Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İHSANİYE “Belcemeşe”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

1982 yılının soğuk bir Şubat Ayında elimde çanta Afyonkarahisar’ın yolunu tuttum. 22 yaşında, Öğretmenliğe adım atmıştım ve ilk görev burasıydı. Hava çok soğuktu. Ambaryolun’da bir otelde kalmaya başladım. Oda soğuk. İçeride tenekeden bir odun sobası. Odunu siz alıyor ve sobayı kendiniz yakıyorsunuz. Odun sobası içindeki odunlar kısa süre de yanıp kül oluyor ve sizi ısıtması mümkün değil.

Merkez Kasımpaşa Ortaokulu depo okuluydu. Buradan İhsaniye İlçesi, İhsaniye Lisesine Sosyal Bilgiler(Tarih) öğretmeni olarak atandım. İhsaniye vardığımda ilçe olduğuna inanamadım. Girişte ki tabelada nüfusunun 1200 olduğu yazıyordu. Lise yol üstündeydi ve göreve başladım. Burada 4 yıl çalıştım daha sonra Balıkesir’e atandım.

YIL 2020

Geçen ay İhsaniye tekrar gittim. Aradan tam 38 geçmiş. İhsaniye’de zaman durmuş gibi geldi bana. Değişen bir olmamış.

İHSANİYE

İhsaniyeAfyonkarahisar ilinin bir ilçesidir. 2012 Haziranında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda kadınlar 3000 metre engelli finalinde altın madalya kazanan Gülcan Mıngır’ın memleketidir. İhsaniye İlçesinin Tarihi Frigyalılar devrine kadar uzamaktadır.

Döğer, Ayazini ve Kayıhan yerleşim birimleri Kapıkayalar, Aslantaş, Maltaş ve Yılantaş isimli ibadet yerleri ile mezar oldukları sanılan tarihi kalıntılar Frigler dönemine aittir.

Göçmen olarak gelen halkın bu yöreye iskanından sonra, iskan yerine Belcemeşe adı verilmiş sonradan demiryolu hattının geçmesiyle bu yörede kurulan istasyona verilen İhsaniye adını alarak ad değişikliğine uğramıştır. Neresi Ziyaret Edilir: Gazlıgöl ve Yaylabağı bölgesinde bulunan kaplıca, ilçemizde sınırları içerisinde bulunan Frig Vadisinde sayısız tarihi eser  ve Döğer kasabasında bulunan Emre Gölü ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Ne Yenir: İhsaniye Çaltepe Sosyal Tesisleri’nde sucuk gömme

Ne Alınır: İhsaniye Patiği.

Nerede Kalınır: İlçeye en yakın konaklama tesisleri aynı zamanda Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi içerisinde bulanan Gazlıgöl ve Yaylabağı Kasabalarındadır.

/////

GEMLİK GALATASARAY ANITI

“ GS UEFA Anıtı”

Gemlik GS UEFA Anıtı, daha önce meyhaneler bölgesinde imiş ve Emin Dalkıran Kordonu girişine taşınmış. Gemlik sahili yeniden düzenlendi ve tüm vatandaşların yürüdüğü, vakit geçirdiği bir yer haline dönüştü. Sahil kenarında park içinde yer alan anıtın çok bakımlı olduğu söylenemez. Sanki kaderine terk edilmiş gibi. Tüm bunlara karşın, bir anıt yapılma düşüncesi ve gerçekleştirilmesi oldukça iyi. Anıtın bulunduğu parka her ne kadar Galatasaray Parkı denmişse halk arasında bu isim tutmamış. Gemlik de bulunduğum süre içinde hiç bu şekilde söylenildiğini duymadım.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ASKIDA NE VAR? - 9 Ocak 2021
ŞİFRELİ VASİYET - 8 Ocak 2021
ANLAMADIĞIM ŞEYLER! - 6 Ocak 2021
VOLKSWAGEN - 5 Ocak 2021
TERÖR ÖRGÜTÜ PKK - 1 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete