Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İKİNCİ EL GELİNLİK GİYER MİSİNİZ?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bence gelin olacak kızların hiçbiri ikinci el gelinlik giymek istemez. Gelinlik her ne kadar temizlenmiş olsa da kim bilir, kimin gelinliği ve saatlerce o kişinin üzerinde, bedenin de kaldı. Yine de maddi imkanlar sınırlı ise ve yenisini alma durumu yoksa eğer, tanıdık birinden alınıp giyilmesi de insanın içine sinebilir diye düşünenlerdenim.
Aslında eskiden gelinliğin işi bitince evlenecek kızlardan birine hediye edilir ve kimse evinde gelinlik saklamazdı.
BAZI AİLELER GELİNLİKLERİNİ NEDEN SAKLAR?
Bazı aileler de gelinliklerini saklar ve bu gelinliklerini sandıktan çıkarıp düğün zamanı kızlarına giydirirdi. Şimdi nerde o kızlar, nerde o anneler. Ne anneler gelinlik saklıyor, ne de kızlar giyiyor.
Günümüz kadınlarının çoğu ikinci el giysiyi, gelinliği reddetmektedir. Her ne kadar böyle bir durum olsa da piyasada ikinci el kılık-kıyafet satan birçok internet sitesi olduğunu da hatırlatmak isterim.
YOLUNACAK KAZ
İşin birde yolunacak kaz boyutu var. Memlekette herkes evlenecek çiftleri yolunacak kaz gibi görmektedir. Berberde yapılan damat tıraşı, kuaförde yapılan gelin başı fiyatları normalin 10 katı fazladır. Yine fotoğraf çekimlerinde de durum hiç değişmez. İç çekim, dış çekim derken sonunda 5-6 bin lira fotoğraf parası ödemek zorunda kalırsınız.
Gelinlik parası bile bulamayan ve ikinci el gelinlik giymeye razı olan gelin kızımıza yazık günah değil mi? Bu kadar çok masrafa, yolmaya ne gerek var? Yeni evlenecek çiftlerin parası zaten olmuyor. Hatta paraya ihtiyaçları oluyor ve ev kurmaya çalışıyorlar. Tüm bunlara karşın bizim fırsatçılığımız da ne kadar yanlış.

/////

EVDE ZEYTİNYAĞI YAPILIR MI?

Evet, yapılır. Hatta evde zeytinyağı yapan ilk makine Balıkesir’de üretildi. Gerçek, soğuk sıkım yapan bu makinenin sıfır atığı var.

FARUK DURUKAN

Bu makineyi yapan elbette Faruk Durukan. Sürekli yenilikler arayan, bulan, keşfeden bu kişi makineyi evinde kurdu.

İsterseniz siz de bir makine alıp ev yapımı zeytinyağını kendiniz üretebilirsiniz. Bu makine ayrıca, kara su da çıkarmıyor. Soğuk sıkım la elde edilen yağlar besleyici ve mineral değerleri çok yüksek oluyor.
Zeytinyağı üretiminde arta kalan zeytin ezmesi ise yine gıda sanayinde çeşitli şekillerde kullanılabilen bir ürün hâline geliyor. Bu makine de zeytinyağı  sisteme hiçbir şekilde ısı vermeden elde ediliyor. Bir taraftan yağ alınıyor, bir taraftan da zeytin eti veya zeytin ezmesi dediğimiz malzeme alınıyor.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ