Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

‘Kadınlar, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşıdır’

‘Kadınlar, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşıdır’
Reklam

Balıkesir SMMMO Kadın Meslektaş Dayanışma Komitesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile Oda merkezinde basın açıklaması yaptı. Balıkesir Kadın Platformu’nda Balıkesir SMMM Odası’nı temsil eden Hürmüz Örün AVCI’nın da hazır bulunduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 

“Uluslararası sözleşmelere ve ulusal düzeyde takip edilen politikalara rağmen kadınlar dünyanın her yerinde şiddete ve ayrımcılığa uğramakta; siyasette, karar mekanizmalarında, ekonomide, eğitimde erkeğe göre ikincil konumda kalmaya devam etmekte; medyada ve reklam dünyasında cinsel bir obje olarak kullanılıp istismar edilmekte; kültürel, siyasal, ideolojik veya dinsel nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramakta ve dışlanmaktadır.

Halbuki hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlar, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşıdır.

Eşitlik kavramı ile kadın erkek arasında hakkaniyetli bir ilişki kurmak isteyen söylemler yasalar önünde eşitliği sağlamışken kadının mağduriyeti halen giderilememiş ve adalet sağlanamamıştır. Bu sebeple artık eşitlik söyleminin ötesinde bir yaklaşımı tartışmanın vakti gelmiştir.

Kadınlarımızın hayatın her alanında olduğu gibi iş yaşamında da hala haksızlıklara uğradıkları görülmektedir. Fakat kadınlarımızın toplumsal yaşamımızın onurlu bireyleri olarak hayatın her alanında kendilerini göstermeleri her şeyden önce günümüzde yaşanılan olumsuzlukların hızla silinmesine fırsat verecektir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ya da Yeminli Mali Müşavirlik gibi kendine has zorluğu ve bir takım kısıtlamaları olan bu meslekte başarılı kadınların varlığı bu husustaki görüş ve temennilerimizin en güçlü dayanağıdır.

Kadınlara karşı yürütülen insani hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı her eylem bilinmelidir ki ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel bir sorunun yansımasıdır. Her geçen gün artan kadına şiddet sarmalına, hak ve özgürlük kısıtlamalarına karşı artık sivil toplum örgütlerinin; çıkar gözetmeksizin, korku duymaksızın, siyasal rant peşinde koşmaksızın inisiyatif alma zamanı gelmiştir. Bütün kadınlarımızı da yurt sathında ya da yerel çevrelerinde “Kadın Hakları” özelinde yapılacak sosyo-kültürel etkinliklerde yer almaya davet ederiz. Balıkesir özelinde ise Odamızın da sayın Hürmüz Örün AVCI tarafından temsil edildiği Balıkesir Kadın Platformu tarafından 8 Mart 2019 Cuma günü 18.00’da AHP Meydanı’nda yapılacak basın açıklamasına ve 9 Mart 2019 Cumartesi günü saat 14.00’da Karesi AVM’de gerçekleştirilecek panele tüm hemşerilerimizi bekleriz.

Güzel bir dünyaya ve geleceğe birlikte yürüdüğümüz, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin zorluklarının yanı sıra kadın olmanın sorumluluğunu da yaşayan kadın meslektaşlarımız başta olmak üzere, tüm kadınlarımızın       “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü kutlar, sağlık ve esenlikler dileriz.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ