındık, incir üretiminde ve satılmasında dünyada birinci sırada yer almaktadır. Bayburt’un toplam 3 ilçesi bulunmaktadır. Türkiye’de en az ilçeye sahip olan şehir Bayburt’tur. İstanbul’un tam 39 ilçesi bulunmaktadır.Türkiye’de en çok ilçeye sahip olan şehir İstanbul’dur. Dünyanın en uzun ikinci sahili Hatay’daki Samandağ Sahilidir. İlk Hıristiyan kilisesi Türkiye’nin Antakya şehrinde bulunmaktadır. Dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler arasında Türkiye 6. sırada yer almaktadır.

/////

Photoshop

Sosyal Medya da paylaştıkları fotoğraflarına,  photoshop yapan kişiler daha sonra da photoshoplu hallerine benzemek için estetik cerrahlara gidiyorlar. Aslında kimse sosyal medya da,  profil veya normal fotoğraflarını filtreli veya photoshoplu kullanmamalı.

Photoshoplu fotoğrafınızı sosyal medyadan gören bizi sizinle karşılaştığında sizi tanıyamıyor, hatta tanımıyor ve her iki tarafta sonuç olarak hayal kırıklığına uğruyor.

Özellikle bayanlar kendilerini güzel görmediklerini telefon veya fotoğraf makinesi ile çektikleri fotoğrafları üzerinde bir takım işlemler geçirerek olduğundan daha genç, güzel, farklı gösteren fotoğraflara dönüştürüyorlar. Bir takım sosyal medya mecralarında kendileriymiş gibi fotoğrafları kullanıyorlar. Bu fotoğrafları başkaları ile paylaşıyorlar.

Kişiler bir sürü işlemden geçirdikleri o fotoları profiline koyuyor ve profildeki fotoya aldanan kişi  sizinle iletişime geçiyorlar. Sonrası hayal kırıklığı. Siz olduğunuz gibi güzelsiniz. Bilgisayar ortamında değiştirerek hayal ettiğiniz kişiyi oluşturarak onu ben buymuşum gibi sunmaktan kesinlikle kaçınmanız gerekiyor. Beğenen sizi en doğal halinle beğensin.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
İTHAM ETMEK - 2 Nisan 2021
YORULDUM - 1 Nisan 2021
DEDİKODU - 31 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete