Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

‘ HEİDİ’NİN AYAKLARI NEDEN ÇIPLAK ‘TI ” 1-

Nigar Afacan

Nigar Afacan

1970 li yıllarda  temel reis , red kit , pembe panter , taş devri , heidi   biz çocukların çizgi film kahramanlarıydı. Tek kanal olan trt de yayın saati gelsin diye televizyonun  başında  nöbet tutardık. Fırsat buldukça  Heidi’iyi hala da izlerim.

Baba kız Heidi çizgi filmini izlerken kızım birden  ”Heidi’nin ayakları neden hep  çıplak” diye sormuş  babasına ?

Eşim  ” annen bunu daha detaylı anlatır ona sor ”deyince bana geldi .

(Konuyu bilen eşim benim de bildiğimi düşünerek uygun izah ederim diye bana yönlendirmiş)

.Heidi’nin ayakları neden çıplak diye açıkçası  düşünmemiştim !  Çıplak ayak çağrışım olarak özgürlüğe düşkünlük  mesajı  verirdi  fakat ,  kızıma doğru ve net bilgi vermek adına  konuyu araştırmaya başladım.

”İsviçre’de çıplak ayaklı olmak  köle çocukları diğerlerinden ayıran önemli bir simgeydi !”

Yazısını gördüm önce !

Amerika  kasdedilerek   ülke  adı yalnış  yazılmış diye düşündüm !  Evet köleliği amerika kıtasında  avrupalılar  başlatır ilk köleler  kızılderililerdir  fakat  afrika’dan  çalıştırmak için uygun fiyatta zenci insanları  getiren  american’lar   400 yıl kadar süren  köle ticaretine  imzasını atan toplumdur.

Okumaya devam edince   yanlış yazım olmadığını  tüylerim ürpererek gördüm!

” İsviçre 1789 yılında çocukların fabrikalarda çalıştırılmasına 14 yaş üstü  sınırı getirir.  (fabrikalarda daha küçük çocuklar da çalıştırılıyormuş demek ki )

Bu sınır uygulanmaya başladığında  iş kaybı  yaşamışlar !    İsviçre devleti  kilise aracılığıyla Devlete borcu olan yada boşanmış  çiftlerin çocuklarını , gayri meşru doğan çocukları , yetimleri , fakir aile  çocuklarını , ailesi ceza evinde olan  veya  kendisi suç işleyen çocukları   (sözüm ona koruma amaçlı ) papazlar aracılığıyla ailelerinden alıp ya  çiftliklere kiralık olarak veriyor yada çocuk pazarlarında satışa çıkartıyormuş.

(Köle çocukların satıldıkları evde yaşadıklarını  yazmayı  yüreğim kaldırmıyor)

Bu çocuklara Verdingkinder  “Sözleşmeli Çocuk” diyorlarmış. Çocuk köleleri diğer çocuklardan ayırt etmek için  çıplak ayakla  gezdiriyorlarmış  … Bu vijdansızlık 1960 yıllarına kadar sürmüş .Çocukları suçlu ailelerinden kurtarmak gerekçesiyle kurulan bu kölelik sistemi 1974 yılında yasaklanmış.

Aynı yıl  İsviçre’li  bir ev hanımı olan Johanna Spyri., ülkesinde çocuklara yapılan zulmü      verdingkinder olan  Heidi karakteriyle  roman olarak dışa vurmuş. Japonlar da  çizgi film haline getirmişler.

Devamı gelecek

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
”KES-BİT” - 23 Ağustos 2019
ZOR İMTİHAN - 10 Ağustos 2019
”KORUNAKLI KALE” - 2 Ağustos 2019
” HİÇ ” - 27 Temmuz 2019
”TAHTAKUŞLAR” - 20 Temmuz 2019
ENGELSİZ EĞLENCE - 5 Temmuz 2019
”BAYRAM ERTESİ” - 15 Haziran 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ