Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

KAMP YAPMAK İSTEYENLER BU YAZIYI OKUMALI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Bir çadır kamp anısı”
Uzun yıllar birlikte çalıştığımız bir öğretmen arkadaşım Coronadan önceki yaz aylarının sonunda bana arkadaşlarla kamp yapacağız, bizimle gelir misin dedi. Bende tamam dedikten sonra macera başladı.
Çünkü Yunanistan sınırından sonra kap yerine bisikletle gidecektik. Arabalarımızı İpsala sınır kapısında bıraktık. Bu bir hayli zor oldu. Çünkü, araçlarımızın uzun süre burada kalmasını istemiyorlardı. Ne yapacağımızı düşünürken Balıkesir Lisesinde mezun ve orada görevli Gümrük Muhafaza Memuru olan kişi bize çok yardımcı oldu ve tabii bu arada da benimle olan bir iki anısı anlattı. (Anıları daha sonra yazarım.)
Park sorunu çözdükten sonra bisikletlere bindik, sırt çantaları arkamızda. Başladık pedal çevirmeye. Önümüzde tam 53 km. var. Hem pedal çeviriyorum, hem de düşünüyorum. Nereden girdim bu işe diye. Neyse günümüzün bisikletleri oldukça iyi ve yolda da bisikletlilere dikkat eden Yunanlılar sayesinde kamp yerine vardım. Bu süreç yorulma payı ve molalarla birlikte yaklaşık, 5 saat 50 dakika sürdü.
Kamp yerine vardık. Kampın adı, CAMPSITE MUNICIPAL OF ALEXANDROUPOLIS . Türkçeye çevirdiğinizde ise “ Dedeağaç Belediye Kampı”. İyi bir yerdi. Bu ülkede kampcılık gerçekten çok iyi ve sistem kurulmuş. Hiç bir sıkıntı yok. Tenis kortu, yazlık sinema gibi bir çok sosyal alan var. Hemen çadırlarımızı kurduk ve gezmeye başladık. Buranın günlük kirası bir gece için küçük veya büyük çadır – 4.5 €, Elektrik – 3.85 €. Kamp yeri yaz kış açık.
KAMP İÇİN GEREKLİ OLANLAR
Bir kamp malzemesi listesi yapacaksak elbette ki ilk sıraya çadırları koymalıyız, iyi bir kamp çadırı yağmur yağdığında size kuru bir ortam, açık havalarda serin bir alan sunmalıdır. Kamp kurmaya giderken ihtiyaç duyacağımız kamp malzemeleri arasında uyku tulumları, yattığımız zaman zeminle olan ısı yalıtımını ve rahatlığı sağlayacak olan köpük matlar veya şişme yatakları unutmamak gerekir. Ayrıca, kamp malzemelerimizi içine koyacağımız sırt çantaları da kamp malzemeleri listesinin ön sırasında yer almaktadır.
Kamp mutfak setimiz, metal kupamız, çakı ve bıçağımız, baharatlık setimiz, kamp için gaz ocağımız kamp çantamızda sürekli bulunması gereken ekipmanlar dır. Matara tercihini ise koku yapmayan malzemeden üretilmiş bir üründen yana kullanmalıyız.
Acil durumlarda kullanmak için ilk yardım setimiz mutlaka çantamızda bulunmalıdır. Bir fener veya lüks mutlaka olmalıdır. Rahat bir kamp hayatı sürmek içinse katlanır masa ve sandalyeler vazgeçilmezleriniz arasında olmalıdır.
Temel Kamp Malzemeleri Listesi:
Kamp malzemelerinizi hazırlarken mat veya şişme yatağınızı asla eksik etmeyin. Hangi mevsimde veya her nerede kamp yapacaksanız yapın, toprakla temasınızı kesmek başınızı sokacak bir çatı bulmak kadar önemlidir. Olmazsa olmaz kamp malzemeleri: Çadır, uyku tulumu, mat, kamp sandalyesi, kamp mutfağı, çanta ve ilk yardım setidir.
Çok İşlevli Çakı
Sırt Çantası
Baton veya Baston
Katlanır Sandalye ve Masa
Fener veya Lüks
Pil veya Gaz
Su Filtresi
Buzluk veya Soğutucu
Termos veya Matara
Yağmurluk
Şapka veya Bandana
Pürmüz veya Magnezyum Tutuşturucu
Ocak ve Gaz
Yemek Seti

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
İTHAM ETMEK - 2 Nisan 2021
YORULDUM - 1 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete