Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İVRİNDİ YAĞLILAR MAHALLESİ (KÖYÜ)

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Geçenlerde yolum İvrindi’nin, Yağlılar Mahallesi’ne düştü. Mahalle gayet güzel ve temiz. Meydanda ki kahvede çay içerken bana hoş geldin, diyen Ahmet abi’ye sordum. Abi, mahalle kaç hane? diye.Yaklaşık 500 hane imiş. Ahmet abi 65-70 yaşlarında ve doğduğundan beri burada yaşıyormuş.
İki kızı varmış, biri hemşire diğeri ise öğretmen. Kızın peşinden taaa Şırnak’a gittim diyen Ahmet abi, işte o zaman çıkmış köyden (mahalleden).
Mahalle genellikle yulaf ekiyormuş. Köy kahvesindeki konuşmaların bir bölümü yulaf üzerine idi ve yulaflar bayağı bir ortaya çıkmış diyorlardı. Buranın en önemli özelliklerinden biri de tatlısı. Yağlılar Tatlısı ile anılan yöresel tatlı; süt, şeker ve undan, imece usulü ile yapılıyormuş. Bu tatlı özellikle düğünlerin vazgeçilmezi imiş. Yağcılar tatlısının çok güzel olduğunu anlatan Mehmet abi, yazın düğün zamanı gel bol bol yersin dedi.
Mahallede gezinirken yol üzerindeki bir bina dikkatimi çekti. Bu bina da, dokuma tezgahları vardı ve bu tezgahlarda kadınlar üretim yapıyorlardı. Yağlıca Mahallesinde, bu dokuma işi uzun zamandan beri varmış.
Yağlılar Mahallesinde bulunan “höyük” ise 280 metre yükseklikğinde. Mahallenin, kuzeybatında bulunan ve kireçtaşı kayalıklarında görülen bu höyüğün doğu tarafı ise ağaçlık.
Yağlılar Mahallesi, Balıkesir’e 36, İvrindi’ye ise 3 km. Eğer bir gün boş vaktiniz varsa bu mahalleyi ziyaret edin ve mahalle meydanında bir kahve içmeden dönmeyin.

/////

BUNLARI ASLA YAPMAYIN

Su şişesini asla arabanızda bırakmayın, Su şişesi mercek görevi görür ve araçta güneş ışığı ile yangın çıkarabilir.
2. Banyonuzda, duş perdesini toplamayın ve ıslak havlu bırakmayın! Islak havlular mikrop biriktirir, ıslak perde ise toplu şekilde kurumaz. Açık bırakın.
3. Yastık altına telefonunuzu bırakıp uyumayın! Yastık altında ısınan batarya patlayabilir.
4. Aç karnına kahve içmeyin. Aç karnına kahve içmek sizi sağlıksız bir hayata yöneltir. Tok karnına için.
5. Sivilcelerinizi sıkmayın. Sıktığınız sivilce çoğalacaktır.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Latif Aydin dedi ki:

    Merhaba 19 nisan 2019 tarihli Yağlılar köyümüz ile ilgili yazınızı bana e-mail adresime gönderirseniz sevinirim. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ