Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Fen Liseli Gençler, Nanoteknoloji Çalışmalarını Vatandaşlarla Buluşturdu

Fen Liseli Gençler, Nanoteknoloji Çalışmalarını Vatandaşlarla Buluşturdu

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi kapsamında desteklenen “Görünmeyen Dünyada Yolculuk 2: Deneyden Deneyime Bir Nanobilim Entegrasyon Projesi”, Balıkesir 10 Burda Alışveriş Merkezinde gerçekleştirilen poster sunum etkinliği ve SEM fotoğraf sergisi ile sona erdi. Milli Eğitim İl Müdürü Yakup Yıldız ve proje ekibinin katılımıyla gerçekleşen, vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, 6 gün boyunca nanoteknoloji alanında eğitimler alan ve deneyler yapan 60 öğrencinin çalışmaları, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

İlki 16-21 Temmuz 2018 tarihleri arasında Prof. Dr. Mehmet Doğan yürütücülüğünde gerçekleştirilen ve ikincisi 17-22 Haziran 2019 tarihleri arasında Doç. Dr. Yasemin Turhan’ın yürütücülüğünde Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde gerçekleştirilen projeye Balıkesir’deki Fen Liselerinden 30 öğrencinin yanı sıra BAÜN Kimya Bölümünden 10 öğrenci ve Kilis-Mehmet Zelzele Fen Lisesinden 20 öğrenci katıldı.

“Bilginin Geniş Kitlelere Ulaştırılmasını Hedefliyoruz”

Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Yasemin Turhan; altı gün süresince gözlemler, arazi çalışmaları, deneysel çalışmalar, oyunlar, sanatsal etkinlikler,  atölye çalışmaları, söyleşi, sanat ve spor etkinlikleri, grup çalışması ve poster etkinlikleri gibi faaliyetlerin gerçekleştirildiği proje ile fen lisesi öğrencilerinde nanoteknoloji alanında farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti. Doç. Dr. Yasemin Turhan, “Türkiye’de bir ilk olan projemizde öğrenciler henüz lise eğitimlerini görürken, üniversitede akademisyenlerimizle çalışma fırsatı buldular. Ülkemizin geleceğini temsil eden genç öğrencilerimiz laboratuvarlarımızda; soljel yöntemi ile nano malzeme sentezi, nano zeta-sizer ile nano tanecik boyut ölçümü, nano boyutta doğanın fotoğrafını çekme, spin-coater yöntemi ile nano boyutta kaplama ve karakterizasyon, gözümüzün göremediği boyutları ölçme, mikroplara karşı nano mücadele, FTIR cihazı ile nano boyuttaki organik moleküllerin yapısını belirleme, mikro ve nano taneciklerle renk giderimi, polimerler ve hidrojel sentezi ve DNA’nın izolasyonu çalışmalarını gerçekleştirdiler. Ayrıca; oryantiring ile doğada nanoyu arama spor etkinliğine; doğa benim deneysel materyalim konulu arazi çalışmasına ve deneye katılıyor musun? oyun etkinliğine katıldılar. Projemiz kapsamında TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Metin Balcı’nın, yaşam öyküsünü paylaştığı “Neden Temel Bilim?” başlıklı söyleşi ve KOSGEB İl Müdürümüz Deniz Timurçin’in Girişimcilik konulu eğitimi de gerçekleştirildi” dedi. Gerçekleştirilen sergi ile projede ortaya konulan çalışmaların vatandaşlara aktarılması ve bilginin daha geniş kitlelere ulaştırılmasını hedeflediklerini ifade eden Turhan, projeye katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Projede yer alan öğrenciler de etkinlikte yaptıkları sunumlarında, Balıkesir Üniversitesindeki laboratuvar ve uygulama alanlarında kendileri için sağlanan imkanlardan çok etkilendiklerini ve projede yer almaktan duydukları memnuniyeti ifade ederken, kendilerine gösterilen ilgi için de teşekkür ettiler.

Etkinlik; poster sunum, sem fotoğrafları ve oryantiring etkinliğinde dereceye girenler ile tüm öğrencilere katılım belgelerinin verilmesiyle son buldu.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ