Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İNSANLIK ONURU

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

İnsanlık olarak gün geçtikçe yaratılış ve kulluk amacımızı unutuyoruz sanki. Samimi inancımızdan, toplumu düzenleyen davranış kurallarından ve özellikle ahlak kurallarından, değerlerinden uzaklaşıyoruz. Günübirlik telaşın içinde biraz daha bencil biraz daha hırs sahibi olduk.
Coronavirus,sömürgecilik, ayrımcılık, şiddet, terör, açlık gibi küresel sorunların baskısı altında ki dünya sakinleri aslında büyük bir sınavdan geçmekte.
İnsanların birbirini hakir görmesi, kötülük olarak yeter de artar bile. Onurlu bir şekilde yaşamak herkesin hakkıdır ve bununla ilgili olarak Hz.Muhammed (S.A.V)’in bir çok sözü vardır.
Müslümanın kanı, malı ve onurunun dokunulmazdır. Müslümanlar birbirini sevmek zorundadır. İslama göre insan, sevgiye ve hürmete layık bir varlıktır.İnsan onuru herkes için geçerlidir ve günümüzde özellikle bu konuda rol almak, rol çalmak isteyen solculara da insanlık onuru konusunda meydan boş bırakılmamalıdır.
SİYAH – BEYAZ
İnsanın siyahı da değerlidir, beyazı da. Yoksulu da onurludur, hizmetçisi de. Ölüsü de saygındır, dirisi de. Hep birlikte , “Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır.” Diye buyuran Peygamberimiz’e kulak vermek çok önemlidir.
En azından o zaman insanlara daha iyi davranırız ve onurları ile oynamayız.

/////

RAHATSIZ ETMİŞ

Evin telefonu sabaha karşı saat üç buçukta acı acı çaldı. Uyku sersemliği ile yatağından fırlayan adam telefonu tereddütle açtı. Telefondaki ses annesine aitti. Telaşlandı, korktu. Başlarına bir şey mi gelmişti? Annesinin sakin bir sesiyle karşılaştı:

-Nasılsın oğlum, iyi misin?

Oğlu şaşkın bir ifadeyle cevap verdi:

– İyiyim anne. Hayırdır, bir şey mi oldu? Siz de iyi misiniz?

-Biz iyiyiz yavrum, bir şeyimiz yok. Sesini duymak istedim.

– Anne bunun için mi aradın? Baksana saat sabahın üç buçuğu. Sabah da konuşabilirdik.

– Yoksa rahatsız mı oldun oğlum?

– Evet anne rahatsız ettin bizi.

– 30 sene önce sen de beni bu saatte rahatsız etmiştin. Doğum günün kutlu olsun yavrum!..

/////

EVLENME KORKUSU

Evlenecek kadın veya erkeğin korkuları hep aynı. Bu korkularını şöyle sıralayabiliriz; ya beni çok sevmezse, ya çocuğumuza iyi bir baba (anne) olmazsa, ya beni aldatırsa, ya ona olan sevgim biterse, ya sıkılırsam,  ya kötü biri olursa. Bu kaygıları çoğaltmak mümkün. Bir sürü neden bulunur ve yazılanlar uzayıp gider. Evlilik aslında kumar gibi bir şey. Bana göre insanların evlilikten korkmalarının sebebi, yakınları tarafından kendilerine yapılan telkinlerin yanı sıra; etrafındaki kişilerin ilişkilerindeki olumsuz deneyimler ile çevrelerindeki olumsuz örneklerdir.

Evlilik ciddi bir iştir ve yaş ilermeden aklınıza, gönlünüze yatan birini bulup evlenmek en iyisidir. Her insanın iyi ve kötü tarafı vardır. Evlendikten sonra eşler birbirinin iyi taraflarını görmelidir.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete