Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İSTİKLAL SAVAŞI

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

“İstiklal savaşı veriyoruz” deniyor. Türkiye istiklal savaşını verdi. Ülkesini istiladan kurtardı. Özür bir ülke oldu. Kime karşı ve nerde istiklal savaşı veriliyor? Suriye de mi yoksa Libya da mı? Libya’ya gönderdiğimiz askerler eğitim verecekler denilmişti? Libya’da 3 şehit verildi. Libya 3 şehit verildiğini haberlerde duyan var mı? Şehit cenazesi Türkiye’ye gelmeseydi bu şehitlerden haberimiz olmayacaktı. 3 şehit verdik. General Hafter’in askerlerinden şu kadar teröristi etkisizleştirdik. “Şehit tepesi şehitsiz kalmayacak” denildi. Bu ne demektir? Bu söylemden kasıt General Hafter ’in askerlerinden etkisiz hale getirilenler mi kastediliyor. Yoksa bizim Libya da verdiğimiz şehitler mi kastediliyor?

İstiklal savaşı kendi ülkesini savunarak verilir. Başka ülkede savaşılarak istiklal savaşı verilmez. Suriye’de kimin için savaşıyoruz? Suriye’de kazanılan topraklar bizim mi olacak? Hem “Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanacak” deniliyor. Hem de “istiklal savaşı veriyoruz” denilecek. İstiklal savaşı yalnız kendi topraklarımız için verilir. Rusya, Suriye için yeni bir program hazırlayacağını söylüyor. Suriye’deki savaşın şu andaki durumunu Rusya belirleyecektir. Esat güçleri karadan İDLİB’İ kuşatıyor. Rus uçakları da havadan belirlenen hedefleri bombalıyor. Bu nasıl bir iştir? Rus askerleri ile Türk askerleri birlikte devriye görevi ifa ediyor. Rusya Türkiye’yi Esat ile masaya oturmaya zorluyor. Hazırlamakta olduğu programda belki de bu masaya oturma olayı da olabilir. İktidar Libya’da olamanın ezikliği içerisinde. Çünkü “Libya’da ne işimiz var?” diyenlere. “Bizim askerimiz orada ulusal mutabakat hükümetinin askerlerine eğitim verecek” denildi. O zaman bu şehitler nereden çıktı? Rusya bize eskisi gibi yakınlık göstermiyor. Sebebi ise Libya konusunda Türkiye ulusal mutabakat hükümetinin yanında yer alıyor. Rusya ise General Hafter ‘in yanında yer almış durumda. İşten bunun böyle olmasında dolayı. Suriye de şimdi Esat güçlerine havadan katkı sağlıyor. Gözetleme kulelerimiz Esat güçleri tarafında sarılmış durumda. Rusya İDLİB’ de belirlediği hedefleri bombalıyor. Biz gözetleme kulelerindeki askerlerimize karadan destek vermeye çalışıyoruz. Havadan destek vermemiz mümkün değil. Çünkü Suriye hava sahasının sorumluluğu Rusya’nın kontrolü altında. İstiklal savaşı veriyoruz diye.  Milletin milli hislerine hitap ediliyor. Ah ABD yaktın Türkiye’yi. Türkiye bizim şöyle müttefikimiz böyle müttefikimiz diyerek bizi yağladı, balladı. Batağın içerisine soktu.  Ondan sonrada terör örgütleri ile beraber oldu. Her türlü yardımı yapıyor. Yazıklar olsun senin gibi müttefike. Halbuki böyle bir olaya girişirken bu olay mecliste görüşülmesi gerekirdi. Bir kapalı oturumda karar alınması gerekirdi. Belki bu olay mecliste görüşülseydi. Suriye batağına girilmezdi. Belki AKP’nin milletvekilleri dahi Suriye ile aramızın bozulmasını istemiyor olabilirlerdi. Halbuki demokrasilerde böyle kararları meclis verir. Ben yaptım oldu olayı demokrasilerde yoktur. Şimdi Suriye olayının tek sorumlusu İktidardır. Meclis dışarı asker göndermemize yetki verdi diyebilirler. İş işten geçtikten sonra bu yetki istendi. Suriye batağına girdikten sonra böyle bir yetki istendiği için meclis yetki vermiştir. Şimdi Rusya, İran ve Türkiye’nin yaptığı üçlü anlaşmanın yanlışlığı ortadadır. Hem Rusya hem de İran Esat’ı desteklediği ortada iken bu anlaşma yapılmazdı. Bu anlaşma ABD ile aramızın bozulmasına da katkıda bulunmuştur. Çünkü ABD hem İran’a hem de Rusya’ya karşı olduğu bilindiği halde bu anlaşma yapılmazdı. Bakalım şimdi Rusya nasıl bir program hazırlayacak? Bekleyip göreceğiz. Türkiye’nin aleyhine mi yoksa lehine mi olacak? Türkiye’nin lehine olacağını tahmin etmiyorum. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ