Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İHRACATÇIYA YEŞİL PASAPORTA İLİŞKİN LİMİT İNDİRİLDİ..

İHRACATÇIYA YEŞİL  PASAPORTA İLİŞKİN  LİMİT İNDİRİLDİ..
Reklam

Son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan firmaların temsilcilerine de ‘Yeşil Pasaport’ verilecek

İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar 1 Kasım 2019 tarih ve 30945 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan değişiklik ile son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan firmaların temsilcilerine de ‘Yeşil Pasaport’ verilecek.

Konu ile ilgili olarak DEMOKRAT’a açıklamada bulunan Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi KULA, “23 Mart 2017 tarihinde yürürlüğe giren kararda 1 Milyon dolar olan alt limitin yeni düzenleme ile 500 bin dolara düşürülmüş olması iş dünyamız ve ihracatçılarımız açısından mutluluk vericidir.

Hükümetimizin de attığı adımlar sonucunda yapılan AB ile Gümrük Birliği anlaşması, serbest ticaret anlaşmaları ile ürünleri serbest dolaşımda olan ihracatçılarımıza yeşil pasaport adı verilen hususi damgalı pasaport verilmesi özellikle ihracat aşamalarında sıkça yurt dışına çıkmak zorunda olan ticaret erbabımıza büyük kolaylık olmuştur.

Özellikle 2023 hedeflerimiz arasında bulunan 500 Milyar Dolarlık İhracat hedefimizin gerçekleşmesi için; daha fazla ihracatçımızın daha çok yurt dışına çıkması ve dış temaslarını arttırması gereklidir. Bu karar, yurt dışına çıkışlarda ihracatçılarımızın önündeki en büyük engellerden olan vize alım süreci ve vize sürelerinin kısalığı gibi engelleyici unsurları ortadan kaldırmıştır.

11 Kasım 2019 tarihinde yapılan değişiklik ile alt limitin 1 milyon dolardan 500 bin dolara inmiş olması daha fazla ihracatçımızın bu imkandan yararlanacağı anlamına gelmektedir. Bu da üreten ve ürünlerini dış pazarlarda satarak ülkemizin kalkınma hedeflerine katkı sağlamak isteyen ihracatçılarımız için önemli bir teşvik unsurdur.

Ticaret Bakanlığımız verilerine göre bugüne kadar bu uygulamadan 11.952 kişi yararlanmıştır. Limitin düşürülmesi sonucunda ise yeşil pasaport alacak ihracatçı sayısının 22.325’e yükseleceği ifade edilmektedir.

Balıkesir olarak bizler İhracat verilerimize baktığımızda 2017 yılında 536 Milyon dolar olan ihracatımızın yaklaşık %13,5 artışla 2018 yılında 608 Milyon dolar olduğunu ve ihracatın ithalatı karşılama oranına baktığımızda ise 2018 yılında 192 Milyon Dolar ihracat fazlası verdiğimizi görüyoruz. Yeni düzenlemenin İlimizdeki ihracat rakamlarını da daha yukarılara çekeceğini ve böylece Ülkemizin büyümesine daha fazla katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz.

Yapılan değişiklik ile alt limitin 500 bin dolara düşürülmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor ve ülkemizin 2023 ihracat hedefi olan 500 Milyar dolara ulaşma konusunda gerek devletimizin gerekse iş dünyamızın kararlı bir şekilde çalışacağına olan inancımızın tam olduğunu ifade ediyorum.”

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ