Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İMF OLMASIN… AY-EM-EF OLSUN…

admin

admin

TÜFE 19.50 (Tüketici Endeksi)

ÜFE 30.12  (Üretici Endeksi)

Aylık enflasyon 1.70

Yıllık enflasyon % 26

Dolar….5.98 – Avro 6.70

Bu tabiki vatandaşın cebine yansıyan oranlar değil… Vatandaşın cebine yansıyana yazmaya gerek yok. Çünkü herkes bunu en iyi bilen.

Çare?..

Çaresiz dertlere düştüm İMF bana bir çare…

Sen üretmezsen, sen üreten fabrikalarını satar, alan da kâr etmiyor deyip yıkar, arkasından da apartman dikerse daha çok dövizin yurt dışına gider.

Gidince ne olur?

Ne mi olur..?

Alım gücün düşer, borcun artar ödeyemezsin alacaklılar peşine düşer, önce konuya komşuya rezil olur, sonra da çoluk çocuğunun gözünde rezil olursun.

Bu son dönemlerde ülkede yeni bir anlayış üretildi.. Fakirleştir, kendine muhtaç et, aç kalmayacak kadar para koy cebine, o da haline şükredip gece gündüz sana dua etsin… Oh ne güzel hayat..

Türkiye’de sosyal yardım alan aile sayısı toplam nüfusun neredeyse % 35′ i!

Bu ne demek?

Ülkenin üç’te biri üretmeden tüketiyor, hazırdan yiyor, günü gelince de gidip tıpış tıpış oyunu veriyor.

Kısaca muhtaç et, biat etsin… Artık kölelik anlayışı değişti. Eskiden ağalara köle olunurmuş, şimdi …….. kölesi oluyorsun.

Köle olunca ne mi olur? Önce onurun gider, sonra utanma duygun biter, artık sokaklar da onursuz, kişiliksiz, kaybedeceği bir şeyi olmayan, boş boş gezen kalabalıklar topluluğunun bir bireyi olursun…

Bir zamanlar önce ahlak ve maneviyat diyerek piyasa çıkanlar, sonun da ahlaksızlığa tavan yaptırdılar, maneviyat’- da sosyal medya maneviyatına döndü… Paylaş cuma mesajlarını, bırak seni ahlak timsali sansınlar.

Buraya kadar hayat pahalılığını, yoksulluğu, alım gücünün düşmesini yazdık.. Peki gerçekte herkes için durum bu kadar kötü mü?

Tabi ki değil. Eğer birileri her geçen gün fakirleşip alıp gücü düşüyorsa, bilinki birilerinin de tam tersi alım gücü artıp, parayı harcayacak yurt içinde yer bulamadığı için Kıbrıs kumarhanelerinde havadan para kazanma zevkine zevk katıyor demektir.

Soru şöyle de sorulabilir:

Durum bu kadar kötüyse bu hükümet niye her seçimde % 50 nin altına düşmüyor?

Cevabı bulmak zor değil… Ne demiştik? % 35  yattığı yerden tıkır tıkır yoksulluk maaşını alıyor, kalan % 15’de o başta yazdığımız mutlu azınlık…

Onun için bu çark dönmeye devam eder, bizler de yazmaya devam ederiz…

Sonuç değişir mi? Değişir… Çünkü gün gelip % 35’in yatarak aldığı maaşlar kesilir ödenmemeye başlarsa, hiç merak etmeyin durum değişir…

Ha sonuç ne olur… Allah göstermesin. 3.dünya ülkelerindeki gibi mi olur? Onu da Allah bilir..

Zaten Allah herşeyi bilendir görendir…

Her toplum hakettiğini yaşamaya devam eder.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ