Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İş Dünyasından Bakana Soru Yağmuru

İş Dünyasından Bakana Soru Yağmuru

Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı İsa Tamer Çelik; TÜRKONFED çatısı altındaki 30 Federasyonun başkanı ile birlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile telekonferans yöntemiyle bir araya gelerek ticari hayattaki çeşitli sorunları aktarıp, isteklerde bulundu.

Başkan Çelik; Güney Marmara İş Dünyası Adına Bakan Pekcan’a aşağıdaki soruları yönelterek bölgedeki ticari gelişmeleri aktardı:

Sorular:

Pandemi öncesi yapılan fuar anlaşmalarından dolayı fuar organizatörü bazı firmaların olmayan fuarların kısmi ödemelerini iade ve durumu netleşmeyen fuarlar için anlaşma gereği ödeme talepleri işletmelerde sıkıntı yaratıyor. Bu konuda bir düzenleme olabilir mi?

Kayıt dışı ekonomi boyutu ve ortaya koyduğu haksız rekabet koşulları ile kayıt altındaki işletmeleri zorluyor. Kayıt dışı ekonomi ile gerçek anlam da bir mücadele olabilir mi?

Ülkemizde akaryakıt kaçakçılığı çok kolay yapılıyor. Girişi kanalları çok net olduğu halde önlemler yetersiz kalıyor. Genellikle şehirlerarası yollar üzerinde kurulan ve gerçek sahibinin birkaç ayda bir yetkili/ortak değiştirerek kaçak akaryakıtı üstelik vergi ve SGK’da ödemeden faaliyetine bir türlü engel olunamaması rekabette büyük adaletsizlik oluşturuyor.

Afrika Kıtası’nda mevcut ekonomik birlikler ve Ürdün gibi geçmişte ikili Serbest Ticaret Anlaşması olan bazı ülkelerde anlaşmaların geçersiz kalmasından dolayı ortaya çıkan gümrük vergileri sonucu bazı pazarlar kaybedildi. Bu pazarlarda yeniden rekabete yönelik Serbest Ticaret Anlaşmaları güncellemelerine ağılık verilebilir mi?

Ticaret Müşavirlerimiz ülkemiz ihracatçısına yeterli katkıyı vermekten çok uzak ve yetersiz. Bu konuda ciddi bir program uygulanması için desteklerinizi talep ediyoruz.

Başta gıda ve tarım gibi stratejik öneme sahip sektörlerde ve ortaya koyduğu yılların markası ile ülkeye mal olmuş firmalar konkordato ilan ettiler. Bu sürecin atlatılmasına yönelik finansman desteğinde bankalar bir türlü markaları&işletmeleri kurtarmaya yönelik kararlara yanaşmıyorlar.

Pekcan Soruları Yanıtladı

Diğer federasyon başkanlarının da katkıları ile verimli bir toplantı gerçekleştirildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan soruları yanıtlayarak çeşitli konulara açıklık getirdi. Bakan Pekcan dijitalleşmenin üzerinde ısrarla durarak firmaların yeni iş modelleri hakkında bilgiler aktardı.

Projeler İçin Destek İstedi

Toplantının son bölümünde Başkan Çelik BALO Projesi, Balıkesir Gökköy Lojistik Köyü, Bağlantıları, Bandırma Limanı ve demiryolu taşımacılığı ile ilgili bölge gelişmelerinden bilgiler aktararak projenin canlandırılması ile ilgili destek talebinde bulundu.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ