Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HER DESENİNDE BİR HİKAYE VE GÖZYAŞI SAKLI

HER DESENİNDE  BİR HİKAYE VE  GÖZYAŞI SAKLI

Sındırgı’da 2300 yıllık geçmişe sahip Yağcıbedir Halısı sorunu çözüldü..
Yağcıbedir halısına 1996 yılında bir firma üzerine alınan coğrafi işaret kullanım hakkı uzun uğraşlar sonucunda Sındırgı Belediyesi’ne geçti

Orta Asya’dan göç eden Yörüklerin, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde elde dokudukları Yağcıbedir halısına verilen coğrafi işaret kullanım hakkı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Sındırgı Belediyesi’ne verildi.
Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Yağcıbedir halısının her deseninde bir hikaye ve gözyaşının saklı olduğunu belirtti. Yağcıbedir halısına değer verdiklerini, belgesel çektiklerini vurgulayan Yavaş, “2 bin 300 yıllık geçmişe sahip dünyaca ünlü bir halıdan bahsediyoruz. Son yıllarda azalmasına rağmen halen bugün bu memlekette halı dokunuyor. Türkiye’nin tek halı pazarı olan ilçesi Sındırgı. Cumartesi günleri Sındırgı’da köylerden gelen Yağcıbedir halıları üreticiden tüketiciye bu pazarda satılır” dedi.
Yavaş, coğrafi işaretle beraber Yağcıbedir halısını sadece korumakla kalmayıp, taklit unsurlarına karşı da müdahalede bulunabileceklerini anlattı. Hukuki olarak bu yönde girişimde bulunanlara taklit halıları üretmenin yasak olduğunu artık bildirebildiklerini vurgulayan Yavaş, “Bu konuyla ilgili iki firmayı şikayette bulunduk ve gereği yapıldı. Ellerindeki halıları toplayıp imha ettiler” diye konuştu.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete