Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

‘GÜN IŞIĞI’NA TAM DESTEK

‘GÜN IŞIĞI’NA TAM DESTEK
Reklam

RESSAM NİGAR AFACAN: ”4.GÜN IŞIĞI İLE SANAT İÇİN EL ELEYİZ.”

 Afacan’ın Küratörlüğünü yaptığı ‘Gün ışığı’ karma sergilerinin konsepti, sanatın birçok dalında çoğunluk olarak eğitimini almadan amatör çalışmalar yapmış, eserini türlü nedenlerle ortaya çıkaramayan kişiye ve çalışmalarına bir omuz vererek camiaya kazandırmak olarak açıklandı

Ressam Nigar Afacan’ın  kişisel resim sergisi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda açıldı.

Serginin açılış kurdelesini Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve Nigar Afacan ile birlikte kestiler. Çocukluğunda, çiçekleri kağıda sürüp çıkardığı renkleriyle resim yapmaya başlayan Nigar Afacan’ın kişisel resim sergisinde, yağlı boya resimlerinin yanı sıra kum, taş, toprak, ağaç, cam tozu, taş ve kiremit tozları gibi materyallerle yapılmış kolaj çalışmaları ve deniz taşlarının üzerine yaptığı yağlı boya peyzaj resimlerinden oluşan eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Ressam Nigar  Afacan’ın eserleri 26 Aralık tarihine kadar izlenime açık kalacak.

Görüşlerini aldığımız Nigar Afacan DEMOKRAT’a şu açıklamaları yaptı:

“Doğa resimleri yapan Ressam eşim Fikret Afacan‘a resmetmesi amacıyla fotoğraf çekmeyle başladığım işimde, katıldığım sergilerde kayıp sanat olarak gördüğüm amatör değerleri 2014 yılında başladığım ’Gün Işığı’ karma sergileriyle tanıtmaya çalışıyorum. Küratörlüğünü yaptığım ‘Gün ışığı’ karma sergilerinin konsepti, sanatın birçok dalında çoğunluk olarak eğitimini almadan amatör çalışmalar yapmış eserini türlü nedenlerle ortaya çıkaramayan kişi ve çalışmalarına bir omuz vererek camiaya kazandırmaktır. ilk ”Gün Işığı ” sergimizi 2014 yılında Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde 33 katılımcıyla açtık. Eşim Fikret Afacan sanatın her türlü materyalle yapılabileceğini göstermek adın makarnadan bir tablo yapmıştı . İkinci sergimizi aynı yıl Turizm ve Kültür müdürü Mustafa Çaltı‘nın davetiyle Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde 45 katılımcı ile gerçekleştirdik. Kendi imkanlarımızla hazırladığımız sergilerde, kürdanda anne kekleri, poğaçalar, türlü lezzetlerle heyecan ve sevgimizi katarak açılış kokteyllerimizi yaptık. 3. sergimizde ise o dönem Altıeylül Belediye Başkanı olan Sayın Zekai Kafaoğlu karma sergimize destek olunca aldığımız güç bu amatör ruhu, katılımcılara verilen katılım belgeleri ile ‘’Gün Işığı’nı” fahri kurumsallık noktasına taşıdı… Bu amatör ruha ilk desteği veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zekai Kafaoğlu’na desteği devam ettiren Altıeylül Belediye Başkanımız Sayın Hasan Avcı, Altıeylül Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ayan‘a ekibim ve ben müteşekkiriz. Bir omuz daha aldığımız Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanı Sayın Mithat Yolcu‘ya afiş duyurumuz için ”Gün Işığı ” oluşumu olarak çok teşekkür ederiz. Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın eşi Hanife Yazıcı,Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu’nun eşi Didar Kafaoğlu, Altıeylül Belediye Başkanımız Hasan Avcı’nın eşi Cemile Avcı, Hava Garnizon komutanımızın eşi Yarbay Melek Turan, Balıkesir Üniversitesi rektörümüzün eşi Ayşe Özdemir, İl Milli Eğitim müdürümüzün eşi Nesrin Yıldız, Karesi belediyesi önceki başkan yardımcısı, Altıeylül Belediyesi Başkan Aday Adayı  Yusuf Hocaoğlu, Yaygın Eğitim ve Konservatuvar Şube Müdürü Atik Sahil, katılımcı olarak eserleriyle ‘Gün Işığı’na destek verdiler. Ekip olarak el emeğimiz ile kokteyl ikramlarımızı kendimiz hazırladık. Resim, fotoğraf, hat, Ebru, naht, gravür, ağaç işleme sanatı , el sanatları gibi sanat dallarının olduğu 52 kişi ve yaklaşık 300 adet eserle açılan sergimiz, 26 Aralık 2018 tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda açık olacak” şeklinde konuştu.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ