Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HER TÜR MİLLİ SERVETİMİZ KORUNMALIDIR

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Yeraltı ve yer üstü bütün milli servetlerimiz korunmalıdır.

Önce yer altı milli servetlerimizden başlayalım. Altın, bakır, petrol, doğal gaz, kömür gibi aklımıza gelen her türlü yer altı servetlerimiz korunmalıdır. Günü gün etmek değil gelecek nesiller de düşünülmelidir. 45-50 sene önce bir ahbabımızın damadı Almanya’da maden mühendisi olarak çalışıyordu. İzine geldiklerinde bir gün bir araya geldik. Memleket meselelerini konuşuyorduk. Bana şöyle bir mesele anlattı:“Almanlar kendi topraklarındaki kömürü çıkarmıyor. Dışarıdan kömür ithalatı yapıyorlar. Beraber çalıştığımız bir Alman’a sordum ‘neden kömür ocaklarındaki kömürü çıkarmıyorsunuz da, dış ülkelerden kömür alıyorsunuz?’ diye sordum” dedi. Almandan aldığı cevap, ‘Şimdi dışarıdan kömür alacak paramız var. Bu kömür stokları bir gün bitecek. Bizden sonra gelecek nesiller çıkarsınlar diye kendi ocaklarımızdaki kömürleri çıkarmıyoruz’ diye cevap verdi” dedi. Bizimde yer altında milli servetimiz altın var. Biz bu yeraltı servetimizi yabancı şirketlere çıkarttırıyoruz. Kazancımız yanılmıyorsam %10. Örnek veriyorum; 50 ton altın çıksa 5 tonu bize 45 tonu çıkaran şirkete. Bu şirketler kendi ülkelerinde doğayı koruyarak altın çıkarıyor. Kanada şirketinin kendi ülkesinde altın çıkardığı yerin resmini gördüm daracık bir alana iş makinelerini yerleştirmiş az sayıda ağaç kesmiş. Aynı şirket Kazdağları’nda altın çıkarıyor. Binlerce ağaç kestiler. Yüzlerce metre kare alan dümdüz edildi. İki senedir bu altın alanında bu şirkete karşı direnen vatandaşlarımız var. Bu direnen vatandaşlarımıza para cezaları kesildi. Hem milli servetimiz olan altın için direniyorlar. Hem de harap olan doğa güzelliklerimizi korumak için direniyorlar. Milli servetimiz gittiği gibi doğa güzelliğimiz gittiği gibi. Topraklarımız ve sularımız siyanürle zehirleniyor. Kazdağları bu bölgenin oksijen deposudur. Bu bölgeye hasta olan kişiler gelip yerleşiyor. Böyle değeri çok yüksek olan bu bölgeyi Allah bize nasip etmiş. Biz böyle bir değerin kıymetini bilmiyoruz. Şirketleri zengin etmek için bu bölge kıyım kıyım kıyılıyor. Şimdi Cengiz holding bu bölgede zannedersem kurşun aramak faaliyetlerine başlıyor. Bunun çalışmalarına başlamak gayreti ile arama alanında bir toplantı yapıyorlar. Vatandaşın tepkisi ile karşılaşınca işe jandarma karışıyor. Vatandaş tartaklanıyor. Bazıları göz altına alınıyor.

Yeraltı ve yer üstü mili servetlerimizi ve doğanın güzelliğini korumak devletin görevidir. Köylü ormandan kışın sobasında yakmak için bir ağaç keser. Ağaç da değil ağacın dalını keser. Ormanı koruma muhafızları o köylüye ceza keserler birde hapis cezası verilir. Devletin yapacağını vatandaş yapmak istiyor. Devletin emniyet güçleri vatandaşın karşısına dikiliyor. Vatandaş toprağının ve canının peşinde. Doğayı korumak herkesin görevidir. Doğa bize uymaz. Biz doğaya uyum sağlayacağız. Bu bölge doğa harikası bir bölgedir. Denizden biraz karaya açılıyorsun. Sıcak su ılıcalar var. Oradan biraz daha açılıyorsun buz gibi su kaynakları var. Bu bir dağa harikasıdır.  Allah bize böyle doğa harikası bir bölge bahşetmiş. Biz bunun değerini kıymetin bilmiyoruz. Doğayı kendimize uydurmaya çalışıyoruz. Doğa bir gün gelir intikamını alır. Giresun’da yaşanan olay bunun bir göstergesidir. Altını kendimiz çıkaramıyorsak bırakalım bizden sonra gelecek nesiller çıkarsınlar.

Orman yangınları oluyor. Neden oluyor dersiniz? Oraları imara açmak için yangın çıkarılıyor. Çok yerde bu olay yaşandı. Ormanlık bölge yandı. İki üç sene sonra imara açıldı. “Yanan orman alanları 100 sene imara açılamaz” diye bir kanun çıkarılsın. Bakın bakalım kışın orman yangını çıkacak mı?

Sözün kısası yer altı, yer üstü ve doğa güzelliği olan milli servetlerimiz koruma altına alınmalıdır. Bunlara sahip çıkılırsa Hava kirliliği, toprak kirliliği, su kirliliği de ortadan kalkar vatandaşlarımız hastalıklardan kurtulur. Siyanür dünyanın en kötü zehirdir. Altın aramada kullanılıyor. Toprak ve su zehirleniyor. Mili servetler mutlaka korunmalıdır. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu demokratım diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ