Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

FUTBOL ve COVİD-19

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Covid-19 salgını başladıktan sonra futbol karşılaşmaları durduruldu. Daha sonra seyircisiz oynatılmaya başladı. Diğer ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde maçları seyircisiz oynatılıyor. Buna rağmen futbolcular arasında salgın süratli bir şekilde yayıldı. Bir futbol takımında 1 oyuncu, teknik direktör, malzemeci kısacası takım hep birlikte çalıştığı ve yaşadığı için hastalık büyük bir hızla yayılıyor.

Corona olan bir futbolcunun bu rahatsızlığı ağır bir şekilde geçirdiğini varsayarsak kariyerinin de bitebileceğini düşünmek gerek. Gençlerin büyük bir kısmı hastalığı ayakta atlatıyor. Ancak; bu hastalık akciğerlerde kalıcı hasarlar bırakıyor. Böyle bir durumda olan futbolcu iyileşse bile akciğerinde büyük hasarlar oluşuyor. Böyle bir durumda olan futbolcunun bu hastalığı geçirdikten sonra hayatına futbol ile devam etmesi oldukça zor. Hatta imkânsız bile.

Salgının ilk başladığında İtalya başta olmak üzere birçok ülkede futbolcuların corona testleri “pozitif” çıkmaya başladı. Maalesef bizim ülkemizde de pozitif çıkan futbolcu sayısı hızla artmaya devam ediyor.

Balıkesirspor, Bandırmaspor gibi ilimizin takımlarında birçok oyuncu corona oldu. Bu durum dünya futbolunu olumsuz olarak etkileyecek.

Şu anda tek düşüncemiz bence kurallara uymak ve corona’ya yakalanmamak olmalı.

/////

CORONAVİRÜS YEDİKLERİMİZDEN BULAŞIR MI?

Corona virüsün pandemiye dönüşüp tüm dünyayı etkilemesi sonrasında yiyecekten hijyene her şeye daha fazla dikkate eder olduk. Özellikle market alışverişlerinin arttığı şu dönemde akıllara “Yediklerimizden corona virüs bulaşır mı?”, “Paketli ürünlerden corona virüs bulaşır mı? ya da “Et ve et ürünlerini corona virüs riskine karşı nasıl pişirmeliyiz?” soruları geliyor.

Yediğimiz içtiğimiz paketli ürünlerden corona virüs kapabilir miyiz?

Yeni tip corona virüs bulaşı açısından paketlenmiş gıda ürünleri herkesi tedirgin ediyor. Ancak paketlenmiş üründe, paketten ürüne bulaşma riskinin neredeyse hiç yok. “Virüsün, cam, teneke kutu, plastik ya da kağıt ambalajlarda canlı kalma süresi çok farklı.

Ancak bu paketli ürünlerden çıkarılan gıdaların pişirilerek tüketileceği düşünüldüğünde virüsün gıda yoluyla bulaşma riskinin olmadığını söylemek mümkün.

Paketli gıdaların yüzeyindeki virüsü ellerimizle kendimize bulaştırabilir miyiz?

Eve girdikten sonra eller mutlaka yıkanmalı, paketlerin üzerleri silinip dolaba yerleştirdikten sonra da mutlaka eller su ve sabunla yıkanmalı. Sonuçta el yıkama ve hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz sürece başka yerlerden virüsü kendimize bulaştırma ve enfeksiyon riski çok düşük..

Et ve et ürünlerinden bu virüsü kapabilir miyiz? Buna karşı nasıl bir önlem alabiliriz?

Et ve et ürünlerinin de çiğ olarak tüketilmemesi gerekiyor. Bazı parazitler ve gastroenterit etkeni açısından denilen bazı parazitler az pişmiş ya da pişmemiş et tüketilmesi çok riskli. Hatta hazırlık aşamasından itibaren diğer patojenler açısından da çok dikkat etmek gerekir.

Bu yeni etken COVID-19 için de et ve et ürünlerini pişirmeden tüketmemek gerekiyor. Bu virüs her türlü 60 derece ve üstüne dayanıksız olup öldüğü için et ve et ürünleri pişirildiği takdirde enfeksiyon riski de yok.

(KAYNAK: Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya)

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DUA ETMEK - 25 Ocak 2021
MACİT ERMİŞ - 22 Ocak 2021
NERDESİN BAKKAL AMCA? - 21 Ocak 2021
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
KONAK SOFRALARI - 12 Ocak 2021
ASKIDA NE VAR? - 9 Ocak 2021
ŞİFRELİ VASİYET - 8 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete