Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GERÇEKLERLE YÜZLEŞMELİYİZ

GERÇEKLERLE  YÜZLEŞMELİYİZ

Uyan artık Türkiye. İcatçı bilim insanı Faruk Durukan’ın buluşlarından ülkemiz milyarlarca dolar kazanabilir. Destek verilsin, arka çıkılsın yeter.

 

DEMOKRAT HABER MERKEZİ

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşayan icatçı bilim insanımız Faruk Durukan’ın bugüne kadar ekibiyle birlikte yaptığı harika buluşların Türkiye’ye milyar dolarlar kazandırabilecek seviyede. Ama o; ne devletten, Sağlık Bakanlığı’ndan, ne sanayi kuruluşlarından ne hikmetse hiç destek almamış, oralardan Durukan’a tık yok!

    PEK ÇOK BULUŞ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kendi  parasıyla Ar-Ge laboratuvarları kurup araştırma projeleri yürüten Faruk Durukan, kanserde metastazı (yayılmayı, sıçramayı) durduran ilaçtan, “güneş sobası”ndan bitkilerden pek çok ilaç etken maddesi ve ekstrat elde etmeye, bor madeni türevleri ile dünyanın en kaliteli çeliğini yapmaktan plastiği çelik gibi güçlendirmeye, kumaşı yanmaz elde etmekten radyasyon ışınlarını durdurmaya kadar pek çok teknolojik buluş gerçekleştirmiş.

 

KENDİNİ İNSANLIĞA ADAMIŞ

 

Bir çok bilimsel araştırmaya imzasını atmış Faruk Durukan senelerdir Edremit Kazdağları’nda kendi parasıyla, kendince bilimsel çalışmalar yürüten bir Türkiye sevdalısı bir insan.. Amacı para kazanmak değil. Paraya da ihtiyacı yok, aileden varlıklı. O’nun amacı ülkesini kalkındırmak, insanlığa katkısı olacak buluşları hayata geçirmek ve kalıcı bir iz bırakmak.

 

DEMOKRAT gazetesi sütunlarında yıllardır haberleri yayınlanan Faruk Durukan’ın ne devletten, ne de özel  sektörden, üniversitelerden yeterli ilgiyi, destek görmediğini yukarıdaki satırlarda ifade etmiştik.

NEDEN GERİ KALDIĞIMIZ BELLİ

İşte Türkiye’nin neden geri kaldığı; bilimde, teknolojide neden dışarıya bağımlı olduğu, sanayinin, sanayicinin neden fason, lisanslı üretmek, düşük katma değere çalışmak durumunda olduğu, neden çalışıp ürettiğimiz halde parayı yurtdışı markalara kaptırdığımız, neden sürekli cari açık verdiğimiz, neden devletin vergiyi çok para kazanandan alamadığı ve bu yüzden en adaletsiz vergi olan dolaylı vergiye yüklendiği; ve de bunların sonunda neden demokrasinin giderek zayıfladığı, adaletin bozulduğu Faruk Durukan’ın davet edildiği iş dünyasında, üniversitelerde vb. kurum ve kuruluşlarda yaptığı açıklamalarından gayet net anlaşılıyor.

KANSERİ TEDAVİ EDİYOR, AMA!

Faruk Durukan’ın buluşları bilimsel yayınlarda yer almış, yani doğruluğu onaylanmış ve de denenmiş… Ancak yeterince destek verilmediği için bu çok müthiş icatlardan faydalanmamız yetersiz kalmış. Adam kanseri tedavi ediyor yahu.

Buradan baktığınızda; Durukan’ın icatları, sahip çıkılır gereği yapılırsa, çok ciddi bir kaynak gibi duruyor. Ama her geçen yıl, ay, gün Türkiye’ye zarar yazıyor, her şeyi yabancılara kaptırıyoruz, parayı hamuduyla onlar götürüyor, kayıplarımız çoğalıyor, büyük açıklar veriyoruz.

İşte bir beyin gücü ve buluşların, icatların adamı dünya mucidi Faruk Durukan hemen yanıbaşımızda.

Sonuç itibariyle; gerçeklerle yüzleşmedikçe bir çıkış yolumuz yok. Gelinen nokta bu.

 

Faruk Durukan’ın çalışmalarından çok güzel sonuçlar alınan bazı buluşları şöyle:

– Çam yapraklarından basit bir makineyle kimya sektörüne yönelik çam yağı üretimi. Köylülere tavsiye ediliyor.

– Güneş sobasında yemek pişirme.

– Elde edilen bir bor türeviyle plastiğin çelik gibi sağlam hale getirilmesi.

– ABD’nin tonunu 4,5 milyon dolara sattığı bor türevli füze ve roket yakıtının üretimi.

– Radyasyon ışınlarını durduran maddenin üretimi. Savunma sanayiinde zırhlama olarak da kullanılan maddenin icadı ABD’den ödül getirmiş.

– Taşın suyu…  Uzay şartları oluşturarak, taşın suyu elde edilmiş. Beze sürersen o bez yanmaz olur. Eksi 150 derecede donduğu için güçllü bir buz çözücü. Ayrıca atık sulardaki mikroorganizmaları 1 saat içinde yüzde 99 öldürüyor. Güçlü bir antimikrobiyal.

– Zeytinin acı siyah suyunun fermante olunca zararlı hale geldiğini tespit ediyor ve bu suyu kurutup sağlıklı bir hale getiriyor. Halk ekmek fabrikalarına öneriyor. Zeytin kara suyunun ekstre edilmesiyle oluşan zeytin tozu, yararlı bir besine dönüşüyor.

– Yine bor türevi borkarbür ile dünyanın en kaliteli çeliği elde edildi.

– Zeytin çekideği embriyosu, ilaç firmalarına dönük elde edildi. Bu embriyo taze zeytinin (salamura değil) çekirdeğinden elde edildi ve pek çok kanser ilacının etken maddesi olarak değerlendiriliyor. Kilosu da 5 bin euro imiş

– Araba lastikleri için kaymayan kauçuk elde edildi. Borkarbür ile lastikler karda buzda kaymıyor.

– Bir bor türevinden(tretil borat sanırım) doğalgaz ve elektrikten daha ucuz bir “yeşil enerji” yakıtı üretildi. Şimdilik tren, vapur gibi büyük miktarlarda yakıt tüketen araçlarda kullanılabiliyor.

 

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ