Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

Nitelikli eleman ve ara elemana acilen ihtiyaç var

BASİAD Organları 4 Kasım 2019 Pazartesi günü gerçekleştirdiği toplantı ile Balıkesir’de Mesleki Eğitim ve Elektrik-Elektronik bölümü konularını ele aldı.

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği Mesleki Eğitim konusu ile ilgili olarak bir araya geldi. Balıkesir sanayi tesislerinde ve küçük sanayi sitesinde gündemden düşmeyen sorunlardan olan nitelikli teknik eleman ve ara eleman konuları görüşüldü.

Nitelikli teknik eleman konusu sorun oluşturmaya devam ederken; Balıkesir üretimi açısından önemli eğitim dallarından biri olan Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Teknik Lise Elektrik-Elektronik Alanına yeni öğrenci kabul edilmeyerek; 1. Sınıfın oluşturulmaması ile başlayan kapatma süreci; toplantıya katılanlar tarafından Balıkesir sanayi açısından büyük bir kayıp olarak değerlendirildi.

Konu ile ilgili olarak DEMOKRAT’a açıklamada bulunan BASİAD Başkanı Abdullah BEKKİ’nin aktardığına ve

toplantıya katılanlar tarafından yapılan bilgilendirmelere göre; ”1979 yılında kurulan Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Teknik Lise Elektrik-Elektronik Alanı; 2017-2018 nitelikli okulların uygulaması kapsamında yönergedeki şartları taşımasına rağmen kapatılmıştır.

Alanında Balıkesir’deki ilk teknik lise olduğu bilindiği halde; 1979-80 öğretim yılından itibaren tam dolu kontenjanla eğitime başlamış olup hiç kesintiye uğramadan eğitime devam etmiş ve Balıkesir sanayisine çok sayıda mühendis, sanayici işadamı, doktor, akademik personel, piyasanın tüm ihtiyaç duyduğu teknik elemanları yetiştirmiştir. Bu bölümden mezun öğrencilerden bir kısmı bugün girişimleri ile Balıkesir’e önemli sanayi tesisleri kazandıran kişiler arasında yer almaktadır.

Elektrik-Elektronik Alanının bütün alan ve dallarında donanımı tam olup deneyimli öğretmen kadrosuna sahiptir. 2010 ve 2019 da projelerle atölyeleri donanım olarak en üst seviyeye getirilmiştir. Buna rağmen Teknik Lise Elektrik-Elektronik alanının kapatılması teknolojik kapasitenin atıl duruma getirilmesine neden olmakta; sanayinin nitelikli teknik eleman ihtiyacını karşılamasında sıkıntı oluşturacaktır.

Son iki yılda bölüme yapılan teknik ekipman desteği ve oluşturulan katma değerin;  yanlış bir karar ile heba ediliyor olması ise ülke ekonomisi açısından büyük bir kayıp olduğu açıktır.

Mesleki eğitim alanında pek çok bölüm öğrenci kabulünde zorlanırken; öğrenci talebi ve Balıkesir’in ihtiyaçları ortadayken; bölümün kapatılması anlaşılır ve kabul edilebilir bir durum değildir” denildi.

Toplantı sonrasında Balıkesir Sanayicileri tarafından; Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Teknik Lise Elektrik-Elektronik alanının tekrar açılması çağrısında bulunuldu.

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ