Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GENİŞ PLATFORMLA CUMHURİYETE SAHİP ÇIKIYORLAR

GENİŞ PLATFORMLA  CUMHURİYETE  SAHİP ÇIKIYORLAR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bir şenlik havasında kutlanması için bir araya gelen siyasi parti, dernek, vakıf ve sendikanın oluşturduğu Cumhuriyeti Kutlama Platformu tüm Balıkesirlileri düzenleyecekleri etkinliklere davet etti. Cumhuriyet Kutlama Platformu hazırladıkları programda Cumhuriyetin ilanını düzenleyecekleri çeşitli etkinliklerle kutlayacak.

 

Beş günlük kutlama programında söyleşi, tiyatro gösterisi, konser, balo ve fener alayı yer alıyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Balıkesir Şube Başkanı İsmail Erten’in yaptığı basın açıklamasında platformun hazırladığı kutlama programı tanıttı. Erten cumhuriyeti sahip çıkmak için bu tür bir etkinliği düzenlediklerini belirterek tüm Balıkesirlileri davet etti.

CUMHURİYETE SAHİP ÇIKIYORUZ

Cumhuriyet Kutlama Platformu adına basın açıklamasını okuyan ÇYDD Başkanı İsmail Erten şunları söyledi:

“Cumhuriyetimize sahip çıkıyoruz. Sözde değil, gerçekten cumhuriyetin nitelikleriyle birlikte onu ileriye götürmeye ant içmiş bir avuç insana olarak bir araya geldik ve cumhuriyeti kutlamak için bir araya geldik. Bizim cumhuriyetimiz; insan haklarına dayalı, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Eğer bu ülkede laiklik yoksa 15 Temmuz’da bunun acısını çok acı bir biçimde gördük. Bir takım tarikatlara bu ülkeyi teslim edenler sonuçlarını ağır bir biçimde ödediler. Onun için laiklik cumhuriyetin vazgeçilmez bir ilkesidir. Sosyal devlet; yani ülkenin varlıklarının insanlar arasında eşit dağılımı esas alan, yaşamayı esas alan bir devletsek buna sahip çıkmaz zorundayız. Eğer sahip çıkamazsak, işsizliğin arttığını, anarşinin arttığını, ayrılıkçılığın arttığını görüyoruz. Sosyal devlet olursak, bir arada duracağımızı biliyoruz. Ve hukuk devletiyiz. Bu cumhuriyet aynı zamanda bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olmadığı zaman ne olduğunu Ergenekon da, Balyoz da, Kanun Hükmünde Kararnamelerde çok açık bir biçimde gördük.

İLK KEZ BU KADAR GENİŞ KATILIMLI BİR PLATFORM KURULDU

Onun için biz; insan haklarına dayalı, laik, sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyetimize sahip çıkıyoruz. Bunun için Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Balıkesir Akademik Odalar Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğitim-Sen, KESK, Eğitim-İş, Hacı Bektaş Veli Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği, Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği, Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı, TÜRK-İş, DİSK ve Karesi Turizm bir araya geldik. Şimdiye kadar bu kadar geniş bir platformda bir araya gelmemiştik ve Cumhuriyeti Kutlama Platformu oluşturduk. Bu kuruluşlarla birlikte beş günlük bir Cumhuriyet Şenliği etkinliği düzenledik.

ETKİNLİKLERİMİZE TÜM BALIKESİRLİLER DAVETLİ

Bu etkinliğimizin ilk etkinliği 25 Ekim Cuma günü 9 Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Türkan Başyiğit’in vereceği ‘Cumhuriyet ve Kadın’ konulu söyleşiyle başlıyor. Çünkü biz cumhuriyetin bir kadın projesi olduğunu da biliyoruz. Cumhuriyet kadına çok önem veriyor, kadını yüceltiyor, kadını erkekle eşit duruma getiriyor. Bunun için ilk etkinliğimizi Cumhuriyet ve Kadın konusunda Türkan Başyiğit’in katılacağı Salih Tozan’da saat 14.00’deki söyleşiyle başlatıyoruz. 26 Ekim Cumartesi günü Mersin’de köylü kadınların kurduğu bir tiyatro topluluğu var. Ümmiye Koçak çevre sorunlarına değinin bir oyunla kentimize geliyor.’ Ana Gökyüzü Delinmiş’ isimli tiyatro Balıkesir Lisesi Tiyatro Salonu’nda saat 20.00’de gösterimi yapılacak. 27 Ekim Pazar günü Onur Akın’ın katılacağı Kuvayi Milliye Meydanında halk konseri düzenliyoruz. 28 Ekim günü Mustafa Kemal mecliste ‘yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz’ diyor. Biz de yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz diyerek Cumhuriyet Balosu düzenliyoruz. Ekilmiş Restaurant’ta saat 19.30’da Cumhuriyet Balosunda buluşacağız. 29 Ekim günü ise bunu taçlandıran ADD’nin geleneksel öğle yemeğinde kuru fasulye, pilav ve hoşaftan oluşan bir menü var. Aynı günün akşamı bütün halkımızla birlikte, cumhuriyet sevdalıları, cumhuriyet yanlılarının katılımıyla Balıkesir’de bir fener alayı düzenliyoruz. Cumhuriyeti baş günlük bir şenlikle kutluyoruz. Bütün Balıkesirlileri bu etkinliklerimize bekliyoruz. Birlikte olalım, cumhuriyetimiz kutlu olsun.”

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ