Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İSTİKLAL MARŞI

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Süper ligde bir maç öncesinde okunan İstiklal Marşımızı söylemeye çalışan bir elin parmakları kadarki Türk futbolcularımız yakın çekim yapan kameraların azizliğine uğradı. Böylelikle ulusal marşımızın bir kısmının yanlış söylendiği de deşifre olmuş oldu. Nasıl mı? Anlatayım.

Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy‘un 10 kıta 41 beyitten oluşan bu eşsiz eserinin ikinci kıtasının ikinci beyitinde ne der? “Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl? “ Peki, çoğunluğumuz İstiklâl Marşımızı okurken bu beyiti nasıl söyleriz? “Kahraman ırkıma bir günde, bu şiddet bu celâl.” Ne anlam bütünlüğü ver ne de gerçeklik payı. Fakat söylerken arada kaynayıp gidiyor. Tıpkı bazılarımızın İstiklâl Marşımıza eşlik etmeyip playback yaparak söylermiş gözüktükleri gibi.

Bu kadarla kalsa iyi. İstiklâl marşımızın hem müzik hem de söz olarak doğru icra edilmediği o kadar ızdırap verici örnekler var ki sayfalar almaz.  Yıllar öncesindeki alabros traşlı, kara önlük beyaz yakalı, pantolonlarımızın dizleri yamalı günlerimizde dahi, si-mi-fa-sol-re-fa-mi şeklinde başlayıp devam eden notalarıyla bildiğimiz, on kıtasını ezbere söylediğimizde tüylerimizin diken diken olduğunu hissettiğimiz İstiklâl Marşımızdan maalesef bugünlere geldik.

Ne acı.

***

Süper Ligdeki tartışmalı yabancı kuralının bir sonucu olarak kulüplerimizin ilk onbirlerinde sınırlı sayıda futbolcu olmasını öne sürüp, “stat hopörlöründe İstiklal Marşı çalsa da sahada söyleyen kalmadı” diyebilirsiniz. Hatta İstiklâl Marşımızın statlarda sürekli söylenmesiyle eski coşku ve heyecanını yitirmeye başladığını, rutin ve formaliteye dönüşen bir edayla seslendirildiğini de dile getirebilirsiniz. Tıpkı rahmetli İlhan Cavcav gibi, “Milli Maçlarda elbette okunacaktır. Fakat kulüp maçları öncesinde statlarda İstiklal Marşı okunması kaldırılsın” da diyebilirsiniz. Ya da statlarda okunmasını örnek gösterip, “Voleybol, Basketbol ve diğer salon sporlarında neden İstiklâl Marşı okunmuyor?” diyerek başka bir tartışma konusu da başlatabilirsiniz.

Fakat Mehmet Akif Ersoy‘un “Kahraman Ordumuza” armağan ettiği, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getiren bu resmi marşımızı yanlış söyleyemezsiniz. Şayet bilmiyorsanız 19 yıldır ülkemizde yaşayan, çocuklarının okulunda dinleyerek öğrendiği İstiklâl Marşımızı en az bir Türk kadar lâyıkıyla okuyabilen Japon gazeteci Tomoe Tsuchiya‘yi örnek alabilirsiniz.

***

İstiklal Marşımızla ilgili yapılan eleştirilere gelelim.  Bestesini Osman Zeki Üngör‘ün yaptığı marşın “Carmen Silva” operetinden esinlenerek meydana getirildiğini iddia etmek neyin nesidir? Üstelik Osman Zeki‘nin Türk Suvari birliklerinin İzmir’e girdiğini öğrendiğinde sevinç gözyaşları eşliğinde bestelediği bu marş, Viyana Konservatuarından, “eser orjinaldir” raporuyla tescil edilmesine rağmen.

Marşın temposunun çok ağır olduğunun eleştirilmesi ise ayrı bir konu.  Fakat Osman Zeki Bey‘in İzmir’e doğru dörtnala giden kahraman süvarilerimizi hayal ederek bestelediği bu marşın temposuz olması mümkün mü?  Eserin orjinali aslında  tempolu ve hızlıymış. Fakat marşın ilk plâk kaydını yapan “Sahibinin Sesi” adlı müzik şirketi marşın kaydını ağır hızda gerçekleştirince doğal olarak bir eleştiri konusu haline gelmiş.  Bu durumdan en fazla muzdarip olan da Osman Zeki Beymiş. “Marş çok yavaş çaldırılıyor, yanlıştır, yazıktır, yapmayın!” diyerek derdini anlatmaya çalışsa da dinleyen olmamış. Marşın tempo düşüklüğünde plâk şirketi kadar, marşı orkestraya uyarlayan Edgar Manas‘ın da payı varmış.

2013 Yılında zamanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla tüm bu eleştirilere bir son verilmiş.  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Şefi Rengim Gökmen yönetiminde 170 sanatçıyla yapılan İstiklâl Marşının yeni kaydında ritm arttırılmış, koro ön plâna çıkarılmış, müzik ve ses uyuşmazlığı hataları giderilmiş.  Dolayısıyla İstiklâl Marşımızın şu an da söylenen yeni hali, belki de bestecisi Osman Zeki’nin kemiklerinin sızlamasına da bir son vermiş.

***

EURO 2016‘da Türk Milli Takımımız Hırvatistan‘a 1–0, İspanya‘ya 3–0 yenilmiş, Çek Cumhuriyetini 2–0 yenmesine karşın grubunu 3. sırada tamamlamıştı. En iyi dört takım arasına da giremeyince turnuvadan elenmişti. İşin doğrusu Fransa‘da futbolumuz pek beğeni toplayamasa da,  İstiklâl Marşımızın yeni hali taraflı tarafsız herkesin dikkatini çekmişti. Parc des Princes, Stade de Nice (Allianz Riviera) ve Bollaert-Delelis stadyumlarında sadece birer kez çalınmasına rağmen yabancıların İstiklal Marşımızla ilgili yorumları şöyleydi.

” Türk milli marşı ateş ediyor.”      

“Türkiye milli marşını çok sevdim, epey ilham verici.”

“Türklerin marşı beklenmedik derecede şık.”

“Türklerin marşı oldukça çarpıcı.”

“Büyük turnuvalarda Türklerin milli marşını dinlemek her zaman özel.”

” Tribünlerle birlikte Türklerin marşı tatlı bir şekilde ürpertiyor insanı.”

” Türklerin marşı gerçekten motivasyon verici, sizce de öyle değil mi?”

“Bu yaz favori şarkım Türklerin milli marşı.”

” Türk milli marşını dinlerken elimde olmayarak  göz yaşlarım süzülüyor.”

Ne kadar gurur verici değil mi?

***

2019-2020 Futbol sezonunda Werder Bremen‘den Fenerbahçe‘ye transfer olan Max Kruse, “Fenerbahçe’ye transfer olduğum günden bu yana Türkçe öğrenme  konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bunu bulunduğum  ülkeye duyduğum saygı olarak görüyorum. Kendimi bu ülkeye ait olduğumu göstermek için yapıyorum.”demişti. Daha da ileri giderek deplasmanda oynadıkları ve 0–0 berabere sonuçlanan Galatasaray derbisinde statta İstiklal Marşımızı söylemişti.

Hem de öyle istiklal marşını söylerken rezil rüsva olanlar gibi değil. Dudaklarını oynatıp playback yapanlar gibi de değil.

Bu ülkeye ait bir vatandaş gibi söylemişti.

***

Yüzleri kızarıp örnek alanlar olmuş mudur acaba?

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KADINA ŞİDDET! - 27 Kasım 2020
DEMOKRASİYE GEEEEEL… - 26 Kasım 2020
İSTATİSTİK - 25 Kasım 2020
MESLEK HASTALIĞI - 23 Kasım 2020
AGANİGİ-NAGANİGİ - 19 Kasım 2020
BUMERANG - 18 Kasım 2020
HOROZ ŞEKERİ - 17 Kasım 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ