Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HOROZ DEDE GERÇEK Mİ?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Balıkesir Altıeylül İlçesi,  Bahçelievler Mahallesinde bulunan 100. yıl caddesinin hemen bitiminde Çayırhisar Mahallesi var. İşte tam bu iki yerin buluştuğu yerde bir mezar var. Bu mezar zamanla şehir büyüdükçe meydana çıktı. Bir ara mezarın yeri neredeyse kayboluyordu. Sonra tekrar düzenlendi ve görünür hale getirildi. Bu mezarda bulunan zatın; Evliyaullah’tan HASAN BABA’nın biraderi HOROZ DEDE olduğu iddia ediliyor. Bu konu ile ilgili kesin bir bilgi yok. Çayırhisar Mahallesinden konuştuğum kişilerde, burada önemli bir zatın yattığını ve evliya olduğunu büyüklerinden duyduklarını söylediler. Bu kişi özellikle Hıdrellezde ortaya çıkar ve diğer evliyalarla buluşurmuş.

HOROZ DEDE

Yaptığım araştırmalara göre birçok ilimizin HOROZ DEDE’si bulunuyor. HOROZ DEDE; İstanbul, Afyonkarahisar, Amasya ve Muğla da karşımıza çıkıyor. Bu dedelerin hepsi meşhur. Horoz Dede, Afyonkarahisar kalesinin fethi için savaşan Türk yiğitlerinden efsaneleşmiş bir kahraman olduğu nakledilmektedir. Fetih sırasında komutanlar, sabah erken vakitte horozların ötmesiyle ezanın okunması, ‘Allah Allah’ nidalarıyla kaleye hücum edilmesi kararlaştırılmış. Ancak, gece boyunca meçhul bir kahraman, sabredememiş, gece yarısı vakitsiz horoz gibi ötmüş. Bunu duyan Mürdümek Sultan gür sesiyle ezan okumuş. Düşmanı gaflet uykusunda bastıran Türkler kaleyi fethetmişler. Bu kahramana da Horoz Dede demişler. Hikaye hep aynı.

Bizim HOROZ DEDE ile ilgili kesin bir bilgi edemedim. En azından burada bir mezar ve mahalleli buraya sahip çıkıyor. Bu mezarın(türbenin) en önemli sorunu ise etrafında oturulup içki içilmesi. Bu mezar ve civarı alkol alanların uğrak yeri. Bu konu da bir çalışma yapılırsa iyi olur.

//////

FALA İNANMA, FALSIZ KALMA!

Bu cümle halk arasında sıkça kullanılır. Fal, inanılacak bir şey değildir. Yine de oyalanmak, yalanda olsa gelecekle ilgili bir şeyler dinlemek insanlara hoş gelmektedir.

Fala inanma, falsız kalma cümlesi; fal bakmayı ve baktırmayı meşru hale getirmek için insanların kendilerine söyledikleri pembe yalanlardan biridir.

Fal dinimizde yoktur. Kültürümüzde vardır. Falın aslı astarı yoktur. Kişi falı okunurken güzel şeyler söylenirse mutlu olur. İnsanlar kendileri ile ilgili güzel şeyler dinlemekten hoşlanır.

Günümüzde birçok “Fal Kahve”leri açılmıştır. İnternet de hızlı bir şekilde falınızı okuyup size gönderen siteler de mevcuttur. Tüm bunların yalan olduğunu bir kez hatırlatalım ve gaybın yani geleceğin sadece ALLAH tarafından bilindiğini unutmayalım. Bizim idrak edemediğimiz, aklımızla hakkında açık bilgi edinemediğimiz şey gayptır, gizlidir ve bilinmezdir. Bu konularla ilgili bilgi edinmek sadece bir bilenin haber vermesi ile gerçekleşir. Gelecekte gerçekleşecek şeyler gayptır ve gaybı sadece ALLAH bilir. ALLAH, bazen peygamberlere gelecekle ilgili bilgi vermiş ve bu bilgileri öğrenmemizi sağlamıştır. Bunun dışında kimsenin bir şey bilmesi mümkün değildir.

Bunun için kahin, falcı gibi çeşitli isimlerle karşımıza çıkan bu kişilere gitmek, danışmak, söylediklerine inanıp ücret ödemek dinimizce yasaklanmıştır.

Bu yüzden fala inanma, falsız kal.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YAPMA KARDEŞİM! - 9 Mart 2021
GÜZEL OLMAK ZORDUR - 5 Mart 2021
BİSİKLET - 4 Mart 2021
İNSANLIK ONURU - 3 Mart 2021
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete