Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GÜNMARSİFED GELECEK BEKLENTİLERİNİ TESBİT ETTİ

GÜNMARSİFED GELECEK  BEKLENTİLERİNİ TESBİT ETTİ

GÜNMARSİFED Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Üyelerden gelen talepler doğrultusunda ekonomik göstergelere dayalı bir araştırma yaptı ve bölgemiz işletmelerinin gelecek öngörülerine destek olmak maksadıyla ekonomik beklentilerini tespit etti.

—————————————————————-

GÜNMARSİFED Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası tarafından gerçekleştirilen ekonomik araştırma sonuçları ve gelecek beklentileri GÜNMARSİFED  Başkanı İsa Tamer ÇELİK açıklamasına göre şu şekilde ortaya çıktı:

EKİM AYI EKONOMİK GÖRÜNÜM

Temmuz ayında 56,9’a kadar yükselen ve ekonomik aktivitedeki gidişatı temsil eden PMI, son iki aydır gerilese de 50 seviyesinin üstünde seyrederek toparlanmanın Eylül ayında da hız keserek devam ettiğine işaret ediyor. Reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı ılımlı artışını sürdürüyor.

İmalat dışı sektörel güven endekslerine baktığımızda inşaat sektöründe, son 2 aydır gerileme devam ederken, perakende sektörü güven endeksindeki yükseliş Eylül ayında sona erdi. Hizmet sektöründe toparlanma ise oldukça yavaş seyrediyor.

Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikası toplantısında kredi ivmesi ve finansal piyasalardaki gelişmelerden kaynaklı riskler sonucu enflasyon görünümündeki bozulmaya dikkat çekerken, parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesi vurgusunu yaptı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %11,47 seviyelerine ulaşmış durumda.

Temmuz sonu itibarıyla son bulan genişleyici para politikasının büyüme üzerine olumlu etkilerini 3. çeyrekte görmeye başlayacağız. Artan Covid endişesi ve sıkılaşan finansal koşullar büyüme üzerindeki risklerin 4. çeyrekte aşağı yönlü olduğunu destekliyor. Bu çerçevede yıl sonunda ekonomik aktivitedeki daralmanın pandeminin seyrine bağlı olarak yüzde 1.5-3 aralığında olacağını öngörmekteyiz.

ÖNCÜ GÖSTERGELER:

PMI Eylül ayında üretim ve yeni siparişlerdeki artışın hız kesmesine paralel gerilese de imalat sanayindeki toparlanmanın sürdüğüne işaret etti.

Reel Kesim Güven endeksi ve kapasite kullanım oranı Eylül ayında sınırlı artış kaydetti.

TUIK’in yeni metodolojiye göre oluşturduğu tüketici güven endeksi (TGE) son iki aydır gerilemeyi sürdürdükten sonra Eylül ayında bir önceki aya göre %3,2 oranında arttı

 

İnşaat ve perakende sektörü güveni gerilerken, turizm sektöründeki toparlanma sınırlı kalmaya devam ediyor. İmalat dışı sektöreler güven pandemi öncesine dönüş henüz sağlamadı.

 

Ağustos ayı dış ticaret açığı 6,3 milyar dolar kaydedildi. (Geçen yıl: 2,3 milyar USD). Altın ithalatı geçen yıla göre 3,3 milyar dolar artarak 4,1 milyar dolar oldu.

 

Ocak-Temmuz ayına dönemi için toplam cari açık 21,6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

 

Eylül ayı enflasyonu %11,8 ile yatay seyrederken, çekirdek göstergeler enflasyon eğilimin yukarı yönlü olduğunu gösteriyor.

 

Yabancı ziyaretçi sayısı Ağustos’ta geçen yıla göre %71 gerileyerek 1,8 milyon oldu. Azalan turizm gelirleri cari açık finansmanı üzerinde baskı oluşturuyor

 

İşsizlik oranı bir önceki döneme göre 0,3 puan artarak %14,3 oldu, istihdam geçtiğimiz sene Haziran ayına göre 2 milyon daha düşük seyrediyor.

 

Q2 GSYHI geçtiğimiz sene aynı döneme göre %11 daraldı, 2. Çeyrek daralması Avrupa birliğindeki ortalama daralma oranına (%11,4) yakın seyrediyor.

 

200 bp faiz artırımından sonra Merkez Bankasının ortalama fonlama faizi Temmuz ortalarında kaydedilen 7,34 seviyelerinden 11,47 seviyelerine ulaşmış durumda.

 

Kredi kartı harcamalarına ilişkin trend göstergeler Eylül ayı itibarıyla yatay seyrederek talep tarafında yavaşlamanın sinyalini veriyor.

 

Sıkı parasal koşullara paralel kredi faizlerinde artış sürüyor. 25 Eylül haftasında ticari kredi faizi %14,75, konut %14,8, ihtiyaç %,18,9, taşıt %17,1 seviyesinde bulunuyor.

 

Net rezervler 25 Eylül haftası 20 milyar doların altına gerilerken, brüt rezervler ise 42,4 milyar dolar olarak kaydedildi.

 

Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı sene başından beri 23,4 dolar milyar artış kaydetti. Parite etkisinden arındırıldığında 25 Eylül haftasında artış devam ediyor…

 

25 Eylül haftasında toplam kredilerin artışı* Mayıs ve Haziran aylarındaki %50 seviyelerinden %20’nin altına gerilese de hala yüksek seyrediyor.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ