Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İnanmak Zorundasın

Selma Hayal

Selma Hayal

1957 yılında doktor Curt Richter, suyun sıcaklığının canlılar üzerindeki etkisini görmek için fareleri kullanarak bir deney yapar. Fareleri su dolu bir tüpün içine atar. Bazıları 15 dakika dayanabilirken, çok az kısmı da 60 saat dayanır.

Sonra şartları değiştirecek deneyi tekrar ederler. İlk seferinde yaptıkları gibi onları suyun içine atarlar ve sonuç aynıdır. Diğer gruptaki fareleri önce bir kutuda bekletir, sonra suyun içine atarlar. Beş dakika suyun içinde kaldıktan sonra çıkarır geri kutusuna koyarlar. Tekrar su içine atıldıktan sonra her biri istisnasız 60 saat dayanır.

İlk fareler bir umut algılamadıkları, sadece tehlikede olduklarını bildikleri için hemen pes ettiler. Diğerleriyse bir tehlike geçirmiş, o tehlikeden bir kere kurtulmuş oldukları için tekrar  başarabileceklerini düşünüp hayatta kalma gayretinde bulundular.

Eğer birileri yapıyorsa bak, gör, dene ve en önemlisi inan. Sen de yapabilirsin. İnandığın zaman çaban da o ölçüde artar. İnanırsan çabalarsın. Kendi kendine güvenmezsen, en başından çok zor, yapamam ama bir deneyelim dersen, bu tehlikeli  ‘ama’  kelimesiyle bu kadar olumsuzluğu birleştirirsen zaten yapamazsın.

Şimdi bir otur, düşün, sonra ayağa kalk silkelen ve başla. Kendine, yapabileceklerine, yapanlardan bir farkın olmadığına varsa bile aşabileceğine inan. Sen kendine inanmazsan, güvenmezsen bunları kimseden de bekleyemezsin. Aslında zaten beklememelisin. Ne yaparsan kendin ve bir gün sırtını dönüp gitse bile hiçbir mahsuru yok dediğin insanlar için yap.

Yaptıklarını da öyle bir yap ki ne ağustos böceği ol, ne karınca.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Farkında mısınız - 28 Aralık 2020
Eğitimsiz Öğretim - 13 Ağustos 2020
İnanmak Zorundasın - 3 Mart 2020
Libya-Dogu Akdeniz-Girit - 5 Şubat 2020
Neydi 10 Kasım?.. - 11 Kasım 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete