Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

FİLYASYON

Zeki Doğan

Zeki Doğan

-Alooooo…
-Buyrun efendim Sağlık Bakanlığı Çağrı Merkezi.

-Kızıııım…Burnumu tuzlu suyla yıkarsam Covid-19’dan korur mu?

***

-Alooooo…

– Size nasıl yardım edebilirim beyefendi?

-Evladım benim ismim temaslı listesinde yer alıyor. Rica etsem ismimi silebilir misin?

***

-Alooooo…

-Buyurun hanımefendi sizi dinliyorum.

– Ben karantinadayım da, hastaneye gitsem acaba ceza yazarlar mı?

***

-Alooooo…

-Buyurun efendim

-Kızım ben adres vereyim buraya hemen bir filyasyon ekibi gönderin.

-Neden böyle bir şey istediğinizi öğrenebilir miyim?

-Sen onu boş ver. Filyasyon ekibini gönderin hemen.

– Ama….

-Amayı mamayı bırak yahu. Bak sana şunu söyleyeyim. Eğer 10 dakika içinde filyasyon ekibi göndermezseniz sokağa çıkıp önüme gelene sarılacağım…

***

-Alooooo…

-Size nasıl yardımcı olabilirim?

-Şey…

-Buyrun efendim dinliyorum.

-Ben lavobadayım da, sifona kaç kez basayım ?

***

-Alooooo…

-Buyurun…

-Benim komşum pozitif vakaydı. Şu an dışarıya çıktı. Ne yapayım?

***

-Alooooo…

-Buyurun hanımefendi.

-Beni sivrisinek ısırdı da, acaba koronavirüs bulaşmış mıdır?

***

İnanın bu diyaloglar şaka değil gerçek. Dahası da var. Muharrem ayında aşure yapıp dağıtan tontiş teyzelerimiz apartmanlarının karantinaya alınmasına neden oldular.  Bayram tatilinde memleketlerine gidenler mahalle ve ilçelerine koronavirüs bulaştırdılar. Mevlidlere katılan koronalı kişiler evde bulunanların tamamına virüs bulaştırdılar.

Yaşlı bir çift koronavirüsün etkilerinden korunmak için kendilerini eve kapattı. Fakat kısa bir süre sonra canları sıkıldı. Bir esnaf odasını arayarak muhabbet kuşu istediler. Oda başkanı iki çift muhabbet kuşunu yaşlı çifte teslim ederek can sıkıntılarını giderdi.

Koronavirüsü  kızamık çıkarmak gibi değerlendiren enfekte bir amcamız bütün akrabalarını eve davet etti. Filyasyon ekibine yakalanınca kendini şöyle savundu. “Evladım bende koronavirüs var ya, kış bastırmadan sülalece bir araya gelip koronavirüsü çıkartıp kurtulmaya çalışıyoruz.”

Korona günlerinde eğlence yerleri ve kulüpler kapandı diye sanki herkes bön bön mü oturdu? Evlerdeki ve denizin ortasındaki tekne partileri gırla gitti. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren fasıl muhabbetleri yapıldı. Yaz boyu yapılan düğünler, kına geceleri, asker uğurlamaları, mevlidler, mukabeleler, hayırlar non stop devam etti. Vızır vızır virüs yayıldı.

Sonuç? Ağır hasta sayımızda artış ışık hızıyla sürüyor. Mahalleler ve apartmanlar karantinada. Hala maske takmakta direnenler var.

***

Filyasyon kelimesini hayatımıza Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca soktu. Anlamı moda tabirle saha çalışması. Türkiye çapında oluşturulan filyasyon ekipleri  koronavirüslü hastaların son temas ettiği kişi listelerini çıkarıyorlar. Daha sonra bu kişileri telefonla ya da ikametgâh adreslerinde bulup ateş, öksürük, boğaz ve karın ağrısı gibi belirtiler gösterip göstermediklerini araştırıyorlar. Durumu ağır olanlar hastanede, hafif olanlar ise evlerinde izole ediliyorlar. Daha sonra devreye aile hekimleri girerek karantina altındaki temaslı kişileri sürekli izliyorlar. Sonra en başa dönülerek temaslı kişilerin iş arkadaşları izleniyor. Süreç bu şekilde devam ediyor. Peki, sistem tıkır tıkır çalışıyor mu? Tartışılır. Sorun sistemde olsa belki düzeltilir de, sorun bizde kardeşim. Biz düzelmeye direniyoruz. Buyurun size birkaç örnek.

“Filyasyon çalışması için bir siteye gelen 2 sağlık personeline ‘hangi daireye geldiniz’ diye soran apartman görevlisi istediği yanıtı alamayınca iki sağlıkçıyı apartmana kilitleyip alıkoydu. Ekip şoförünü de darp eden apartman görevlisi çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.”

“Beyaz tulumlar giyerek kendilerini filyasyon ekibi olarak tanıtan şahıslar göz göre göre hırsızlık yaptılar.”

“Filyasyon ekibinin bir kişiyle yol verme tartışmasında saldırıya uğrayan iki doktor ve kurum şoförü darp edildi. Trafik magandası tutuklanarak cezaevine gönderildi.”

Örnekler o kadar çok ki.

***

Bizler birey olarak koronavirüs ile mücadelemizde sınıfta kalsak da, filyasyon ekipleriyle mücadelemizde oldukça başarılıyız. Bakınız İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul Genel Müdürlüğü ne diyor? “Son 10 gündür tesislerimizde yaptığımız kontrollerde hasta ve/veya karantinada olması gereken bazı kişilerin başkasının HES kodlarını kullanmaya çalıştıklarını eş zamanlı yaptığımız TC kimlik sorgulaması ile yakalıyor ve otoriteye bildiriyoruz.”

Pes yahu! Vallahi salgın bile bu iki ayaklı virüslerden daha tehlikeli değil. Koronavirüsün tedavisi var da, bunların zinhar yok.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
VERSAY’IN TÜYLERİ - 30 Kasım 2020
KADINA ŞİDDET! - 27 Kasım 2020
DEMOKRASİYE GEEEEEL… - 26 Kasım 2020
İSTATİSTİK - 25 Kasım 2020
MESLEK HASTALIĞI - 23 Kasım 2020
AGANİGİ-NAGANİGİ - 19 Kasım 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ