Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HIZ SINIRI KAÇ OLMALI?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hız sınırı 140 olabilir dedi ve itirazlar başladı. Bana göre hız sınırı 120 olmalı. Yollar güzel, araçlar süratli ve zaten lüks otolar 160-180 km ile basıp gidiyorlar. Siz hız sınırına uyup, trafik cezası yemeyelim derken onlar yanınızdan geçiveriyor.

120 KM.

Yurt dışından hız sınırı 120 ve 130 km. arasında değişiyor. Örneğin; Yunanistan’da bölünmüş yolda yani otoyolda hız sınırı 120 km.

Hız denetimi yurt dışında kameralar aracılığı ile yapılıyor. Trafik polisi radar uygulaması yapmıyor. Sadece, Sırbistan’da polisler yola kendileri  ayaklı kamera koyuyor ve sizi kaydediyorlar. Ceza ise adresinize geliyor.

Avrupa yolları Türkiye yolları kadar kalabalık değil. Araç sayısı az. Rahat bir trafik var ve kurallara uyuyorlar. Bizde en önemli şey kuralsızlık. Trafikte herkesin kendine göre bir kuralı var o kuralı uyguluyor. İşte o zamanda kuralsızlık doğuyor.

YENİ YOL

Yeni, İzmir-İstanbul yolu açılınca eski yol rahatladı denebilir. Trafik azaldı, yol kamyonlara kaldı. Adım başı kamyon ve ani olarak  birbirlerini sollamaktan da çekinmiyorlar. Bu da trafiği riskli hale getiriyor.

Büyüklerin dediği gibi ömür biter yol bitmez. Bizde bu sorunları yaza yaza yolları değilde aslında ömrümüzü bitiriyoruz.

//////

İSRAİL SAZANI

Balıkla ilgilenen arkadaşlar ısrar ettiler, bende bu ısrarları üzerine onlarla birlikte İkizce tepeler Göleti’ne gittik. Sabaha kadar balık bekledik. Oltalarımıza takılsın diye. Benim canım sıkıldı da ne yapacaksın? Yapacak bir şey yok. Uyum sağladık.

Oltalara gelen  10 balık varsa 8’i İsrail Sazan’ı. Benim balıkçı arkadaşlar bu balığı hiç sevmiyorlar ve geri bırakıyorlar. Bu balık, hem yemleri yiyorlar ve de kolay yakalanmıyorlar. Göletleri temizlesin diye her tarafa İsrail Sazan’ı atmışlar. Onlar da üremiş de üremiş. Yakında kuyulardan, çeşme yalaklarından falan çıkarlarsa şaşmamak gerek.

İSRAİL SAZANI YENİR Mİ?

 Balık tutmayı sevenler ve geçimini göl balıkçılığından sağlayanlar için tam bir kabus olan İsrail Sazan’ı , sazan falan değildir. Tamamen “mutasyon”a uğramış bir türdür. Bu balık çok kılçıklıdır ekonomik değeri yoktur ve avlaması eğlenceli değildir. En kötüsü ise salındığı yerdeki diğer türlerin yaşama alanını kısıtlar.

İsrail Balığı, çok kılçık olduğu içinne kadar temizlersen temizle kılçığı kalır ve boğazınıza takılmaya hazırdır. Çok iyi kızartmanız gerekir. Kılçıklı olduğu için yenmesi zordur ve bu yüzden tercih edilmez.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ