Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GENELGEYE UYULUYOR MU?

GENELGEYE UYULUYOR MU?

Ekonomik kriz içindeki vasıflı yerel basının en temel hakkı olan resmi ilanların genelge ile arttırılması amaçlanmıştı. Çünkü kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler doğrudan temin, pazarlık usulü ve diğer yöntemlerle alım ve hizmet işlerini hal yoluna gidiyorlardı.

 Balıkesir Valiliği  Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmamasını, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanmasını, bu konularda da herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesinin gerektiğini önemle ifade etmişti.

 Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, il genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile ilçe Kaymakamlıklarına, gerçekleştirilen mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun hükümlerine göre yapılması ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla süreli yayınlarda ilgili mevzuatlara göre neşrinin gerçekleştirilerek herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi konusunda geçtiğimiz ay bir genelge yayınlamıştı.

Fakat genelgeye rağmen geçtiğimiz Eylül ayında resmi ilan gelirlerinin bir önceki aya göre yarı yarıyadan fazla düşmesi, “acaba genelgeye yeterince uyulmuyor mu?” sorusunu gündeme getirdi.

Sonuç itibari ile kimseyi zan altında bırakmadan genelge ile ilgili haberi bir kez daha yayınlamayı uygun bulduk. Genelge haberi aynen şöyleydi:

Balıkesir Valiliği tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşları ile ilçe Kaymakamlıklarına gönderilen genelgede ilk olarak, “Resmi İlanlar, Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 Sayılı Kanunun 29 uncu maddesinde; ‘Kanun, Cumhurbaşkanı Kararı ve Yönetmeliklerle yayınlanması mecburi olan veya genel ve katma bütçeli dairelerle; İl özel idareleri, belediyeler, iktisadi devlet teşekkülleri ve sermayesinin yarısından fazlası kamu hukuku tüzel kişilerine ait bulunan teşekküllerin verdikleri, reklam mahiyetini taşımayan ilanlar resmi ilan sayılır’ denilmektedir. Ayrıca, aynı Kanunun 31 inci maddesinde; ‘Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin Belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığı ile yayınlatılır’ hükmü amirdir.” hatırlatması yapıldı.

Valilik genelgesinde, “İlimiz genelinde “Doğrudan Temin” usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, ihalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesi için Basın İlan Kurumu aracılığıyla süreli yayınlarda ilgili mevzuatlara göre neşrinin gerçekleştirilerek herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

Balıkesir Valiliği bu Genelge ile 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun, “Temel İlkeler” başlıklı 5 inci maddesi ile “İdarelerce Uyulması Gereken Diğer Kurallar” başlıklı 62 nci maddesine de atıfta bulunarak kamu kurum ve kuruluşlarının ihaleler de uyulması gereken kuralları hatırlatarak, konunun önemini vurguladı.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ