Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Gıdalarda Karşılaştığımız Hileler

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Sucuğa domuz, eti, kanatlı eti karıştıran mı ararsın, yoksa zeytinyağa bitkisel yağ katan mı! Bitmedi bu gıda terörü. Biteceğe de benzemiyor. Daha çok para kazanma hırsı insanların gözünü bürümüş. Gıda kontrollerinde ortaya çıkan firmayı zor duruma sokuyor ve firma anında kılık değiştiriyor. Yeni bir isimle aynı hileye devam ediyor, ta ki yakalanıncaya kadar. Sucuğun içine domuz eti, at eti katmak hangi vicdana sığar?

Her gün soframızda bulunan gıdalarda bir çok oyun. birden fazla hile yapılabilmektedir. Bu hilelerin bazıları anlaşılabilir olsa da bazıların anlaşılması oldukça zordur. Piyasa Bakanlık denetimlerinde de rastlanan bazı hile çeşitlerini aşağıda görebilirsiniz.

İşte Gıda Hileleri

· Hemen hemen hepimiz kasaptan kıyma almaktayız. Peki bu kıymaların içine dana eti dışında tavuk eti de karıştırılabileceğini biliyor muydunuz?

· Baklava ve kadayıfı kim sevmez ki. Hele fıstıklı olunca tadı bir başka güzel oluyor. Fakat bazı gıda üreticileri fıstığın yanında bezelye katmaktadır. Bizlerin bunu ayırt etmesi ise malesef oldukça zordur.

· Kırmızı toz bibere baktığımızda renginin ne kadar güzel parlak olduğunu görüyoruz. Parlak bir renk almasının nedeni içerisine kiremit tozu katılabilmesidir.

· Kahvaltılarımızda hiç eksik olmayan zeytini karartmak daha çok siyah rengini almasını sağlamak için tekstil boyası katılabilmektedir.

· Balık omega kaynağıdır. Hepimiz biliriz. Fakat ne yazık ki gıda hilelerini balıklarda da görmekteyiz. Balıkçıların balıkların solungaçlarını kırmızı gıda boyası ile boyayıp biz balık sevenlere tazeymiş görüntüsü verebilmektedirler.

· Ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Fırından sıcacık ekmek alıp koparırız içi bembeyazdır. Oh mis gibidir deriz. Yalnız içinin beyaz olduğuna aldanmayın. Bazı fırıncılar ekmek içinin beyaz görünmesi için hamur içerisine renk ağrıtıcı gıda katkı maddesi karbonat katmaktadırlar.

· Vitamin kaynağı olan meyvelere yapılan hileleri unutmamak gerek. Meyveyi parlatmak amacı ile bal mumu kullanılabilmektedir.

Bunlar gıdalarda yapılan hile çeşitlerinin sadece bir kaç örneği. Maalesef ki tüketici bilinçlenmedikçe hile çeşit ve sayısının da artma ihtimali yüksektir.

/////

Ahtapotlar

Ahtapotların, kollarından birisi koptuğunda yerine yenisinin çıkıp, uzayabildiğini biliyoruz. Peki, ahtapotların 3 kalbe sahip oldukları gerçeğine ne demeli?

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ