Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GELENEKSEL KÖY KAHVALTISI!!!

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Geçen pazar günü arkadaşlarla Gönen’e çok yakın meşhur bir yere köy kahvaltısı için gittik. Mekan olarak güzel, fiyat olarak ise çok pahalı idi. Açık büfe değil, serpme kahvaltı idi. Kahvaltısı sırasında getirilen sucuk, omlet vb. şeylerde ikram değildi ve ayrıca fiyatlandırılıyordu.

Bunları niçin yazıyorum? Çünkü; kahvaltı yaparken düşündüm durdum. Acaba hangi köylü kardeşim böyle bir kahvaltı yapıyor du? Ben yıllarca köylerde çalıştım. Çalıştığım köylere zaman zaman da gidiyorum. Hiç böyle bir kahvaltıya rastlamadım.

Köylerde yaptığımız kahvaltı da tarhana çorbası olurdu. Ayrıca;  bir tencerenin içinde süt olurdu ve içine ekmek doğranırdı. Çay kesinlikle olurdu. Ev ekmeği, yağ ve birazda peynir.  Köylü kardeşlerim öyle salamlı, sucuklu, yumurtalı, otuz çeşit peynirli, nutellalı kahvaltı yapmıyor.

/////

Uçaklardan Bildiri Atılan Dünya’nın İlk Savaşı

Uçaklardan Bildiri Atılan Dünya’nın İlk SavaşıTrablusgarp savaşıdır. Dünya’da bir savaşta karşı tarafın direncini kırmak için propaganda amaçlı bildiriler uçaklarla ilk defa bu savaşta uçaklarla atılarak yapılmıştır. İtalyan’larla 1911-1912 yılları arasında yaptığımız ve ordunun başında olan komutanların basiretsizliği yüzünden Ordumuzun İtalyanlara kaybettiği en önemli 20. yüzyıl savaşlarımızdan birisidir. Osmanlı devlet yönetimindeki İttihat ve Terakkicilerin 1. Dünya savaşı dışında başımıza Balkan savaşları ile birlikte açtığı en önemli 2 savaştan birisidir. Trablusgarp’ın kaybı Osmanlı Devletimize aynı zamanda Arap Yarımadası, Habeşistan ve Orta Doğunun kaybedilmesinin önünü fazlaca açmış bir savaştır.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete