Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

GANJ NEHRİ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Hindistan’ın kuzeyinden Bangladeş topraklarına uzanıp oradan Bengal Körfezi’ne dökülen Ganj Nehri, sadece kutsallığına gönülden inanan Hinduların değil aynı zamanda tüm dünyanın ilgisini üzerinde topluyor. Hinduizm’in Tanrıça Gangası’nın yeryüzünde biçim almış hali olduğuna inanılan nehir, şaşırtıcı gerçeklerle dolu. Ganj Nehri, Hindistan halkının dikkatsizliğine rağmen merak uyandıracak derecede ayakta kalabilmiş bir mucize.

Hintliler nehrin kutsallığına inandıklarından kirlendiğine bir türlü inanamıyorlar ve bu yüzden ölülerini dahi nehre atıyorlar. Doğumda ölen kadınları, çocukları veya günahlarından arınmasını istedikleri kim varsa nehrin sularına bırakıyorlar. Su üstünde yüzen cesetlerin çürüyüşü, hayvanlar tarafından didiklenişi dahi onları bu işten caydırmıyor. İbadet merkezlerine gerekli özeni göstermeyen halk nehrin kendi kendini temizleyebildiğini, hatta suyunun şifalı olduğunu söyleyerek tanrılarına olan bağlılıklarını gösterdiklerini düşünüyor ve suya girmekten çekinmiyor. Sadece ibadet için değil aynı zamanda günlük kullanım için de nehrin suyundan faydalanan Hindistan halkı, tifo gibi hastalıklara yakalansa da zaman içinde sudaki mikroplara karşı bağışıklık kazanmış.

Ganj Nehri dünyadaki diğer nehirlere oranla organik atığı 25 kez daha hızlı çürütebilme yetisine sahip. Hiç şüphesiz ki bunun sebebi hiç temizlenmeyen nehirdeki, çürümüş ölü bedenlerin, sanayi ve ev atıklarının yarattıkları asit. Daha sonra devlet temizliği için yatırım yapsa da bu durumda pek bir değişiklik olmamış. Ganj’ı korumak için çıkarılan yasaların bunu değiştirip değiştirmeyeceğini görebilmek için epey bir zaman geçmesi gerekecek.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ