Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

IŞIK, 24 SAAT HİÇ SÖNMESİN

IŞIK, 24 SAAT   HİÇ  SÖNMESİN

Geçmiş belediye başkanlığında 5 yıllık bir birikimin söz konusu. Hizmet açıkları varsa bir bir kapat. 5 Yıllık süreçte az uyuyup çok çalış. Temel sorunların üzerine hassasiyetle eğil. Altın Çember bu başkanlığın döneminde 24 ayara ulaşsın, Balıkesir taçlansın.

ÖZCAN ÖZAKBAŞ

BBB Başkanı Yücel Yılmaz seçim öncesi Balıkesirliler’e verdiği vaatlerin başında Balıkesir’in her köşesini güzelleştirme sözü vermişti. İşe Gar Meydanı ile başlanacağını, trafiğe kapatılacağını ve Balıkesir’in simgesi olacak bu meydanda ağırlığın yayalaştırma olacağı müjdesini aktarmıştı. Doğru karar. Kent nefes alsın, vatandaş şöyle rahat gezsin, dolaşsın yahu.

Buradan baktığımızda; Yücel’en Başkanın burasının Balıkesir’in gelecekteki kent meydanı yapılacağını ifade etmesi doğru dürüst meydanı-bulvarı olmayan Balıkesir için gerçekten önemli bir kazanç olacak gibi görünüyor. Çünkü şehirler meydanlarıyla, bulvarlarıyla anılır. Bende üzerine tüy dikmeyeyim ama, bu yapılacak yeni meydanda havuzlar, şelaleler, heykeller ve kentin simgelerinin bolca yerleştirilmesi temennisiyle heykellerimize de bolca yer verilmelidir derim. Biliyorsunuz bulvarlar da  heykelleriyle, o kentin simgeleriyle anılır. Ve de bu projenin hemen başlatılması kamu yararınadır ve önceliklidir derim. Çünkü aynı meydan işi daha önce Paşa Camii etrafının açılması şeklinde düşünülmüştü, Paşa Camii, Paşa Hamamı, Karesi Türbesi ve Paşa Konağı birbirini görecek denmişti. İşte gelinen noktada çıkan sonucu görüyorsunuz. Hala birkaç atılan adımın dışında kotarılmış bir şey yok. Paşa Konağı’nın gün yüzüne çıkarılması ise o kısımdaki bina bolluğundan hayal gibi!

Yine merkezdeki vaatler arasında ulaşım konusu var. Hızlıca ulaşım master planı hayata geçirileceği sözü verilmiş. Bu kapsamda ikisi Karesi ve Altıeylül’de olacak kuzey ve batı çevre yolları yapılacak. İhtiyaç görüldüyse tabii ki yapılır, ancak geçeceği güzergahlar önemli. Öyle planlama yapılmalı ki, 40-50 sonrasının yılları baz alınarak kent içinde kalmamasına dikkat edilerek daha önce atılan nifak tohumları gibi kurulu yerleşim yerleri vb. hedef alınmamalı, bu konuda adaletli ve hakkaniyetli davranılmalıdır.

Vaadler arasında yenilenebilir enerjiyi kapsayan bir proje göremedik! Özel işletmelerin büyük ilgi gösterdiği RES’ler (rüzgar enerjisi) iyi gidiyor. Ancak güneş enerjisi korusunda güneş tarlaları ile ilgili de çalışma yapılıp proje üretilmeli. Belediyemiz üretmeli. Balıkesir öncelikle bir rüzgar şehri. Güneş enerjisi de tutar, fayda sağlar..

Başkan Yılmaz bol bol proje verdiği merkezdeki iki ilçenin haricinde diğer 18 ilçemizde de önemli derecede projeleri var. Bu projeler öyle görünüyor ki, Balıkesir’in değerine değer katacak, cazibesini arttıracak.

Sonuç itibari ile Başkan Yücel Yılmaz’ı yoğun bir iş, görev trafiği bekliyor. Çünkü bu projeler hızlı bir çalışma temposu ile ancak hayata geçirilebilir.

BAŞKANI YÜCEL YILMAZ’IN BALIKESİR’İN İLÇELERİNE

SEÇİM ÖNCESİNDE VERDİĞİ PROJE VAATLERİ HATIRLAYALIM:

-Bandırma, Manyas, Susurluk, Gönen, Erdek, Balya sanayi ve teknoloji kimliği; Ayvalık, Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç turizm kimliği; İvrindi, Savaştepe, Altıeylül, Karesi, Kepsut, Bigadiç, Sındırgı, Dursunbey ise lojistik, tarım ve termal turizm kimlikleri üstlenecek.

-Bandırma Kale Özel Endüstri Bölgesi kurulacak. Savunma sanayi, havacılık ve medikal yatırımları Bandırma’da gerçekleşecek.

-Susurluk’ta gıda, tarım ve tarıma dayalı ihtisas OSB ile serbest bölge kurulacak.

-Balya, makine ve mobilya sanayicilerinin üretim üssü yapılacak.

-Karesi ve Altıeylül‘de organize sanayi bölgelerinin büyüme işlemleri bitti, altyapı çalışmaları başlatılacak.

-Savaştepe’ye lojistik bir üs kurulacak.

-Havran’da Körfez’in lojistiği için bir alt merkez kurulacak. Körfez Üniversitesi için de çalışmalara başlanacak.

-Marmara’ya OSB, Dursunbey’e Karma OSB kurulacak. Gönen Deri OSB büyüyecek, Körfez’de Zeytin İhtisas OSB ile zeytin işlenecek, asidiyle mücadele edilecek.

Kıyı turizmi, kültür turizmi, doğa turizmi, termal turizm, sağlık turizmi, kırsal turizm, spor turizmi parlatılacak.

-Çocukların sosyal, kültürel ve sanatsal gelişimleri desteklenecek, ebeveynlere seminerler verecek atölyeler kurulacak. Çocuk Üniversitesi ise üstün zekalı ve yetenekli çocuklara eğitim verecek.

-Ayvalık’ta kesintisiz kıyı hayali gerçeğe dönüştürülecek. Kesintisiz kıyı projesi yapılacak, Cunda’nın kıyı alanı düzenlenecek, Ayvalık’ın tarihi kent merkezinin sokakları canlandırılacak.

-Ayvalık’tan Şeytan Sofrası’na, Şeytan Sofrası’ndan da Sarımsaklı’ya teleferik hattı yapılacak. Ayvalık’ta sıcak su havuzları oluşturulacak. Bu sayede 3 ay olan turizm süresi 6 aya çıkarılacak.

-Sokak hayvanları için VETBÜS hayata geçirilerek sokak hayvanlarına sahip çıkılacak.

-Büyük kentsel alanları birbirine bağlayacak Avlu ile Çamlık Tepesi teleferik projesi yapılacak.

-Denizyolu ile bütün Narlı, İlhanköy, Doğanlar, Turan, Ballıpınar, Çayağazı kıyıları insanlara gezdirilecek. Adalar’da 7/24 feribot hattı başlatılacak.

-Deprem Master Planı yapılacak. Marangozlar Sitesi ve Erdek’teki dönüşüm çalışmalarına devam edilecek. TOKİ ile Altıeylül ve Karesi’de sosyal konutlar üretilecek. Bandırma Kayacık’ta kurulacak Uydu Kent ile konut ihtiyacı karşılanacak.

Engelsiz yaşam merkezi ile vatandaşların tüm ihtiyaçları ücretsiz karşılanacak. Engelli vatandaşlar için engelsiz bir yaşamın altyapısı kurulacak.

-Kuzeyin ve Körfezin çöpleri kurulacak yakma tesisinde yakılarak 32 megawatt elektrik üretilecek. Bu da yaklaşık 150 bin hanenin elektriğine denk enerji demek. Balıkesir’in her köşesi güzelleştirilecek. İşe Gar Meydanı ile başlanacak. Balıkesir’in gelecekteki kent meydanı yapılacak.

-Şehirde doğal alanlar, parklar, bahçeler önemli bir paya sahip olacak. Rekreasyon alanları, tematik projeler, kıyı düzenlemeleri yapılacak.

-Bandırma’daki bor döküm sahası ıslah edilerek bölge parkına dönüştürülecek.

-Susurluk Çayı’nda yeni bir çekim alanı oluşturulacak.

Hızlıca ulaşım master planı hayata geçirilecek. Bu kapsamda ikisi Karesi ve Altıeylül’de olacak kuzey ve batı çevre yolları yapılacak.

-Gönen, Balya, Bigadiç, Sındırgı aksları doğa turizmi, termal turizm ve sağlık turizminin ülke çapındaki merkezleri olacak. Her ilçenin bir kimliği olacak. Ayvalık kültür turizminin, Gömeç aktivite merkezi, Burhaniye tarımsal üretim merkezi, Havran tarih merkezi, Edremit sağlık turizminin, Altınoluk doğa turizminin merkezi yapılacak.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ