Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

HAKKI’YI İSTEMİYORUM

Çetin Korkmaz

Çetin Korkmaz

Ben hak, mak istemiyorum arkadaş. Hakkı’yı da sevmiyorum, Hakkı’yı bana verecekleri de yanımda istemiyorum.

Her yerde hak çıkıyor karşıma, sokakta bir hayvan görsem gözümün içine içine bakıyor, dili olsa hayvan hakkı var diyecek yahu. Birisi oturduğu yeri beğenmiyor insan hakkı var, komşumu beğenmiyorum diyor, yırtıyor ortalığı. Hastaneye gidiyorum, hasta hakkı var, sanki onları muayene eden personelin hakkı yok. Memur hakkı yok mu sanki var tabii ki hep horlanıyor garip.

Çocuk hakkı yok mu? O da var tabii, eğile, eğile önünde tepemize çıkarır olduk artık. Yok, susmayacağım ben devam ediyorum, sivil hakkı ’da var, unutmadan söyleyeyim, onun karşısında resmi hakkı yok mu sizce, bence o da var. Tüketici hakkı yok mu zannediyorsunuz, o da buralarda, parasını kaptırmış kapkaççıya koşuyor Mirkelam gibi, al onun karşısında üretici Hakkı’da gelmiş bekliyor kapıda. İşçi Hakkı yok mu sanki   bağırıp duruyor baksanıza, “Hakkı’mı verin benim” diye. Hele memur hakkı gariban kaldı tamamen, sesini sendika hakkı ile duyurmaya çalışıyor zavallı. Grevci Hakkı’yı sormayın ona söz tanımıyorlar zaten. Kadın Hakkı’yı sorarsanız az önce hastaneye yatırdık onu, takati kalmamış onunda. Genç Hakkı’yı sorarsanız yabancı müzik ve sosyal paylaşımlarıyla bozmuş kafayı, biçare dolaşıyor garibim.

Sayın okurlar gitmeyecek bu hakkı, say say bitmiyor bunlar. Ben iyisi mi saymaktan vazgeçeyim, uzadıkça uzuyor bu hakkılar.

Şimdi bizim dinimize, ceddimize dönelim. Dinimizde hak yemek yoktur, şu ya da bu ayrımcılığı yoktur. Mevlana ne güzel söylemiş “ Ne olursan ol, gene gel” diye. Fatih İstanbul’u fetih ettiğinde kiliseleri yıktırmamış, oraya girenler de insan diye.

Günümüzde kimseye hak ettiğini vermiyorsun sonrada Hakkı’ları çıkarıyorsun. Herkese hak ettiği değeri, parayı, eşyayı ver ki Hakkı’lara gerek kalmasın. Birilerinin elindekileri al, sonra da kâğıttan haklar çıkar, adamlar çırpınsınlar ellerindeki kâğıtlarla. Hakkını istemek hayat akışında normal sırasını alsın.

Olmaz arkadaş böyle olmaz, olmamalı da. Önce alıp sonra yalvartarak vermek yakışmıyor bize, başkalarının adetlerini getirmeyelim bizim memlekete. Biz böyle yapmacık Hakkı’yı istemiyoruz, hakkı hak edene veriyoruz.

Peygamberimiz (s.a.v.) ’in sünneti bunu çok güzel açıklamakta; “İnsanlara emeğinin karşılığını alnının teri kurumadan veriniz

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ISLATALIM - 19 Eylül 2020
DEĞİŞTİR ANAM - 31 Ağustos 2020
KİM BİTİRMİŞ Kİ - 19 Ağustos 2020
BEN HAYVAN SEVMİYORUM - 13 Haziran 2020
RESİM ÇİZEN BALIKESİR - 30 Mayıs 2020
GÜNAYDIN - 1 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ