Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

İADE-İ ZİYARET

Zeki Doğan

Zeki Doğan

İnanın artık dünya tekin bir yer değil. Salgınlar, depremler, kasırgalar, sel taşkınları, küresel ısınma, toksik-nükleer felâketler ve savaşlar arasında sıkışıp kaldık. Şimdi de gündemimizde ikide bir ortaya çıkıp anîden kaybolan monolitler var.

Hikâye şöyle;  18 Kasım Çarşamba günü ABD‘nin Utah eyaletinde ilginç bir olay meydana geldi.  Utah Vahşi Yaşam Kaynakları Bölümü‘ne ait bir helikopterle keşif yapan Bret Hutchings, yaban koyunlarını havadan sayarken çektiği fotoğraf karelerinin birinde ilginç bir monolit olduğunu fark etti. Yüksekliği yaklaşık 3,6 metreyi bulan gizemli monoliti yakından görmek üzere iniş yaptı. Önceleri yere sağlam biçimde saplanmış vaziyetteki cismin NASA‘ya ait olabileceğini düşündü. Fakat cismin üzerinde NASA‘yı andıracak hiçbir emare yoktu. Sanat çalışması olabileceği hakkında fikir yürüttü. Metal cisim sanatsal bir estetiğe de sahip değildi. İşin içinden çıkamayınca konuyu hiç vakit kaybetmeden Utah Kamu Güvenliği Departmanına bildirdi.

Salt Lake City‘de NBC‘ye bağlı bir televizyon istasyonu olarak çalışan KSL TV konudan haberdar olunca derhal harekete geçti. Muhabir Andrew Adams, olayın kahramanlarından Bret Hutchings ile bir röportaj gerçekleştirdi. Monolitin görüntülerini çekip haber yapması yanında, sosyal medyada yayınladığı mesaj ve görüntülerle bir anda ilgi odağı oldu. Herkesin ağzı açık kaldı. Bu gizemli monoliti yakından görmek isteyen birçok meraklı kişi Red Rock Çölü‘ne akın etti.

Sonra ne mi oldu? O koskoca monolit bir anda ortadan kaybolup sırra kadem bastı. Akabinde, San Juan İlçe Şerifi Ofisi monolitin ortaya çıkmasından ve kaybolmasından haberdar olmadıklarını sosyal medya hesaplarından duyurdular. Ayrıca uzaylılara ait olduklarını düşündükleri bir takım fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştılar. 27 Kasım Cuma günü malûm yerde bu fotoğraflara benzeyen bir ya da birkaç şüpheli görenlerin derhâl kendilerine başvurmalarını istediler.

The Salt Lake Tribune gazetesi muhabiri Zak Podmore,  monolitin kaybolduğu alanda üçgen bir metal parça görüp fotoğrafını çekti. Gizemli cisimden kalan tek kanıt olan ve muhtemelen üzerini örtmek için kullanılan bu metal parçayı sosyal medya hesabında paylaştı. Fotoğrafın altına da monolitin cuma günü bir anda yok olduğunu, konudan San Juan İlçe Şerif Ofisinin haberdar olmadığını yazdı.

Daily Mail‘in haberine göre ise,  Utah çölündeki gizemli monolit dört kişilik bir grup tarafından parçalanıp ortadan kaldırılmıştı.

***

Olayın şoku atlatılmaya ve nelerin olduğu sorgulandığı bir anda ikinci şok yaşandı. Romanya’nın kuzeyinde Piatra Neamt kentine bağlı Batca Doamnei tepesinde gizemli bir monolit daha bulundu. Fakat bu cisim Red Rock Çölü‘ndeki gibi dikdörtgen değil, parlak ve üçgendi. Uzunluğu da 4 metreyi buluyordu. Romanya‘nın önemli arkeolojik eserlerinden Petrodava Dacian Kalesi‘nden birkaç metre uzaklıktaydı. Monolitin bir yüzü, “Kutsal Dağ” olarak bilinen Ceahlau Dağı‘na bakıyordu.

Romanyalı yetkililer gizemli monoliti kimin getirip diktiği konusunda etraflıca bir araştırma yapsalar da hiçbir bulguya rastlamadılar. Monolitin dikili olduğu arazi özel bir mülke aitti. Fakat bölge koruma altındaki arkeolojik bir alanda olduğu için oraya izinsiz bir şey koymak mümkün değildi. Kültür Bakanlığının da konudan hiçbir haberi yoktu.

***

ABD ve Romanya‘da görülen monolitler Arthur Charles Clarke‘ın roman ve kısa öyküleriyle benzer özellikler taşıyordu. İşin içinde gizem olduğunda bu normal bir şeydi. İşte bu yüzden birçok yetkili, bulunan monolitleri Arthur C.Clarke‘nin roman ve hikâyelerinde sözünü ettiği cisimlere benzetti. İşin doğrusu Clarke‘ın kısa bir öyküsünden esinlenerek senaryosu Stanley Kubrick ve Arthur C.Clarke tarafından yazılan “A Space Odyssey” filminde de buna benzer cisimler vardı. Dolayısıyla 2001 yılında yapımcılığını ve yönetmenliğini Stanley Kubrick‘in yaptığı malûm filmin etkisinde kalan hayalperest bir kişi ya da gurup, bu monolitleri imal edip dikmiş olabilirdi.

Bir diğer konu da şuydu. ABD‘li minimalist sanatçı John McCracken  piramitler, küpler veya şık levhalar şeklindeki bağımsız heykelleriyle tanınıyordu. Onun David Zwirner sanat galerisinde sergilenen yapıtlarıyla bu monolitler benzer özellikler taşımaktaydı.

Fakat David Zwirner sanat galerisinden bir yetkili önce bu monolitlerin McCracken‘e ait olmadığını, muhtemelen ondan esinlenen birisi tarafından yapılmış olabileceğini söyledi. Fakat daha sonra fikrini değiştirerek monolitin gerçekten de McCracken tarafından yapıldığını, neredeyse on yıldır çölde bulunduğunu açıkladı.

***
Daha birkaç gün önce Çin Merkezi Televizyonu, geçen ay uzaya gönderilen Çang’ı-4 insansız uzay keşif aracının Ay’ın Dünya’dan görünmeyen karanlık yüzüne iniş yaptığını duyurdu.  Rivayete göre Çang’ı-4’ün başarılı inişi derin uzay araştırmaları için dönüm noktası olarak görülüyormuş.

***

Antik çağlarda uzaylılara ait olduğu zannedilen bazı hava araçlarının iniş ve kalkış yaptığına dair çizimler antik çağ sanatında, edebiyatında ve mitlerinde yer alıyorken, Amerika’daki Quimbaya Medeniyeti‘nin yaşadığı yerlerde yapılan kazı çalışmalarında kanatları, kuyruğu ve iskeleti günümüzdeki modern uçaklara benzeyen heykeller bulunmuşken, prototipi yapılan bu uçak benzeri araçlar aerodinamik açıdan kusursuz bulunup uçurulmuşken, Antik Mısır döneminde birçok kaynakta uçaklara benzeyen figürlerin yer aldığı biliniyorken, aya insansız araç göndermek dönüm noktası öyle mi?

***

Umarım uzaylılarda bizde olduğu gibi “İadeyi Ziyaret” kavramı yoktur. Yoksa Ventura Salimbeni‘nin “Şarap ve Ekmek Ayinine Övgü” resminde bulutun üzerinde yer alan cismin ne olduğunu hala çözememişken, “çat kapı” gelip karşımıza dikilirlerse ne yaparız?

Altın günü değil ki bu kardeşim, iki pasta bir börekle uzaylıları başımızdan savalım.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YAŞA(YAMA)MAK! - 31 Aralık 2020
SOKAK İSİMLERİ - 29 Aralık 2020
“VAR” MI, “YOK” MU? - 28 Aralık 2020
SANSÜR - 24 Aralık 2020
OMURGA - 21 Aralık 2020
EKMEKNAME - 18 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete