Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KANAL İSTANBUL PROJESİ’NDE HUKUKSUZLUĞA SON, PROJE ve PLANLAR İPTAL EDİLMELİDİR!

KANAL İSTANBUL PROJESİ’NDE HUKUKSUZLUĞA SON,  PROJE ve PLANLAR İPTAL EDİLMELİDİR!

İstanbul İli, Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği’ne TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Oda üyelerimiz tarafından itiraz edilmiştir.

İstanbul İli Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliğinin, 16.03.2021 tarihinde onaylandığı ve 22.03.2021 tarihinde askıya çıkarıldığı öğrenilmiştir. Planlama süreçleri ve ÇED süreçleri hukuksuzdur ve bu nedenle söz konusu plan değişikliği yok hükmündedir.

Ayrıca Türkiye’nin taraf olduğu, başta Montrö Sözleşmesi, Ramsar Sözleşmesi ve Paris Anlaşması olmak üzere birçok uluslararası sözleşmeye aykırıdır.

Plan değişikliği ile İstanbul’un ve Marmara Denizi kıyısındaki kentlerimizin yaşam destek sistemleri olan orman alanları, ekolojik ve biyolojik değerler, tarım alanları, havzalar ve su kaynakları ve sit alanlarının yok olmasına yol açacak olup; bölgenin tüm yaşamsal kaynakları, projeden yüksek düzeyde etkilenecektir. Karadeniz’in ve Marmara Denizinin kıyı coğrafyası tümüyle bozulacaktır. Marmara Bölgesinin ve özellikle İstanbul kentinin su kaynakları yok olacaktır. Temel hakkımız olan yaşam hakkı, su hakkı halkın elinden alacaktır. Kültür mirası üzerinde yok edici etkiler yaratacaktır

Plan değişikliği afet risklerini artıracaktır üç canlı fay hattının yer aldığı bölgede yoğun nüfus birikimi yaratacak, böylece deprem ve tsunami riskinin etkileri büyüyecektir.

Kamu yararı adı altında yapılacağı söylenen etki alanı böylesine geniş bir projede bilim yolsuzluğunun yapılması asla kabul edilemez ve tarih önünde affedilemezdir, görevin kötüye kullanılması anlamını taşımaktadır.

Bilimsel ve teknik incelemeleri önemsemeyen bu projede ne kamu yararından bahsedilebilir ne de halkın katılımcılığından. Bu proje halka dikte edilen bir rant projesidir ve yapımında ısrar edilmesi İstanbul kenti başta olmak üzere Marmara denizini ve çevresindeki büyük bir coğrafyayı geri döndürülmesi mümkün olmayan bir ekolojik yıkımla baş başa bırakacaktır.

Anayasa ve yasalarda belirtilen kamu yararını içermediği gibi, orman alanlarını, kıyıları, su havzalarını, tarım ve mera alanlarını, yani İstanbul’un ve Marmara Bölgesinin tüm yaşam kaynaklarını tüketecek, Karadeniz ve Marmara Denizi’nin ekosistemini bozacaktır. Plan değişikliği, Anayasa’nın 63. maddesine aykırılık teşkil ettiği gibi;

4342 sayılı ve 4352 sayılı Mera Kanunu, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Hakkında Kanun, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, 6831 sayılı Orman Kanunu, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması Kanunun amaç maddelerine de tümüyle aykırıdır.

Kanal İstanbul projesi başlangıcından beri hukuka, bilimsel ve teknik esaslara aykırı yürütülmüş olduğundan ÇED raporu ve imar planları hatalıdır. Bu durum, projenin yol açacağı çevresel tahribatı ve bu tahribatın telafisini imkânsız kılmaktadır. Topluma karşı duymuş olduğumuz sorumluluk gereği tüm gerçekleri kamuoyuyla paylaşarak, halkımızın yaşadıkları kentleri ve ülkesi hakkında söz hakkı talep ederek sürece dahil olmasını temenni ediyor ve Balıkesir kamuoyuna basın açıklaması ile duyuruda bulunuyoruz.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete