Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ETME BULURSUN, İNLEME ÖLÜRSÜN

Recep Aslandur

Recep Aslandur

Beyaz duvarlara çamur atıp iz bırakmaya çalışan, işadamlarının onuruyla, gururuyla oynayan şeref, haysiyet yoksunu sonunda belasını buldu.

Kim bu belasını bulan diye merak ettiyseniz; şu Balıkesir’in sürmeli gözlü zübüğü, şantajcı gazetecisi var ya, işte o.

Bugüne kadr elinden ne gelirse yaptı, eteğindeki taşları döktü. Sonunda olan oldu.

E.. ekşi yersen miden bozulur.

*

1962-63 yıllarıydı. Köyün altında bahçeler arası vardı. Bizim de küçük bir bahçemiz bulunuyordu. Babamla Haziran aylarında gittik. “Baba şu eriklerden alıver” dedim. Babam bana “Bak şimdi sana bu erikten alırsam sende yersin. Karnında kurt yapar o kurt seni yer” dedi.

Ben halen haramdan öyle korkarım ki, aç kaldıysam -ki kaldığım günler oldu- haramı yine de yemedim.

*

Şimdi bizim Dingo’ya sesleniyorum: Sen aç kaldın da sana bu işadamlarının hangisi ekmek vermedi?

Ama sen işadamlarının babalarından kalan işlerine adeta ortak olmaya kalkıştın!

Bırak bu işleri zübük. Öyle çakallara kimse malını yedirmez.

Başta Faruk Kula olmak üzere, işadamları kendinden bir dilim ekmek isteyen kimi kapılarından çevirmişler?

Sen açlıktan değil, kudurmuş köpek misali kendi başını yemek için bunları yaptığının farkına geç vardın. Ama bir atasözü vardır; uyuz köpek pireden, kuduz köpek sudan korkarmış. Seni böyle korkutmaları belki aklını başına getirir.

Bu da babamın bir lafıydı; bazı eşekler mutlaka kırbaç yemeden yola gitmezmiş.

 

HIRSIZ ABBAS DUASI OKURMUŞ

 

Rivayete göre; Hazreti Peygamberimiz (SAV) döneminde tüm hayatını hırsızlıkla yapan Abbas isminde bir hırsız bir gün bir Müslüman evine girmiş. Karanlıkta bazı kâğıtlar bulmuş. Bulduğu kâğıtlarda dualar varmış. Üç ay bu duaları okuyup tövbe etmiş. Hırsızlığın çok büyük günah olduğunu öğrenince sürekli tövbe etmiş ve 93. gün ölmüş. Köylüler “Hırsız Abbas’ı bizim mezara gömmeyelim” diyerek kör bir kuyuya atmışlar ölüsünü, üstünü kumla doldurmuşlar. Bu olaydan haberdar olan Peygamber, cesedi çıkarıp yıkamış ve mezara defnetmiş.

 

Hazreti Peygamberimiz (SAV) efendimize sormuşlar, “Neden böyle yaptınız?” diye. Peygamberimiz şöyle yanıtlamış: “O hırsızlığın çok büyük günah olduğunu bilmiyordu. Bir müslümanın evinde bulduğu ayetlerden hırsızlığın günah olduğunu öğrenince sürekli tövbe etti. Allah onun bir daha hırsızlık yapmayacağına inandığı için affetti.”

 

Bizim tehditçi-şantajcı gazeteci de geçmiş yıllard hidayete erdiğini söyleyerek, Müslümanlığı, dini emellerine alet ederek insanları dolandırmış ve şantaja devam etmişti. Ama bu kez belasını buldu.

 

Hatırlanacağı üzere daha önce 2,5 yıl hapis cezası zaman aşımına uğramıştı. Bu sürmeli sahtekâr bu kez sert tşa çarptı, aldığı cezalar onandı. Şimdi gene cezaevini boylayacak. Aynı çanağa pisleyen üç-dört kalem oynatan daha var bu memlekette. Bir gün onların da belasını bulacağı inancındayım.

Bu ülkede savcılar, hakimler var.

Meydanı boş bulanlar bunu hiç unutmasınlar.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ