Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Yıllar önce, Yılbaşında, Kurban ve Ramazan Bayramlarında Anafartalar Caddesinin üzerinde bulunan (eski) PTT Binasının önünde kartpostal tezgahları açılırdı. Günümüzde ise kartpostallar sadece İnternet sitelerinde satılıyor ve alan da pek yok. Birde koleksiyoncuların biriktirdiği eski kartpostallar var. Yeni yetişen gençlik kartpostalı tanımıyor.

Bir zamanlar, PTT Dergisinde bir yazım çıkmıştı. Bu yazının içeriği mektup yazma ile ilgili idi. Japonlar her ay Perşembe Günü birbirlerine mektup yazarmış. Bende bu konuyu işlemiş ve bizimde birbirimize mektup yazmamızı önermiştim. Kartpostal yazma geleneği şu anda ortadan kalkmış durumda. Bu gelenek tarih oldu gitti.

Şimdi ne mektup kaldı nede kartpostal.  O yıllarda kartpostal gerçekten önemli bir kültürdü ve unutulmaması gereken bu olay, ne yazık ki sadece nostalji olarak literatür de ki yerini aldı. Kısa bir süre sonra 1992 yıllarında cep telefonları çıktı ve kartpostallar artık hayatımızdan silindi gitti. Bayramlarda ve yılbaşında yollanan kartpostallar yerlerini kısa mesaj ve elektronik postaya bıraktı. Yeni teknolojilerin kullanımının kolay, masrafsız veya az masraflı olması, mesajın her yerden, her ortamdan süratli bir biçimde gönderilip hedefine ulaşması eski adetlerin ve geleneksel bayramlaşmanın aynı süratle ortadan kalkmasına neden oldu.

Şu anda kartpostal satan yerler hemen hemen hiç yok. Tek tük satan yerler var. Onlar da sadece dükkanda çeşit yapması için kartpostal bulundurduklarını, amaçlarının belirli insanların ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu belirten iş yeri sahipleri, bu işin kendilerine bir şey kazandırmadığını belirtiyor.

/////

PANDEMİYE İNANMAYAN DAHA MI ÇOK YAŞIYOR?

Çıkın Yeni Çarşı’ya şöyle bir aralarda gezinin. Özellikle çay ocaklarının olduğu yerler ana baba günü tabure, sehpa yok ama insanlar ayakta çay ve sigara içmeye devam ediyor. Muhabbet de tam gaz . Bu durumu görenler şaşırmadığı gibi  bak onlara bir şey olmuyor bana da olmaz diyerek tedbirleri elden bırakıyor. Olumsuz davranışı yaşam tarzı haline getirmek bu dönem de çok saçma.

 Market de sıradayım arkamdaki eleman benimle o kadar iç içe olmuş ki, kasiyer bayan ikimizinde aldıkları tek olarak geçti kasadan. Bayan ne yapsın. İçimize bu kadar girip aileden biri gibi davranırsan bu çok normal. Sahi elemanın aldıklarının parasını da verse miydim acaba? Aileden biri ya artık. Kişi öylesine içinize giriyor ki, pandemi mandemi yok onun için. Ya bu kadar duyarsızlık olur mu? Eskiden olsa iki çift laf ederdik de şimdi ise dayak yememek için kaçmaya halimiz yok.

Bunları görünce, Pandemiye inanmayan daha çok yaşıyor diye geldi aklıma. Titizlenenler, tedbir alanlar enayi mi sizce? Kaldırımda yürüyorsun süsen öküz gibi eleman üstüne üstüne geliyor. Neredeyse sarılıp kucaklaşacak. Kardeşim pandemi var, biraz dikkat edip kaçsana kenara. Sen çekiliyorsun eleman üstüne üstüne geliyor. Özellikle gençler maske konusunda duyarsız. Yüzünü gösterecek illaki. Genç kardeşim alıp virüsü eve götürüyorsun sana bir şey olmasa da ana babana eşine dostuna bulaştırıyorsun. Yapma.

Sokağa çıkma yasağın da, hava güzel oldu mu, eline bir ekmek alan sokakta yürüyüşünü yapıyor, çocuğunu salıncaklara bindiriyor vb. Kim sorarsa marketten geliyor. Biz evde oturanlar neyiz şimdi!

Gizli gizli çay ocaklarında oturanlar, sigara içenler dolu. Bunlara biri dur demeyecek. Ceza önlem değil. İnsanın içinden gelecek. Bu alınan kararlar toplumun davranışlarını düzenleyen kurallar ve bunlara uymak hepimizin görevi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
İTHAM ETMEK - 2 Nisan 2021
YORULDUM - 1 Nisan 2021
DEDİKODU - 31 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete