Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

EY HALKIM SAĞLIK ÇALIŞANI TÜKENDİ!!!

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

-Korona salgınının ikinci dalgasının pik yapmasıyla sağlıkçıların moral-motivasyonu yerlerde.

-Kaybettikleri sağlık çalışanı arkadaşlarının üzüntüsüne mi?

-Covid pozitiften mi? yoksa temaslı olanların hizmet dışı kalmasına mı?

-Emekli olmak ya da istifa etmek isteyip, olamayanlara mı?

-Artan iş yoğunlukları nedeniyle nefessiz kalmalarına mı?

-İzinlerini alamadıklarına mı?

Daha sayılacak o kadar çok durum var ki…  Hangisine üzülsünler!

Uzaylı giysiler içinde sanki yeni bir gezegen keşfedeceklermiş gibi saatlerce yaşadıkları bu sıkıntılı duruma mı üzülsünler.

Çok zorlu şartlarda hizmet verdikleri hastalarını kaybettiklerinde yaşadıkları hüzne mi dayansınlar.

Bence en kötüsü bu olsa gerek. Kendilerinden hayata tutunma beklentisi içinde olan bu kişileri kurtaramadıklarında, yaşadıkları o derin üzüntünün tarifi mümkün değil.

Bu üzüntünün ne olduğunu ancak bir sağlıkçı anlayabilir.

Bir sağlık çalışanı hiç tanımadığı bir canı hayata döndürdüğünde, yaşadığı mutluluğun tadını ve tarifini kalbinin en derininde hisseder. Bunun maddi ve manevi değeri paha biçilemez. Ancak yaşayan bilir.

Canlar,

Yıllardır on binlerce sağlık çalışanı( Hemşire, ATT, Ebe, Sağlık Memuru ve S. Teknisyenleri) atama beklemektedir. Bu atamaların acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Bu atama nedenini ne kadar acil olduğunu, basit bir örnekle açıklamak mümkündür.

Korona salgını nedeniyle, bir yoğun bakım düşünün, 5 hekim 15 hemşire ile hizmet verdiğini varsayalım. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; yoğun bakımlar başta olmak üzere tüm yataklı sağlık kuruluşlarımız şu aşamada tam kapasiteyle hizmet vermektedir.

Bu yoğun bakımda hizmet veren sağlık çalışanlarından ertesi gün 2 hekim ve 4 hemşirenin covid temaslı ve pozitif olması sebebiyle işten alıkonulmaları sonucunda geride kalanların iş yükü çok artmış olacaktır. Kayıpların devam etmesi durumunda ki; bunun garantisi olmayacağına göre, hizmetin verilmesi olanaksız hale gelebilecektir. Yatan yoğun bakım hastalarının bakımı son derece olumsuz etkilenecektir.

Yani sadece yatak sayılarını arttırmak çözüm değil, kalifiye elemanda bulundurmak gerekiyor. Bu da yeni atamaların bir an önce yapılmasını gerektiriyor.

İşte Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yetkilileri bir an önce bunları görerek, gerekli önlemlerini alarak olabilecek hizmet aksamalarını önlemelidir.

Bu atamalar, korona salgını döneminde öncelikli ve önem arz etmektedir. Politik bir öneri asla değildir.

Canlar,

Sahada çalışan biri olarak gördüklerimi kamuoyuyla paylaşmak durumundayım.

Sağlık çalışanları genel olarak, toplumun diğer kesimlerine göre, covid salgınına daha sık yakalanmaktadır. Sonucunda geride kalan arkadaşlarının iş yükleri daha da artmaktadır.

Vatandaşlarımız düne kadar, çok ciddi şikayetlerini bile görmezden geliyordu. Sağlık kuruluşlarına başvurmaktan kaçınıyorlardı.

Bu salgın döneminde psikolojilerinin bozulması sonucu, en ufak bir şikayetinin olması durumunda bile hemen kolay ulaştıkları Aile Sağlığı Merkezlerini telefonla arıyorlar ya da geliyorlar. Hastanede covid virüsü kol gezerken, ASM’de olmadığını düşünüyor. Bu nedenle korkmadan ASM’ye geliyor. Bu çok yanlış bir algı ve davranıştır.

Bu covid sürecinin tek olumlu yanı, grip-nezle gibi ÜSYE’larının uygulanan bu tedbirler sayesinde belirgin azaldığını da paylaşmak durumundayım.

-Tedbirlere aynen devam!!!

-Kalın sağlıkla!!!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sedat dedi ki:

    Sağlıklı günler dilerim.

  2. Gönül dedi ki:

    Doktor kalemine yüreğine sağlık
    Egutimden ,sağlığa her konuda bizi bilgilendirdigin için birtakipçin olarak teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ
gazete