Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GENÇER: “BEN SİZİN EVLERİNİZİ YIKMAM, YIKTIRMAM DA”

GENÇER: “BEN SİZİN  EVLERİNİZİ YIKMAM,  YIKTIRMAM DA”

Ayvalık Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Ayvalık Belediye Başkan adayı Rahmi Gençer, köy ziyaretlerine Akçapınar’dan başladı. Büyük Önder Atatürk’ün , ‘Köylü milletin efendisidir’ sözüne karşın 17 yıldır tarımın ve köylünün yok edilmek istendiğini söyleyen Başkan Gençer, imar barışının belediyelerle halkı karşı karşıya getirdiğini belirterek, “Sizin evlerinizi yıkmam, yıktırmam da” dedi.

 

Akçapınar meydanı girişinde, meşalelerle karşılanan Başkan Gençer’e, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, İYİ Parti Ayvalık İlçe Başkanı Serdar Albayrak, Ayvalık Belediye meclis üyesi adayları ve partililer eşlik etti. ‘Sevginin, çiftçinin, halkın başkanı’ sloganları ve alkışlar eşliğinde köy sakinlerine hitap eden Başkan Gençer, ekibiyle birlikte Akçapınar’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

“ZOR BİR DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANLIĞINI YAPTIM”

Zor bir dönemin belediye başkanlığını yaptığını kaydeden Başkan Gençer, “İnsanlarla, köylümüzle el ele bir şeyler yapmak için çabaladık. Büyükşehir yasası bizi çok zorladı. Köylerimizi mahalle yaptılar. Bizim bildiğimiz burası köy. Biz belediye olarak bütün mahallelere yapılması gereken hizmetleri getirmeye çalıştık ve getirmeye devam edeceğiz. Bakın ne oldu, Özel idarenin yıllarca yapamadığı eksiklikleri bir an da elinden her şeyi alınmış belediyeye yüklediler. Yetkileri alınmış, ekonomik gücü yarı yarıya düşürülmüş ilçe belediyesine 16 güzide köyümüzü bağladılar ama bize bununla ilgili kaynak vermediler. Biz buna rağmen elimizden geldiği kadar köylerimize destek vermeyi yanlarında olmayı görev saydık. Ayvalık halkıyla, Küçükköylüler, Altınovalılarla, köylülerimizi kaynaştırmaya çalıştık. İftar sofraları yaptık, hayırlarınıza katıldık. Zor günlerinizde hep yanınızda olmaya çalıştık. Kapımız size ve muhtarlarınıza hep açıktı. Burası köy orası şehir ayrımı yapmadık. Bundan sonrada kucaklaşmaya devam edeceğiz” dedi.

“ATATÜRK,’ KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR’ DEMİŞ AMA 17 SENEDİR KÖYLÜYÜ YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Büyük önder Atatürk’ün , ‘Köylü milletin efendisidir’ sözünü hatırlatan Başkan Gençer, “Bu köy çalışkan bir köy, köyünü terk etmeden burada yaşamayı biliyor. Bu nedenle çok özel köylerden biri. Ayvalık’ımızı daha iyi bir kent yapmayı hedefleyen arkadaşlarımızla birlikte ilk defa bu köyden başladık mitinge. Öyle zor dönem geçiriyoruz ki, siz toprağı kazarak, sabah ayazında zeytin toplamaya, bamyaya giderek büyük emek harcıyorsunuz. Emeğinizin karşılığı yok. Tam 17 yıldır tarımı ve köylüyü yok etmeye çalışıyorlar. Özellikle köylünün ve çiftçinin çektiği bu sıkıntıları hatırlatabilmeniz ve sesinizi o saraya duyurabilmeniz için bu sefer CHP’ye Millet İttifakına oyunuzu basın. Sadece bir yerel seçim ama milletin sesini duyurma zamanı geldi. Onlar da milletin derdini dinlesinler milletin çığlıklarını duysunlar. Ayvalık’ta deniz kıyısındaki, yabancı bandıralı bir teknenin mazotu 2 lira 80 kuruşken senin tarlanı sürmek için kullandığın mazot 6 lira olmamalı. Bugün Türkiye’de 20 milyon kişi tarımdan ekmek yiyor. Tarlasından, zeytininden, hayvanından gelecek gelirle evine ekmek götürmeye çalışıyor. Pırlanta yüzükleri Türkiye’ye ithal edenler var. O ailelerin sayısı 15. bir de karşısına 5 milyon yazın. Bu 15 kişi öyle bir baskı kurdu ki pırlantadan KDV almıyorlar. Sen gübrene vermiyor musun, aldığın iş makinesine vermiyor musun KDV, böyle bir şey olabilir mi? 5 milyon kişinin hayatıyla ilgili olayda 15 ailenin getirdiği pırlantaları önemsiyorlar. Gönlünüzde kim olursa olsun bu seçimde ‘Ayvalık’ta altı ok, Balıkesir’de İsmail Ok’ deyin, saray sesinizi duysun” dedi.

“GİTSİNLER, RANT İÇİN YAPILAN EVLERİ YIKSINLAR”

Milli gelirin kişi başına 10-11 bin dolar olarak ifade edildiğini belirten Başkan Gençer, “4 kişilik eve demek ki 40 bin dolar giriyor. 5 liradan 200 bin lira geliyor mu evinize? Gelmiyor. Nereye gidiyor? 17 yılda Türkiye ne oldu? Nüfusunun yüzde 3’ü gelirin yüzde 70’ine sahip. İşte o on bin dolarlar başkaları alıp başkaları yiyor. Sizi büyükşehir yaptılar. Dediler ki ‘2019 yılı sonuna kadar imara dâhil değilsiniz’ dediler. Siz de para kazanmak için değil çocuklarınız için daha iyi bir gelecek için kendinize ev yaptınız. Bizim istediğimiz şu vatandaşımız köyünde kalsın. Köyünde kazansın köyünde yesin. Köylerin nüfusunu azaltmayalım. Gelirlerini arttıralım. Gidip elalemin kapılarında köle olmasınlar. Buradaki evleri satmıyor, rant elde etmiyorsunuz. Şimdi evlerinizi yıkın diyorlar. Yıkım kararlarını bize yolluyorlar. Ben sizin evlerinizi yıkmam, yıktırmam da. Onlar gitsinler rant için olanları yıksınlar. Burada başını sokmak için kendine, oğluna torununa ev yapanları değil onları yıksınlar” dedi. Köy meydanında vatandaşlara seslenen Başkan Gençer, konuşmasının ardından köy kahvesinde Akçapınarlılarla birlikte çay içerek sohbet etti.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ