Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İNTERNET GAZETECİLERİ ÖRGÜTLENDİ

İNTERNET GAZETECİLERİ ÖRGÜTLENDİ

İnternet Gazetecileri Federasyonu kuruldu. Bursa İnternet Gazetecileri Derneği, İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği, Denizli Yeni Medya Yayıncıları Derneği , Balıkesir İletişim Derneği ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde kurulan federasyonun merkezi Bursa oldu. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı ve Balıkesir İletişim Derneği Başkanı Ümit Babacan’ın kurucu genel başkan yardımcısı olarak görev aldığı İGF’nin kurucu genel başkanlığını Bursa İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Mesut Demir üstlendi.

İnternet Gazetecileri Federasyonu Kurucu Genel Başkanı Mesut Demir, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, internet medya derneklerinin federasyon çatısı altında toplanması ve İnternet Yasası’nın bir an evvel Meclis’te görüşülüp kanunlaşması için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

“HABERCİLİK DE YAŞAMIMIZ GİBİ ONLİNE OLDU “

Haberciliğin temel ilkelerinin yanına hızın da eklendiğini ve Türkiye’nin internet gazeteciliğiyle tanıştığını vurgulayan Mesut Demir, “Birçok alanda olduğu gibi medyada da önemli bir değişim süreci yaşanıyor. Teknolojinin geldiği noktayı göz ardı edemeyeceğimiz süreçlerden geçiyoruz. Türkiye’de habercilik tıpkı yaşam gibi ‘online’ hale gelmişti, bizler de gazeteciler olarak bu duruma kayıtsız kalamazdık. Olağan dışı bir şekilde büyümeye başlayan mecranın amacı dışına taşmaması gerekiyordu. Türkiye’nin pek çok ilinde sırasıyla internet gazetecilerinin oluşturduğu meslek örgütleri faaliyete geçti. Meslektaşlarımızla bir araya geldiğimizde ‘birlikten kuvvet doğar’ düsturuyla süreci bir çatı kuruluşa taşımanın zamanına eriştiğimize karar verdik. Yıl sonuna kadar Türkiye’deki tüm internet medya derneklerini federasyonumuza üye yapmak için yoğun bir çaba içinde olacağız. Kısacası, meslektaşlarımızın problemlerine daha güçlü bir şekilde çözüm üretmek, yasal zeminde henüz ‘gazeteci’ olarak addedilmeyen meslektaşlarımızın özlük haklarını elde etmelerini sağlamak için internet Gazetecileri Federasyonu’nu kurduk ” diye konuştu.

İNTERNET YASASI MART AYINDA ÇIKABİLİR”
“İl bazlı mücadeleler artık tek ses olarak devam edecek”diyen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Federasyon olarak ilk misyonumuz hali hazırda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından paydaşlarıyla birlikte çalışmalarını sürdürdüğü İnternet Yasası’nı bir an evvel Meclis’ten geçirilip kanunlaşması yolunda gerekli adımların atılmasının takipçisi olmaktır.
Mesleğimizin geleceğine yön verecek, internet gazetecilerinin çalışma hayatı içinde yerini sağlamlaştıracak bu yasa teklifinin mart ayı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geleceğine inancımız tamdır. Bu sayede 212 sayılı sözleşmeye tabi çalışan meslektaşlarımız, tıpkı yazılı, görsel ve işitsel medyalarda olduğu gibi aynı özlük haklarına internet gazetecisi olarak da sahip olacaktır.
Bu şekilde merdiven altı olarak tabir edilen internet sitelerinin yerini kurumsal internet medyaları alacak, ülke vizyonuna katma değer sağlayacak medyanın geleceği de kurtulacaktır. Federasyonumuzun, Türkiye’nin en üst çatı basın meslek kuruluşu olan ve günümüzde 8 gazeteciler federasyonu ile 83 gazeteciler cemiyetini temsil eden Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na üyelik için de başvurumuzu yapacağız. Amacımız yazılı veya görsel basını yok etmek değil, yol arkadaşı olarak gazetecilik mesleğine ‘hızlı’ bir şekilde katkı sağlamaktır” (balikesir24saat.com)

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete