Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GÜNDEMDE DEPREM VAR

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Son günlerde ülkenin batısında ve güney doğusunda deprem olayı yaşanıyor. Fay hatlarının bulunduğu yerde olan bu depremlerden. Güneydoğu fay hattında bulunan Elâzığ ve Malatya’da meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremde 41 kişi hayatın kaybetti. Ayrıca çok sayıda da yaralılar var.  Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Ülkemizin başı sağ olsun. Rabbim yaralılara acil şifalar versin.

Ülkemizde senelerce dirsek çürüterek bilim adamı kimliği kazanan bilim adamlarımızın teşhislerine ve sözlerine itibar edilmiyor. Dalında uzmanlaşmış bilim adamlarının teşhislerine yine itibar edilmiyor.  Bu jeoloji uzmanları her deprem olaylarından sonra ülkemizin fay hatları hakkında teşhislerin söylüyorlar. Fakat hiç kimse bunların söylediklerini dikkate almıyor. Cami ne kadar büyük olursa olsun imam bildiğini okur misali gibi. İktidar da bu uzmanları söylediklerini dikkate almıyor. İktidar kendi bildiğinden şaşmıyor.

1999 Marmara Depremi’nden dahi ders alınmadı. Bu Marmara Depremi’nden sonra o zamanın hükümeti depremzedelere yardım amacı ile ilgili geçici bir vergi çıkardı: Özel Tüketim Vergisi (ÖTV). Bu iktidar bu vergiyi kalıcı hale getirdi. Adı yine ÖTV olarak kaldı. Bu vergi çıkarılış amacının haricinde hiçbir yere kullanılamaz. Çünkü çıkarılış amacı depremzedelere yardım edilmek içindir. Bu amaçla toplanan vergi ancak çıkarılış amacı olan yerde kullanılabilinir. Şimdiye kadar bu amaçla toplanan verginin ne amaçla başka yerlere kullanıldığı belli değildir. Şayet bu vergi ile toplanan paralar depremden korunma amacı ile kullanılmış olsaydı, Jeoloji uzmanlarının tavsiyelerine uyulsaydı. Depremler bu kadar zarar vermezdi. Bilim adamlarının tavsiyelerine uyulmayacaksa bu bilim adamları bu kariyerlerine boşuna mı sahip oldular? Ayni bilim adamları Kanal İstanbul için de fikirlerini söylüyorlar. Kanal İstanbul için olumsuz olarak fikirlerini belirtenler nerede ise vatan haini ilan edilecekler! Allah aşkına bu bilim adamlarının teşhislerine uyulmayacakta neden bunlar devletin kurumlarında çalıştırılıyor. Bir kişinin her şeyi bilmesi mümkün değildir. İhtisası olan şeylerden fazlasını bilmesi mümkün değildir. Bu konularda ihtisas sahibi olanların fikirlerine saygı gösterilmesi gerekir. İşte bugün başımıza gelenlerin sebebi bilim adamlarına değer vermemekten dolayıdır. Güney doğu fay hattında meydana gelen bu depremden sonra jeoloji bilim adamları bu hattın güneye doğru uzanan kısmı için buraya dikkat dediler. Bakalım iktidar burada ne gibi bir tedbir alacak İstanbul’da olan depremden sonra?Deprem anında toplanacak toplanma yerlerinin olduğu yerlere başka şeylerin yapıldığı ortaya çıktı. İktidar bir yerde para görmesin, hemen o parayı kullanıyor. Depremzedelere yardım için çıkarılan ÖTV’ye zaman zaman zam yapıyor. Bu parayı başka yerlerde kullanıyorlar. Muhalefetin bunu gündeme getirmesi kadar doğal bir şey olamaz. Gelin görün ki iktidar bu konuda muhalefeti kötü amaçlı diye eleştiriyor. Bu ÖTV çıkarılış amacından başka yerde kullanılamaz. Diyelim ki bir yere buraya köprü yapacağız diye para toplansın. Bu toplanan parayı başka bir yer için kullanmak mümkün değilse, bu ÖTV de başka yerde kullanılamaz. Gelin görün ki iktidar merkez bankasının kefen parası diye ayırdığı parayı dahi kullandı. Daha birçok bir şeyler için ayrılan paraları da kullandılar. Bilim adamlarının teşhislerine ve tespitlerine mutlaka uyulmalıdır. Bunların tespit ve teşhislerine uymamak insanı vebal altında bırakacaktır. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere. Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan osun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN - 30 Temmuz 2020
KADININ ADI YOKTU - 30 Haziran 2020
RAKAMLARLA NEDEN OYNANIYOR? - 13 Haziran 2020
SURİYE DE NELER OLUYOR? - 10 Haziran 2020
65 YAŞ ÜZERİ OLANLAR - 9 Haziran 2020
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ - 3 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ